Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Rewolucja związana z licznikami prądu. Nie będzie można odmówić

363
Podziel się:

Trwa procedura wymiany tradycyjnych liczników prądu na tzw. inteligentne. Firmy dokonują go na podstawie ustawy licznikowej przyjętej jeszcze w 2021 r. Do końca 2030 r. wymienione będzie 17 mln urządzeń. Jest to zmiana, której mieszkający w Polsce nie mogą odmówić ani zablokować.

Rewolucja związana z licznikami prądu. Nie będzie można odmówić
Wymiana liczników prądu w Polsce. Rewolucja, która dotknie większości Polaków (Adobe Stock, Proxima Studio)

O akcji wymiany liczników przypomina dziennik.pl. Serwis podkreśla, że specjaliści odwiedzą poszczególnych mieszkańców Polski, by zrealizować proces wymiany. U większości nowe liczniki znajdą się na zewnątrz, gdyż tego wymagają przepisy. Wyjątkiem są osoby, którym urządzenia zamontowano wewnątrz (jeszcze przed wejściem w życie ustawy). Takie osoby muszą wpuścić do lokalu technika.

Wszyscy będą mieć inteligentne liczniki

Licznik zdalnego odczytu (LZO, nazywany inaczej inteligentnym licznikiem) to urządzenie elektroniczne, mierzące pobór energii elektrycznej, którego zasada działania jest podobna do tradycyjnego licznika elektronicznego. W odróżnieniu od niego jednak posiadaon m.in. możliwość zdalnego pozyskiwania danych pomiarowych, bez konieczności wizyty przedstawicieli spółki w miejscu instalacji licznika.

Jak już pisaliśmy w money.pl, inteligentne liczniki umożliwiają zdalny odczyt zużycia energii elektrycznej w każdym czasie. Dają też możliwość zdalnej zmiany grupy taryfowej oraz zmianę sprzedawcy bez konieczności angażowania służb w terenie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Psychologowie pomagali nam projektować meble - Piotr Voelkel - Biznes Klasa #11

Wymiana tradycyjnych liczników na LZO zaczęła się w 2022 r. Jak podawała w grudniu 2023 r. Polska Agencja Prasowa, zainstalowano już ponad 5 mln inteligentnych liczników. Stanowi to ok. 30 proc. wszystkich tego typu urządzeń w Polsce.

Postępy w wymianie liczników w Polsce

W Polsce wymiana liczników rozpoczęła się w 2022 roku. Według danych, jakie uzyskała PAP, z grudnia 2023 roku, zainstalowano już ponad 5 milionów inteligentnych liczników, co stanowi około 30 proc. wszystkich liczników w Polsce.

Rewolucja, która dotknie wszystkich

Sam proces wymiany liczników przeważnie odbywać się będzie bez udziału klienta. Trzeba jednak pamiętać, że jeżeli licznik znajduje się w trudno dostępnym miejscu, np. w wewnątrz mieszkania, to w tym wypadku należy wpuścić pracownika firmy energetycznej, by dokonał wymiany urządzenia.

Co istotne, cały proces odbywa się bez udziału finansowego klientów firm. Ogólny koszt akcji, szacowany na ok. 9 mld zł, pokryją w całości operatorzy energetyczni.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(363)
Elektrykk
4 miesiące temu
Nie zakłamujcie rzeczywistości, przy starym typie licznika jest wszystko dobrze i trudniej uszukać klienta. Nowe liczniki tzw. inteligentne będą bardziej czułe na żarówki o małym poborze mocy LED i o to też chodzi - większe zyski na oszczędnych klientach :) Nie wierzcie w te zakłamane wygody, wystarczy poczytać jakiekolwiek zagraniczne forum klientów z takimi licznikami, to nie jest dopracowane nawet w bogatych krajach a co myślicie będzie w Polsce z najtańszymi wschodnimi modelami bez żadnych atestów. Dużo użytkowników w Polsce i za granicą pisze że inkasent dalej musi przychodzić spisywać nawet inteligentny licznik.
Niko
4 miesiące temu
Tak długo jak pomiar energii jest uczciwy a ja płacę za to co kupiłem nie mam z tym żadnego problemu- niech tam wieszają co tylko chcą ale czas byłoby skończyć z tymi ukrytymi opłatami, które niejednokrotnie są wyższe niż cena samej pobranej energii a to już uczciwe nie jest. Może w końcu coś cię tu unormuje? Wiem, jestem naiwny jak dziecko a stary jak prezes
Fredas
4 miesiące temu
Swoimi głosami w wyborach rozdaliście małpom brzytwy. Nie dziwcie się więc, że zaczynają rżnąć wszystkich i wszystko na oślep.
Piotr emeryt ...
4 miesiące temu
Już teraz nas oszukują. Przy zdalnym odczycie, możliwości przeprogeamowania bądź zdalnego wpisania dowolnej wartości będziemy bezbronni. Taryfę będą zmieniać co godzinę lub częściej. A my będziemy tylko płacić. Najgorsze, że spora część społeczeństwa dostaje orgazmów, bo to tskie nowoczesne.
Mariusz
4 miesiące temu
Ja mam zdalny licznik gazu, wody i prądu bo liczniki są gdzieś w skrzynkach za płotem i wiem tylko, że wszystkie są zdalne. Niema z tego korzyści tylko na rachunkach widzę coraz wyższe kwoty do zapłaty mimo że zużycie spada. Miałem ogrzewanie elektryczne ale musiałem wrócić do pieca tradycyjnego na drewno i węgiel bo rachunki za media przerastają moje dochody. Mam wrażenie że ambicje Unijne powodują że się cofamy.
...
Następna strona