Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Roundup i rakotwórczy glifosat. Szykuje się największy w Kanadzie proces zbiorowy przeciw firmie Bayer

41
Podziel się

Tylko w USA złożono 18 tys. pozwów przeciwko firmom Monsanto i Bayer za brak informacji o tym, że środek chwastobójczy Roundup zawiera substancję, która prawdopodobnie jest rakotwórcza. Tymczasem kanadyjski sąd zajmie się roszczeniem o pół miliarda dolarów.

Glifosat jest najczęściej stosowanym na świecie środkiem chwastobójczym. Producent - najpierw Monsanto, później Bayer - wielokrotnie zapewniał, że substancja jest bezpieczna.
Glifosat jest najczęściej stosowanym na świecie środkiem chwastobójczym. Producent - najpierw Monsanto, później Bayer - wielokrotnie zapewniał, że substancja jest bezpieczna. (Materiał prasowy, Bayer)
bDzpsNXF

Pozew zbiorowy złożony przez kancelarią prawną Diamond and Diamond z Toronto jest wnoszony w imieniu ponad 60 osób jako pierwszy tego typu w Kanadzie. Prawnicy domagają się odszkodowań, a także uznania przez producentów Roundupu, że wprowadzili ten środek do sprzedaży bez dochowania należytej ostrożności. Ponadto mieli świadomie nie informować o ryzyku związanym ze stosowaniem tego herbicydu i wprowadzali w błąd władze decydujące o zgodzie na dopuszczenie go do sprzedaży, dostarczając opracowania badań na świadomie sprofilowanych grupach. Jak podała telewizja Global News, zarzut tzw. ghostwritingu "był przedstawiany w amerykańskim sądzie w 2017 r. i został poparty wewnętrznymi mailami" – informuje PAP.

Powodami są zarówno osoby, które twierdzą, że zachorowały na raka w wyniku kontaktu, czasem wieloletniego, z Roundupem, jak i bliscy już zmarłych użytkowników.

bDzpsNXH

Bayer – który przejął Monsanto, więc stał się stroną wszystkich postępowań – odrzuca te zarzuty i przekonuje, że choroby skarżących nie zostały spowodowane przez glifosat, tym bardziej, że "dokładne badania" wskazują, że glifosat nie jest rakotwórczy. Takiej pewności nie ma Światowa Organizacja Zdrowia, która już w 2015 r. zakwalifikowała glifosat jako prawdopodobnie rakotwórczy dla ludzi.

Zobacz także: Obejrzyj: W 2018 r. na raka umrze 9,6 mln osób. Przygnębiające szacunki naukowców

Wymiar sprawiedliwości staje po stronie skarżących. W sierpniu ub.r. sąd w USA nakazał Bayerowi wypłatę odszkodowania w kwocie 289 mln USD, zredukowanej później do 78 mln, na rzecz Dewayne'a Johnsona, pracownika szkoły w Kalifornii cierpiącego na chorobę nowotworową spowodowaną – jak twierdził – stosowaniem Roundupu w pracach ogrodniczych na terenie szkoły. W maju br., również w USA, sąd zasądził odszkodowanie w wysokości 2 mld USD, zredukowane dwa miesiące później do 86,7 mln USD.

bDzpsNXN

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDzpsNYi
KOMENTARZE
(41)
Niemieckie ob...
rok temu
To ta sama firma, która miała za króliki doświadczalne więźniów z niemieckiego obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu
Baśka
rok temu
Randap to rak wszyscy o tym wiedzą oprócz Polaków. ...
Polak
rok temu
W wiekszosci krajow Europy Zachodniej juz jest ten srodek wycofywany i trafia do PL . Czas by ktorys polski prawnik lub my podali instytucje do Sadu ze dopuszczaja by w naszym kraju przedszkola i okolice szkol byly tym pryskane . I prosze jeszcze o wycofanie dezodorantow z aluminium w skladzie dezodorantow bo tez powoduja raka .
bDzpsNYj
Taka prawda
rok temu
A w u nas leja tego tony.
Hghhguu
rok temu
Kiedy będą zamykać tych co świadomie produkują tą truciznę ??????!!!! Czy kasą można się wykupić za tak poważne zarzuty??? Widać że korpo mogą wszystko!!! Zwykły Kowalski już by siedział w więzieniu!!!!!!
...
Następna strona