Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KBB
|
aktualizacja

Rewolucja w urzędach pracy. Mają się stać centrami aktywizacji

148
Podziel się:

Ministerstwo rozwoju zapowiada reformę rynku pracy. Chce unowocześnić urzędy, by stały się centrami aktywizacji i przekwalifikowania. Do dyspozycji petentów ma też być oddana aplikacja mobilna – pisze "Puls Biznesu".

Rewolucja w urzędach pracy. Mają się stać centrami aktywizacji
Wojewódzki urząd pracy (money.pl, Rafał Parczewski)

Gazeta podaje, że Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii (MRPiT) pracuje nad reformą ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku, która obowiązuje od 2004 r.

"Na rynek wchodzi nowe pokolenie, a urzędy pracy wymagają unowocześnienia. Widzimy potrzebę realizowania bardziej aktywnej polityki — chcemy pomagać nie tylko tym, którzy chcą pracować, ale nie mogą znaleźć zatrudnienia, lecz także osobom, które są już długo bezrobotne. Przed nami zatem wyzwanie, jak je zaktywizować i przywrócić na rynek" — mówi wiceminister Iwona Michałek.

Zobacz także: Rok pandemii. Co dalej z bezrobociem?

"Puls Biznesu" informuje, że priorytetem jest usprawnienie obsługi dzięki cyfryzacji. MRPiT chce zaproponować automatyczny dobór ofert, łączący pracowników i pracodawców o podobnych oczekiwaniach, a także wdrożyć aplikację mobilną.

Ważną zmianą ma być także usprawnienie obsługi przez uproszczenie warunków nabywania statusu bezrobotnego, przyznawania zasiłku oraz ułatwienia dla cudzoziemców, którzy chcą zatrudnić się w Polsce.

Reforma ma mocniej powiązać rynek pracy z Ochotniczymi Hufcami Pracy – instytucjami wspierającymi młodzież, która potrzebuje pomocy w znalezieniu zatrudnienia.

W ostatnich miesiącach nie raz słyszeliśmy, że udało nam się uniknąć czarnego scenariusza na rynku pracy, a Polska i Czechy mają najniższą stopę bezrobocia w UE. Według najnowszych danych wyprzedziliśmy naszych sąsiadów i staliśmy się krajem z najniższym bezrobociem w całej Wspólnocie.

Ale jednocześnie Polska i Czechy pozostają na dwóch przeciwstawnych końcach skali pod względem odsetka nieobsadzonych miejsc pracy. Wygląda więc na to, że nieliczni poszukujący pracy w Czechach są w znacznie lepszej sytuacji (choć pracodawcy już niekoniecznie).

Po wybuchu pandemii firmy ograniczyły rekrutacje - w ciągu roku w Polsce ubyło 40 tys. wolnych miejsc pracy, z czego ponad 11 tys. w budownictwie i ponad 7 tys. w handlu.

Według najnowszych szacunków resortu pracy bezrobocie w lutym wyniosło 6,6 proc. wobec 6,5 proc. odnotowanych w styczniu.

Procentowo zmiana jest minimalna, ale mowa o wzroście liczby bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach o 10,2 tys. W sumie w statystykach widnieje 1 mln 100,6 tys. osób bez pracy.

W porównaniu z analogicznym okresem, a więc jeszcze sprzed pandemii, bezrobocie jest o 1,1 pkt. proc. wyższe.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(148)
Rozczarowany
rok temu
Te Urzędy Pracy to pic na wodę.Udają że coś robią a dbają tylko o swoje stołki.Mi w niczym nigdy realnie nie pomogli. Banda urzędników udająca że coś robi pożytecznego dla obywateli. Zdecydowanie należy zlikwidować to dziadostwo. Zasiłki dla bezrobotnych powinien przejąć ZUS i wypłacać je na przysługujący okres,a konsultacje pracowniczo-biznesowe powinny odbywać się w inkubatorach przedsiębiorczości.
kowalski
rok temu
zmienią szyld i tyle z tego będzie
płotka
rok temu
gówno prawda. Jak przez tyle lat nie były reformowane, pita była tylko kawa i ploteczki w pokojach , to skąd nagle o 180 stopni zmienią się nawyki królewien, jak do tego czasu nie szukały ofert pracy dla bezrobotnych i nie aktywizowały ich
prawda
rok temu
UP calkowicie do likwidacji lub co 3 lara panie do wymiany po to bu zrozumialy jak dziala rynek pracy !!! Wysylac ludzi aby wysylac bo sztuka sie liczy? POZWALNIAC I NIECH SIE WTEDY WYKAŻĄ ! POZA TYM NIE SĄ NA BIEZACO Z PRZEPISAMI !
Paffel
rok temu
W urzędzie pracy byłem zarejestrowany około 4razy... I nigdy mi żadnej pracy nie znaleźli... Zawsze sam sobie znalazłem pracę.... Więc po co nam te urzędy??
...
Następna strona