Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Roundup i rakotwórczy glifosat. Szykuje się największy w Kanadzie proces zbiorowy przeciw firmie Bayer

41
Podziel się:

Tylko w USA złożono 18 tys. pozwów przeciwko firmom Monsanto i Bayer za brak informacji o tym, że środek chwastobójczy Roundup zawiera substancję, która prawdopodobnie jest rakotwórcza. Tymczasem kanadyjski sąd zajmie się roszczeniem o pół miliarda dolarów.

Glifosat jest najczęściej stosowanym na świecie środkiem chwastobójczym. Producent - najpierw Monsanto, później Bayer - wielokrotnie zapewniał, że substancja jest bezpieczna.
Glifosat jest najczęściej stosowanym na świecie środkiem chwastobójczym. Producent - najpierw Monsanto, później Bayer - wielokrotnie zapewniał, że substancja jest bezpieczna. (Materiał prasowy, Bayer)
bFghLyth

Pozew zbiorowy złożony przez kancelarią prawną Diamond and Diamond z Toronto jest wnoszony w imieniu ponad 60 osób jako pierwszy tego typu w Kanadzie. Prawnicy domagają się odszkodowań, a także uznania przez producentów Roundupu, że wprowadzili ten środek do sprzedaży bez dochowania należytej ostrożności. Ponadto mieli świadomie nie informować o ryzyku związanym ze stosowaniem tego herbicydu i wprowadzali w błąd władze decydujące o zgodzie na dopuszczenie go do sprzedaży, dostarczając opracowania badań na świadomie sprofilowanych grupach. Jak podała telewizja Global News, zarzut tzw. ghostwritingu "był przedstawiany w amerykańskim sądzie w 2017 r. i został poparty wewnętrznymi mailami" – informuje PAP.

Powodami są zarówno osoby, które twierdzą, że zachorowały na raka w wyniku kontaktu, czasem wieloletniego, z Roundupem, jak i bliscy już zmarłych użytkowników.

bFghLytj

Bayer – który przejął Monsanto, więc stał się stroną wszystkich postępowań – odrzuca te zarzuty i przekonuje, że choroby skarżących nie zostały spowodowane przez glifosat, tym bardziej, że "dokładne badania" wskazują, że glifosat nie jest rakotwórczy. Takiej pewności nie ma Światowa Organizacja Zdrowia, która już w 2015 r. zakwalifikowała glifosat jako prawdopodobnie rakotwórczy dla ludzi.

Zobacz także: Obejrzyj: W 2018 r. na raka umrze 9,6 mln osób. Przygnębiające szacunki naukowców

Wymiar sprawiedliwości staje po stronie skarżących. W sierpniu ub.r. sąd w USA nakazał Bayerowi wypłatę odszkodowania w kwocie 289 mln USD, zredukowanej później do 78 mln, na rzecz Dewayne'a Johnsona, pracownika szkoły w Kalifornii cierpiącego na chorobę nowotworową spowodowaną – jak twierdził – stosowaniem Roundupu w pracach ogrodniczych na terenie szkoły. W maju br., również w USA, sąd zasądził odszkodowanie w wysokości 2 mld USD, zredukowane dwa miesiące później do 86,7 mln USD.

bFghLytp

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bFghLytK
KOMENTARZE
(41)
Ironizator
rok temu
Czy mozemy wpisac glifosat na liste witamin?
Mat
2 lata temu
Wg. ,,polskich,, nieskorumpowanych, niezaleznych, niezawislych urzedasow wraz z ekspertami w ,,Polsce,, roundup,, nie jest rakotworczy. Wstyd i hanba na caly swiat.
Mat
2 lata temu
,,polskim,, urzednikom wydaj sie, ze rounup jest jest zdrowy, wzmacnia sile i erekcje. Czytaliscie ksiazke: ,,Nowe formy korupcji,,?
bFghLytL
bogdab
2 lata temu
A dzisiaj 25 lutego naczelny dohtorek w TV PiS w Śniadaniówce ciemnotę Kiepskim wciskał, że Glifosat sam w sobie dla ludzi nie jest szkodliwy ( pewno można go pić zamiast dopalaczy he he ) tylko dla chwastów. Dhtorek matołek z tytułem doktora nauk medycznych nie wiedział nawet dlaczego kaszę gryczana wycofano ze sprzedaży a jest najzdrowsza. To co z olejem rzepakowym, mąką pszenną. Tragedia.
Bogusław
2 lata temu
W Polsce do paszy dla krów dodaje się/ dodawało mocznik, nawóz sztuczny W III RP krzyczą o Smogu, a nie mówią o artykułach spożywczych, szczepionkach, czy Chemtrails. W sieci jest mnóstwo przykładów wręcz trucia społeczeństwa. ONZ natomiast twierdzi że depopulacja jest niezbędna, miliony do piachu. Ten artykuł pokazuje że tak w Kanadzie jak i USA także truciciele są ścigani. III RP usłyszała milczeć. Podaję nie jedyny przykład https://www.polityka.pl/galerie/1675916,1,8-szkodliwych-dodatkow-do-zywnosci-obecnych-w-naszej-codziennej-diecie.read
...
Następna strona