Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Rok szkolny 2020/2021. Piontkowski: 1 września uczniowie idą do szkół

15
Podziel się:

1 września uczniowie spotkają się z nauczycielami w szkołach - zapowiedział minister edukacji Dariusz Piontkowski. Pojawiły się też nowe wytyczne, by zarówno uczniowie, jak i nauczyciele w placówkach edukacyjnych mogli czuć się bezpiecznie.

1 września powrót do szkół. Deklaracja ministra edukacji
1 września powrót do szkół. Deklaracja ministra edukacji (East News)
bECLdSbp

Minister edukacji Dariusz Piontkowski przedstawił plan na rok szkolny 2020/2021. - Trwający do 31 sierpnia rok szkolny, to rok szczególny. Musieliśmy przystosować się do pandemii i, pomimo wirusa, zorganizować edukację - powiedział.

- Zajęcia dydaktyczne prowadzone zdalnie są za nami, odbyły się egzaminy. Znamy wyniki egzaminów ósmoklasisty, niedługo poznamy wyniki matur, ale pracujemy nad kolejnym rokiem. Chcemy, by dzieci bezpiecznie wróciły do szkół. By w kolejnym roku podstawowym modelem był ten tradycyjny. Stąd planujemy, że 1 września uczniowie przychodzą do szkół - dodał.

Zobacz także: Obejrzyj: Płaca minimalna 2021. Rząd wycofuje się z obietnicy
bECLdSbr

Powstały też wytyczne, które dokładnie określają, jak w nowym roku szkolnym 2020/2021 wyglądały będą zajęcia dydaktyczne. Określają też to, jak nauczyciele i uczniowie będą musieli zachowywać się na przerwach, w świetlicach, salach gimnastycznych czy stołówkach.

- Dosyć długo pracowaliśmy nad tymi wytycznymi. Kilka stron wytycznych nie są jakąś rewolucją. Częściowo obowiązywały jeszcze przed wakacjami, zostały teraz zmodyfikowane. Nie tylko w oparciu o polskie, ale i zagraniczne doświadczenia - powiedział minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.

- Nie ma obowiązku zasłaniania ust i nosa w szkołach. Nie będziemy oczywiście tego zakazywali, a w większych grupach będzie to obowiązywać. Natomiast w przypadku standardowych zajęć nie przewidujemy takiego obowiązku - doprecyzował Piontkowski.

bECLdSbx

Upomniał też o obowiązku utrzymywania higieny - dotyczy to mycia rąk, ale i utrzymywania czystości w pomieszczeniach.

Trzy modele

Ministerstwo Edukacji Narodowej opracowało trzy modele organizacji szkoły od 1 września. Będą wprowadzane w zależności od poziomu zagrożenia epidemicznego w danym regionie.

3 modele organizacji szkoły:

  • podstawowy: powrót do tradycyjnych zajęć z zachowaniem wytycznych resortów edukacji oraz zdrowia, a także GIS;
  • mieszany: jeśli lokalnie pojawią się ogniska zagrażające wzrostowi zakażeń, dyrektor może w porozumieniu z "organem nadzorczym" i sanepidem ograniczyć podstawowe nauczanie i częściowo wprowadzić nauczanie zdalne (część grup w szkołach, część zdalnie);
  • zdalny: jeśli zagrożenie będzie jeszcze wyższe, dyrektor będzie mógł przejść całkowicie na zdalne nauczanie, jeśli zgodzi się na to "organ nadzorczy" oraz sanepid.
bECLdSby

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bECLdSbS
KOMENTARZE
(15)
znajoma
rok temu
ale dzieci powinni być tylko 15 osób;;p
Belfer
rok temu
Wy nadal że dzieci do szkoły bo wszyscy on line szkoła. Wasi pójdą . Nie ma tam niko oprócz was. Nie ma szkół i nad czym mówić. Naucztycieli NIE MA!
123456789
rok temu
Jacy nauczyciele śnisz?
bECLdSbT
Dno
rok temu
Nie wrócą do szkół bo przechodzimy na on- line w całej EUROPIE halllllloooooii?
123
rok temu
Sami Ludzie wybraliście socjal 500+ w tym kraju a nie szkoły. Nauczyciele mając 25 lat edukacji to "głupki'" a MY potrafimy lepiej uczyć swoje dzieci. To uczcie. Cały świat przechodzi na nauczanie on-line a u nas za 20 lat ustalą czy posłać dziecko ( zdrowe za 500+ ma na wszystko) do szkoły. Wysyłaliście po darmowych szkołach w trzech fakultetach to ich zawieszenia.ć trafiała kilkadziesiąt lat (co wy po tych szkołach-3 umiecie?). ZAWIŚĆ. Co mnie muzułmanie z Afryki obchodzą. Polski rząd daje na wsparcie za robotnego TATĘ Polaka a nie ... islamistę w domu?