Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Martyna Kośka
Martyna Kośka
|

Opłaty za wywóz śmieci. RPO: nie może być tak, że co gmina, to inne zasady

94
Podziel się

Polacy skarżą się Rzecznikowi Praw Obywatelskich na gwałtownie rosnące koszty wywozu śmieci oraz na to, że gminy ustalają opłaty śmieciowe w różny sposób. RPO chciałby, aby minister środowiska doprecyzował przepisy ustawy o utrzymaniu czystości w gminach.

Opłaty za wywóz śmieci. RPO: nie może być tak, że co gmina, to inne zasady
Do Biura RPO wpływają skargi na gwałtownie rosnące koszty wywozu śmieci. (Flickr)
bDJMgrKd

W jednej gminie czteroosobowa rodzina, mieszkająca w 70-metrowym mieszkaniu, za wywóz śmieci zapłaci X zł, w innej dwa razy więcej. W jeszcze innej rachunek może być niższy. Za każdym razem opłata będzie zgodna z przepisami prawa miejscowego, gdyż wyliczona zostanie w sposób ustalony przez radę gminy. Ale czy to sprawiedliwe, by w zależności od gminy, te różnice szły aż tak daleko?

O sposobie obliczania opłat za śmieci decydują same gminy. Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach daje im tylko ogólne ramy dla ustalania wysokości opłat. Opłatę można uzależnić od

  • liczby osób w domu/mieszkaniu,
  • ilości zużywanej wody zużywanej,
  • powierzchni lokalu mieszkalnego.
  • może też być opłata "od gospodarstwa domowego".

Do tego takie kryteria można łączyć.

Zobacz także: Wywóz śmieci. "Pracujemy nad przepisami, by wywóz był tańszy"
bDJMgrKf

Sprawie przyjrzał się Rzecznik Praw Obywatelski. W komunikacie, który pojawił się na jego stronie internetowej czytamy, że ludzie skarżą się na gwałtownie rosnące koszty wywozu śmieci, a także na to, że gminy ustalają opłaty śmieciowe w różny sposób. Osoby w podobnej sytuacji mogą raz płacić więcej a raz mniej – zależy to tylko od miejsca zamieszkania.

Rzecznik uważa, że takie różnicowanie może stanowić naruszenie konstytucyjnej zasady równości podatkowej, która zakłada konieczność jednakowego stosowania prawa podatkowego wobec wszystkich podatników. Jak mówić o równości, skoro w różnych gminach obowiązują zupełnie inne stawki?

bDJMgrKl

RPO wystąpił do ministra klimatu i środowiska Michała Kurtyki o zmianę przepisów, które pozwalają gminom na aż tak daleko idącą dowolność w ustalaniu opłat za wywóz śmieci.

"Sprawiedliwość daninowa oznacza, że nie można różnicować zasad opodatkowania obywateli znajdujących się w tej samej sytuacji faktycznej. Daniny mogą być różne, jeśli różna jest sytuacja obciążonych nimi obywateli" – napisał w piśmie do Kurtyki. "Zasada ta nabiera szczególnego znaczenia w odniesieniu do danin publicznych o charakterze ekwiwalentnym, stanowiących swoistą "zapłatę" za świadczoną "usługę publiczną", a taką daniną jest opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi."

Rzecznik zwrócił uwagę, że uzależniając wysokość opłaty za wywóz śmieci od powierzchni mieszkania, samorząd dyskryminuje osoby mieszkające samotnie ("narusza konstytucyjną zasadę równości daninowej, a także unijną zasadę "zanieczyszczający płaci" - czytamy w wystąpieniu).

Mieszkańcy Warszawy boją się nowych zasad

bDJMgrKm

W piśmie Rzecznik nie odniósł się do obaw mieszkańców Warszawy, których rachunki za wywóz śmieci zostaną od grudnia powiązane ze zużyciem wody. Posiadacze akwariów boją się, że przyjdzie im więcej płacić, choć przecież z faktem wypełniania akwarium nie wiąże się produkowanie dodatkowych kilogramów śmieci.

Właściciele domów z ogrodami, którzy nie mają osobnego przyłącza do podlewania zieleni, zastanawiają się, ile przyjdzie im płacić za wywóz śmieci latem. Zwracają uwagę, że wielu z nich ma kompostowniki, więc bioodpady utylizują we własnym zakresie.

Nowy sposób ustalania wysokości opłat w Warszawie już budzi kontrowersje i niewykluczone, że echa tych obaw również trafią do Rzecznika.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDJMgrKG
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(94)
chłop
4 miesiące temu
Cały czas się zastanawiam jak to jest ,że ja segreguję śmieci ,odkręcam nakrętki ,bo pan oburzony ,że on to będzie musiał robić na bazie ,płacę strasznie wysokie sumy za odbiór . I tu moje pytanie . To za co biorą pieniądze firmy odbierające śmieci jak społeczeństwo wykonuje za nie 90 procent roboty?!
Pyt. do nierz...
4 miesiące temu
A co ze skupem butelek szklanych? Musimy dopłacać do ich oddania, a jeszcze przed wejściem tej głupiej ustawy można było je sprzedać. Co z opłatą recyklingową doliczaną do każdej butelki PET? Na co ona jest przeznaczana, skoro i tak musimy zapłacić za oddanie takiej butelki?
mim
4 miesiące temu
to absurd rozliczac z wody ,jeden sie myje drugi niebardzo,a jezeli tak bedzie liczone to jaka chigiena bedzie w polsce.od osoby to juz bardziej sprawiedliwie.
bDJMgrKH
kolo
4 miesiące temu
Absurd goni absurd teraz można nałożyć opłatę za wywóz śmieci od zużytej wody ale zaraz za wodę będziemy płacić od wyprodukowanych śmieci. A nie można tak jak w Australii na każdym kuble na śmieci kod paskowy i płatność od faktycznie oddanych śmieci, ile wyprodukujesz tyle zapłacisz, musiałoby to być połączone z dużą karą za nielegalny wywóz tak aby nie opłacało się wyrzucać do rowu. Wtedy każdy by się zastanowił czy lepiej ser kupić krojony na miejscu czy 100 gram sera zapakowane w 100 gram pudełko plastikowe, czy lepiej kupić napój w szklanej butelce czy w butelce PET. Przywrócić skupy butelek jak było kiedyś, wtedy byli zbieracze i był porządek, żadna butelka nie walała się po lasach i rowach, mleko, śmietana w opakowaniach szklanych, popatrzmy ile pudełek po mleku jest dziennie wyrzucanych w Polsce a to bardzo trudny odpad folia+papier+aluminium. Cofnijmy się krok wstecz a zniknie wiele problemów i życie będzie bardziej eko.
Fan62
4 miesiące temu
W Gliwicach placimy od m2 to jest krzywdzace ludzi ktorzy sa sami lub w dwie osoby ma mieszkaniu do 60m2 placa najwiecej bo 1.05 zl za m2. Na takim metrazu mieszka 4 lub 5 osob i placa tyle co jedna. Pytanie czy smieci robi mieszkanie czy ludzie. Skandal co ci przy korycie wymyslaja. Moim zdaniem powinno placic sie od osoby tak by bylo najsprawiedliwiej.
...
Następna strona