Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rok szkolny 2020/2021. Piontkowski: 1 września uczniowie idą do szkół

1 września uczniowie spotkają się z nauczycielami w szkołach - zapowiedział minister edukacji Dariusz Piontkowski. Pojawiły się też nowe wytyczne, by zarówno uczniowie, jak i nauczyciele w placówkach edukacyjnych mogli czuć się bezpiecznie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
1 września powrót do szkół. Deklaracja ministra edukacji

Minister edukacji Dariusz Piontkowski przedstawił plan na rok szkolny 2020/2021. - Trwający do 31 sierpnia rok szkolny, to rok szczególny. Musieliśmy przystosować się do pandemii i, pomimo wirusa, zorganizować edukację - powiedział.

- Zajęcia dydaktyczne prowadzone zdalnie są za nami, odbyły się egzaminy. Znamy wyniki egzaminów ósmoklasisty, niedługo poznamy wyniki matur, ale pracujemy nad kolejnym rokiem. Chcemy, by dzieci bezpiecznie wróciły do szkół. By w kolejnym roku podstawowym modelem był ten tradycyjny. Stąd planujemy, że 1 września uczniowie przychodzą do szkół - dodał.

Obejrzyj: Płaca minimalna 2021. Rząd wycofuje się z obietnicy

Powstały też wytyczne, które dokładnie określają, jak w nowym roku szkolnym 2020/2021 wyglądały będą zajęcia dydaktyczne. Określają też to, jak nauczyciele i uczniowie będą musieli zachowywać się na przerwach, w świetlicach, salach gimnastycznych czy stołówkach.

- Dosyć długo pracowaliśmy nad tymi wytycznymi. Kilka stron wytycznych nie są jakąś rewolucją. Częściowo obowiązywały jeszcze przed wakacjami, zostały teraz zmodyfikowane. Nie tylko w oparciu o polskie, ale i zagraniczne doświadczenia - powiedział minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.

- Nie ma obowiązku zasłaniania ust i nosa w szkołach. Nie będziemy oczywiście tego zakazywali, a w większych grupach będzie to obowiązywać. Natomiast w przypadku standardowych zajęć nie przewidujemy takiego obowiązku - doprecyzował Piontkowski.

Upomniał też o obowiązku utrzymywania higieny - dotyczy to mycia rąk, ale i utrzymywania czystości w pomieszczeniach.

Trzy modele

Ministerstwo Edukacji Narodowej opracowało trzy modele organizacji szkoły od 1 września. Będą wprowadzane w zależności od poziomu zagrożenia epidemicznego w danym regionie.

3 modele organizacji szkoły:

  • podstawowy: powrót do tradycyjnych zajęć z zachowaniem wytycznych resortów edukacji oraz zdrowia, a także GIS;
  • mieszany: jeśli lokalnie pojawią się ogniska zagrażające wzrostowi zakażeń, dyrektor może w porozumieniu z "organem nadzorczym" i sanepidem ograniczyć podstawowe nauczanie i częściowo wprowadzić nauczanie zdalne (część grup w szkołach, część zdalnie);
  • zdalny: jeśli zagrożenie będzie jeszcze wyższe, dyrektor będzie mógł przejść całkowicie na zdalne nauczanie, jeśli zgodzi się na to "organ nadzorczy" oraz sanepid.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
05-08-2020

AlaI dobrze, nareszcie nauczyciele są od nauczania za to biorą pieniądze a nie rodzice. Oj nie po nosie im to będzie, bo odzwyczaili się od chodzenia do … Czytaj całość

05-08-2020

PracownikSkończyły się pieniądze na zasiłki. I dobrze - do roboty. Skoro dzieciaki mogą wyjeżdżać na kolonie za bon, to nie mogą do szkoły? A pracownicy? Jak … Czytaj całość

05-08-2020

NickNareszcie uczniowe wrócą bo za 10 lat nic nie będą wiedzieć. Marzec 2019 strajk, marzec 2020 wirus a w marcu 2021 co będzie? Aż szkoda że nie można … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (15)