Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MAB
|
aktualizacja

Rosja zakręca kurek. UE zakasa rękawy. Oto jaki ma plan

Podziel się:

– Era rosyjskich paliw kopalnych w Europie się kończy – zapowiedziała w środę Ursula von der Leyen, przedstawiając plan działań Unii Europejskiej po decyzji Gazpromu o zakręceniu kurka z gazem płynącym do Polski i Bułgarii.

Rosja zakręca kurek. UE zakasa rękawy. Oto jaki ma plan
UE zamierza zwiększyć zapasy gazu, podejmować współpracę z nowymi partnerami, którzy są w stanie dostarczyć ten surowiec i przyspieszyć wielki plan transformacji energetyki (2022 Anadolu Agency)

W środę rano szefowa KE mówiła, że wstrzymanie dostaw do odbiorców w Europie jest kolejną próbą wykorzystania gazu przez Rosję jako instrumentu szantażu. Kilka godzin później zarysowała plan Brukseli, który ma sprawić, że decyzja Gazpromu o odcięciu gazu od części krajów UE będzie miała jak najmniejszy wpływ na konsumenta mieszkańca UE.

Nie jest to zaskakujące, że Kreml próbuje nas szantażować, wykorzystując do tego paliwa kopalne. Przygotowywaliśmy się na to razem z państwami członkowskimi. Nasza reakcja będzie zjednoczona i błyskawiczna – oświadczyła szefowa KE w środę po południu.

Po czym opowiedziała, co zamierza teraz zrobić Unia. Przede wszystkim ma zintensyfikować prace nad regionalnymi grupami państw UE, które mają sobie wzajemnie pomagać, jeśli jeden z ich padnie ofiarą zakłócenia łańcucha dostaw.

Polska i Bułgaria otrzymują w tej chwili gaz od sąsiadów z Unii. To pokazuje solidarność, ale i to, że dokonane inwestycje – w tym w interkonektory i inną infrastrukturę gazową przyniosły pożądany skutek – wskazała szefowa KE.

Zapewniła też, że Bruksela będzie kontynuować działania, które mają zagwarantować bezpieczeństwo dostaw gazu – chodzi tu o zapasy tego surowca, które mają pomóc UE zmniejszyć  i to znacząco zależność od dostaw z Rosji.

Pracujemy intensywnie nad tym, by odejść od węgla i rosyjskiej ropy. Pracujemy od miesięcy nad tym, by zmniejszyć nasze uzależnienie i będziemy w stanie zrobić to o wiele szybciej – zapewniała Ursula von der Leyen w środę po południu.

UE mocno polega też na współpracy ze Stanami Zjednoczonymi. Szefowa KE przypomniała, że w tym roku porozumiała się z USA, by zagwarantować dodatkowy import LNG na kolejne lata.

– Pracujemy z krajami członkowskimi ramię w ramię, by zapewnić dostawy także od innych partnerów – oświadczyła Ursula von der Leyen.

Co z transformacją energetyki w Europie?

Przewodnicząca KE zapewniła też w środę, że UE nie porzuca planów transformacji energetyki tak, by nie musieć polegać na paliwach kopalnych. Konkretny plan dotyczący przyspieszenia przejścia na zieloną energię KE ma przedstawić w połowie maja.

– Agresywna decyzja Rosji jest dla nas kolejnym dowodem na to, że musimy stawiać na partnerów, którzy są godni zaufania i budować naszą niezależność energetyczną – mówiła przewodnicząca Komisji.

– Dziś Kreml po raz kolejny poległ, próbując wbić klin w państwa członkowskie. Era rosyjskich paliw kopalnych w Europie się kończy. Europa idzie naprzód – zapewniła Ursula von der Leyen.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl