Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. AZI
|

''Rosja wykorzystuje zasoby energetyczne do stosowania przymusu''. Hillary Clinton na Impact'21

8
Podziel się:

- Rosja próbuje agresywnie zakłócić rządy demokratyczne, ale jednocześnie wiele krajów w Europie musi utrzymywać z nią relacje. Mam nadzieję, że uniezależnią się one energetycznie od Rosji - powiedziała Hillary Clinton, była sekretarz stanu USA na kongresie Impact'21 w Poznaniu.

''Rosja wykorzystuje zasoby energetyczne do stosowania przymusu''. Hillary Clinton na Impact'21
Była sekretarz stanu i kandydatka na prezydenta USA jest gościem specjalnym konferencji Impact'21. fot. HILLARY CLINTON (ABC via Getty Images, Paula Lobo)

Według Hilary Clinton, Władimir Putin nie ukrywa, że dąży do podważenia demokracji i uniemożliwienia krajom Europy Wschodniej zbliżenia się do reszty Europy i USA. Do stosowania przymusu np. na Ukrainie czy na południu Europy wykorzystuje zasoby energetyczne. Dlatego państwa europejskie powinny bronić swojej niezależności i demokracji - oceniła.

Była sekretarz stanu i kandydatka na prezydenta USA jest gościem specjalnym październikowej dwudniowej konferencji Impact'21 na MTP.

- Musimy mieć jasność co do tego, co zamierza Władimir Putin, który nie ukrywa, że dąży do podważenia demokracji i uniemożliwienia krajom Europy Wschodniej zbliżenia się do reszty Europy i USA" - podkreśliła była kandydatka na urząd prezydenta USA

Jednocześnie wyraziła żal z powodu planowanej nieobecności przywódców Rosji i Chin podczas szczytu klimatycznego COP26 w Glasgow, który rozpocznie się 31 października.

Znaczną część swojego wystąpienia Clinton poświęciła także problemom kobiet na całym świecie, w tym m.in. zagadnieniom równouprawnienia, praw reprodukcyjnych i problemowi mniejszej aktywności zawodowej kobiet na świecie.

Według niej oprócz zmiany klimatu największym problemem współcześnie jest także trwająca pandemia Covid-19. Zdaniem Clinton dotknęło to także kobiety, które najboleśniej odczuły skutki m.in. poprzez utratę pracy i zwiększenie liczby obowiązków domowych.

Zobacz także: Burza po wywiadzie Morawieckiego dla "Financial Times". Adam Bielan tłumaczy

Musimy budować system, który odpowie na wyzwania przyszłości

W wydarzeniu wziął także udział Mateusz Morawiecki, który podczas konferencji mówił m.in. o problemach polskiej gospodarki w czasie pandemii.

Jego zdaniem pandemia pokazała, że rynek nie dał sobie rady i nawet najtwardsi zawodnicy padali na deski a bezrobocie zaczęło rosnąć, bankrutowały firmy a całe sektory gospodarki wchodziły w ciężki okres.

Premier stwierdził, że powinniśmy budować system, który będzie wystarczająco silny, aby odpowiedzieć na wyzwania przyszłości, aby był zbudowany na solidnych fundamentach i odkrywał to, co będzie wyznaczało nasze życie za 50 czy 100 lat.

Dwudniowy kongres Impact’21 na Międzynarodowych Targach Poznańskich poświęcony jest transformacji energetycznej, rozwojowi technologii cyfrowych, zrównoważonemu biznesowi, a także zdrowiu i wzmacnianiu pozycji kobiet w życiu publicznym. W dyskusjach, spotkaniach i debatach weźmie udział łącznie ok. 400 gości z Polski i zagranicy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(8)
crack
3 lata temu
Właśnie nasi zachodni sąsiedzi się uniezależnili.
PRL...
3 lata temu
Nie bawem szanowna pani Rosja i Chiny się połącza i będą miały cały świat w garści....Rosja nigdy nie pozwoli zachodowi zawładnąć swoimi naturalnymi zasobami...odwrotnie jak polska...brawo Putin...
ZORRO
3 lata temu
KTO TA SMATE ZAPROSIL NIE SIE WYTLUMACZY ZSKAD BRALA KREW A POZA TYM TO JEJ KOLES SKLEROZA POMAGA PUTINOWI
swoboda
3 lata temu
Oczywiście, przymusem nie jest: zrobicie tak jak chcemy, albo nałożymy sankcje.
Wroclove
3 lata temu
Trochę wstyd dla Poznania za to że zaprosił tak "zacną" osobę do swojego miasta. Dobrze że nigdy nie lubiłem ani tego miasteczka ani województwa.