Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Rosja zacieśnia więzi z Iranem. Media: kupiła od Teheranu 40 turbin do gazociągów

Podziel się:

Iran ogłosił w poniedziałek 24 października, że podpisał z Rosją kontrakt na dostawę 40 turbin do gazociągów – poinformowała agencja Ukrinform, powoławszy się na izraelski dziennik "Times of Israel". To by oznaczało, że Rosja coraz częściej rusza na zakupy na Bliski Wschód. Media cały czas donoszą, że Kreml zaopatruje się tam w uzbrojenie.

Rosja zacieśnia więzi z Iranem. Media: kupiła od Teheranu 40 turbin do gazociągów
Sankcje. Rosja coraz więcej technologii kupuje w Iranie. Na zdjęciu Władimir Putin i Ebrahim Raisi (GETTY, Anadolu Agency)

"Obecnie 85 proc. obiektów i urządzeń potrzebnych dla przemysłu gazowego jest budowanych w kraju i w oparciu o ten potencjał podpisano niedawno kontrakt na eksport 40 irańskich turbin do Rosji" – przekazał dyrektor generalny irańskiej firmy ds. inżynierii i rozwoju gazu Reza Noushadi.

To kolejny raz, gdy Rosja rusza na zakupy na Bliski Wschód. Po ograniczeniu wymiany handlowej z zachodem Kreml zaczął zaopatrywać się w sprzęt wojskowy w Iranie właśnie. Od tygodni światowe media informują o tym, że Teheran zaopatruje Moskwę w m.in. drony wykorzystywane w Ukrainie. Oba kraje też zadeklarowały, że chcą razem m.in. produkować samochody.

Problemy z turbinami nasilają się od miesięcy

Pierwsze doniesienia o problemach z turbinami tłoczącymi rosyjski gaz pojawiły się w lipcu. Działo się to w czasie przerwy w jego tłoczeniu na prace konserwacyjne. Doszło wtedy do nasilenia sporu między Zachodem, zwłaszcza rządem Niemiec, a Rosją.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Tajemnicze wycieki z gazociągów. "To koniec pewnej ery. Ta idea się skompromitowała"

Chodziło o turbinę, która po pracach serwisowych, wykonywanych przez producenta, czyli Siemens Energy, w Kanadzie, powróciła do Niemiec. Urządzenie miało trafić do naszych sąsiadów tymczasowo, lecz cały czas pozostaje w Muelheim an der Ruhr (Nadrenia-Północna Westfalia), ponieważ Rosja odmówiła przyjęcia turbiny.

We wrześniu natomiast Gazprom ogłosił, że musi całkowicie wyłączyć przesył surowca przez Nord Stream 1, ponieważ w trakcie prac konserwacyjnych doszło do awarii gazociągu. - Nasz kraj jest teraz lepiej przygotowany na wstrzymanie dostaw rosyjskiego gazu - przekazała w odpowiedzi niemiecka agencja ds. energetyki.

Masowe "wycieki" gazu z Nord Stream 1 i 2

To jednak nic w porównaniu z tym, co się wydarzyło pod koniec września. Wtedy to doszło do czterech wycieków gazu z Nord Stream 1 oraz 2. Śledztwo Duńczyków i Szwedów wykazało, że ich przyczyną były wybuchy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP