Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|
aktualizacja

Rekordowa internetowa aukcja dzieł sztuki. Sprzedali obraz Fangora za ponad milion

8
Podziel się:

1,3 mln zł zapłacił uczestnik aukcji online "Od geometrii do iluzji" za obraz Wojciecha Fangora "M44". To najwyższa kwota, jaką dotychczas uzyskano w internetowej licytacji w Polsce.

"M44" Wojciecha Fangora to obraz z 1969 roku, wykonany techniką oleju na płótnie. Ma wymiary 92x92 cm.
"M44" Wojciecha Fangora to obraz z 1969 roku, wykonany techniką oleju na płótnie. Ma wymiary 92x92 cm. (DESA Unicum, Wojciech Fangor)

To dużo więcej, niż estymacja wartości tego obrazu, który znawcy wycenili na około 700-900 tys. zł. "M44" Wojciecha Fangora to obraz z 1969 roku, wykonany techniką oleju na płótnie. Ma wymiary 92x92 cm.

Dom Aukcyjny DESA Unicum, który organizował aukcję, pochwalił się też innymi osiągnięciami. Podczas licytacji padł bowiem także rekord na pracy Andrzeja Nowackiego. Licytacja obrazu startowała od 20 tys. zł, a ostatecznie ktoś dał za nią 106 tys. zł. Jeszcze nigdy nie zapłacono tyle za pracę tego artysty.

Sama licytacja również była rekordowa, bo podczas jej trwania sprzedano dzieła w sumie za prawie 2,5 mln zł. Do tej pory żadna licytacja online nie zbliżyła się nawet do takiej kwoty - chwalą się organizatorzy.

Zobacz także: Obejrzyj też: Dobra luksusowe. Co trzeci bogaty Polak zamierza inwestować w dzieła sztuki

Aukcja zanotowała bardzo wysoki obrót, a cena za pracę Fangora w żaden sposób nie ustępuje kwotom osiąganym na licytacjach tradycyjnych - mówi Juliusz Windorbski, prezes Domu Aukcyjnego DESA Unicum.

- Jestem pewien, że to jednak dopiero początek rozwoju rynku sztuki online w Polsce. Wkrótce może on stanowić znaczący procent całej sprzedaży - dodaje.

Według raportu działającej od 30 lat European Fine Art Foundation za rok 2018 światowy rynek sztuki online osiągnął wartość 6 mld dolarów. To wzrost o 11 proc. w stosunku do roku poprzedniego. Udział sprzedaży internetowej w całym rynku sztuki to dziś już 9 proc.

Aukcje online są też kluczową metodą pozyskiwania nowych klientów. Według raportu ponad połowa nowych klientów pozyskiwana jest z działalności domów aukcyjnych w internecie. Z kolei aż 70 proc. uczestników rynku sztuki wskazało, że w ich przekonaniu w przyszłości to aukcje online będą generować większość obrotu rynku sztuki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(8)
Kunicka
5 lata temu
Wejdźcie sobie na stronę dość znanej galerii sztuki - V.A. Gallery - niesamowite miejsce. Wspaniałe obrazy i świetna atmosfera.
hehe
5 lata temu
Gościu coś takiego widział jak prowadził po pijaku tuż przed przydzwonieniem w Jelcza na skrzyżowaniu.
Zenek
5 lata temu
Nakręcanie??? Mało powiedziane! Praca Fangora kupiona na aukcji w NY pod koniec poprzedniego roku za trochę ponad 500 tysiaków?? Chyba ktoś sobie robi jaja???:(:(:(
Jack
5 lata temu
Jak ktoś powiedział rynek dzieł sztuki to największy scam w dziejach ludzkości. Zamknięta grupa handlarzy podbija ceny dzieł wybranych artystów, i przy okazji wkręca bogatych naiwniaków w zakupy "bezcennych dzieł". No ale można powiedzieć, kto bogatemu zabroni. 😉
to jest
5 lata temu
prawdziwie kodziarska "sztóka"