Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rekordowe pensje lekarzy w zadłużonych szpitalach. Biorą dodatkowe dyżury, bo nie ma kto pracować

Choć szpital przy ul. Lutyckiej w Poznaniu zmaga się z ogromnym zadłużeniem, w ciągu roku wypłacił kardiologowi 750 tys. zł wynagrodzenia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fotolia)
Lekarze zatrudnieni na kontraktach zarabiają więcej niż ich koledzy na etatach.

Dla niektórych to oburzające, ale na wysokie wynagrodzenia lekarzy składa się wiele czynników – między innymi to, że jest ich zwyczajnie za mało i pracują znacznie więcej niż 40 godzin tygodniowo.

Tonący w długach poznański szpital przy Lutyckiej wydał na pensje jednego lekarza ok. 750 tys. zł w ciągu roku. Jest to jedna z najbardziej zadłużonych lecznic w Wielkopolsce. Ale to nie wyjątek. W szpitalu w Kaliszu inny lekarz zarobił prawie 600 tys. – informuje poznańska "Gazeta Wyborcza".

Minister zdrowia Łukasz Szumowski jest z wykształcenia lekarzem. Jego specjalizacją jest kardiologia
Ile zarabia lekarz? Minister zdrowia mówi, ile zarabia jego żona

Z ustaleń dziennikarzy wynika, że na pensję kardiologa-rekordzisty złożyło się 489 wykonanych zabiegów, 66 dyżurów w oddziale szpitalnym i 275 godzin pracy w poradni. To znaczy, że mniej więcej lekarz miał jeden-dwa dyżury w tygodniu w szpitalu.

Uzyskiwaniu tak wysokie wynagrodzenia pomaga fakt, że lekarze na kontrakcie negocjują lepsze stawki i nie obowiązują ich ograniczenia wynikające z norm czasu pracy. Sami ustalają też, ile chcą pracować, a zwykle chcą pracować dużo. Przykład: w pogotowiu ratunkowym w Poznaniu lekarz na kontrakcie zarobił rok temu 160 tys. zł. Dla porównania na etacie tylko 63 tys. zł.

Obejrzyj: Kredyty dla firm. Oto co musisz wiedzieć

Ale to tylko jedna strona medalu. Bo choć najbardziej zapracowani lekarze mają nawet po 18-20 dyżurów miesięcznie, to kieruje nimi nie tylko chęć zarobienia jak najwięcej. Zwyczajnie – nie ma kto ich zastąpić. To problem, który dotyka szpitale w całej Polsce.

Szpital przy ulicy Lutyckiej nie odpowiedział na pytanie dziennikarzy o to, czy rzeczywiście wypłaca tak wysokie pensje lekarzowi na kontrakcie.. Konrad Napierała, rzecznik prasowy tej placówki wyjaśnił natomiast, że zatrudnieni na umowę o pracę lekarze zarabiają ok. 15 tys. zł brutto miesięcznie, a więc 180 tys. zł rocznie. Skąd te ogromne różnice?

- Zarobki lekarzy w szpitalu są zróżnicowane i zależne od wielu czynników. Wpływ na ich wysokość mają charakter umowy, składniki stałe i zmienne, takie jak dodatki funkcyjne, wysługa, dodatek naukowy, specjalny, premie, wynagrodzenia urlopowe. Istotny wpływ mają dyżury. Na pensje ma też wpływ liczba przeprowadzonych operacji i zabiegów – wyjaśnił rzecznik.

Lekarze zapowiadają na 1 czerwca wielki protest przeciwko lekceważeniu ochrony zdrowia Polaków.
Strajk w służbie zdrowia. "Uwaga, lekarze specjaliści. Wasze pensje już niedługo mogą spaść"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: szpital, zarobki lekarzy, wynagrodzenia, wielkopolska, poznań, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
22-12-2019

zorroCzyli jeden lekarz zarabia tyle co wszyscy pozostali pracownicy szpitala razem wzięci...

22-12-2019

LoloA potem zawał i co komu po takich pieniądzach ? Ilu już zmarło z przepracowania ?

22-12-2019

Edek55A salowa która grzebie w odpadach medycznych 1700 pensji i jeszcze ma sobie chwalić że praca jest ! Takie rzeczy tylko w Polsce.

Rozwiń komentarze (290)