Notowania

Rekordowa internetowa aukcja dzieł sztuki. Sprzedali obraz Fangora za ponad milion

1,3 mln zł zapłacił uczestnik aukcji online "Od geometrii do iluzji" za obraz Wojciecha Fangora "M44". To najwyższa kwota, jaką dotychczas uzyskano w internetowej licytacji w Polsce.

Podziel się
Dodaj komentarz
(DESA Unicum)
"M44" Wojciecha Fangora to obraz z 1969 roku, wykonany techniką oleju na płótnie. Ma wymiary 92x92 cm. (Fot: Wojciech Fangor)

To dużo więcej, niż estymacja wartości tego obrazu, który znawcy wycenili na około 700-900 tys. zł. "M44" Wojciecha Fangora to obraz z 1969 roku, wykonany techniką oleju na płótnie. Ma wymiary 92x92 cm.

Dom Aukcyjny DESA Unicum, który organizował aukcję, pochwalił się też innymi osiągnięciami. Podczas licytacji padł bowiem także rekord na pracy Andrzeja Nowackiego. Licytacja obrazu startowała od 20 tys. zł, a ostatecznie ktoś dał za nią 106 tys. zł. Jeszcze nigdy nie zapłacono tyle za pracę tego artysty.

Sama licytacja również była rekordowa, bo podczas jej trwania sprzedano dzieła w sumie za prawie 2,5 mln zł. Do tej pory żadna licytacja online nie zbliżyła się nawet do takiej kwoty - chwalą się organizatorzy.

Obejrzyj też: Dobra luksusowe. Co trzeci bogaty Polak zamierza inwestować w dzieła sztuki

Aukcja zanotowała bardzo wysoki obrót, a cena za pracę Fangora w żaden sposób nie ustępuje kwotom osiąganym na licytacjach tradycyjnych - mówi Juliusz Windorbski, prezes Domu Aukcyjnego DESA Unicum.

- Jestem pewien, że to jednak dopiero początek rozwoju rynku sztuki online w Polsce. Wkrótce może on stanowić znaczący procent całej sprzedaży - dodaje.

Czytaj też: Coraz lepiej, coraz więcej! Polski rynek sztuki

Według raportu działającej od 30 lat European Fine Art Foundation za rok 2018 światowy rynek sztuki online osiągnął wartość 6 mld dolarów. To wzrost o 11 proc. w stosunku do roku poprzedniego. Udział sprzedaży internetowej w całym rynku sztuki to dziś już 9 proc.

Aukcje online są też kluczową metodą pozyskiwania nowych klientów. Według raportu ponad połowa nowych klientów pozyskiwana jest z działalności domów aukcyjnych w internecie. Z kolei aż 70 proc. uczestników rynku sztuki wskazało, że w ich przekonaniu w przyszłości to aukcje online będą generować większość obrotu rynku sztuki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: sztuka, aukcje internetowe, wojciech fangor, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
26-06-2019

JackJak ktoś powiedział rynek dzieł sztuki to największy scam w dziejach ludzkości. Zamknięta grupa handlarzy podbija ceny dzieł wybranych artystów, i … Czytaj całość

26-06-2019

to jestprawdziwie kodziarska "sztóka"

26-06-2019

ZenekNakręcanie??? Mało powiedziane! Praca Fangora kupiona na aukcji w NY pod koniec poprzedniego roku za trochę ponad 500 tysiaków?? Chyba ktoś sobie … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (7)