Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Dagmara Sudoł
|

RPP zdecydowała w sprawie stóp proc. Co z ratami kredytów?

35
Podziel się:

Stopy procentowe pozostają na tym samym poziomie – zdecydowała Rada Polityki Pieniężnej. Kredytobiorcy czekają na pierwszą od dawna obniżkę stóp, ale zanim to nastąpi, już teraz można liczyć na niższe comiesięczne raty kredytów. Są też dobre informacje dla tych, którzy o kredycie hipotecznym dopiero myślą.

RPP zdecydowała w sprawie stóp proc. Co z ratami kredytów?
RPP nie zmieniła stóp procentowych, ale raty kredytów mogą być niższe (Adobe Stock, marcinm111)

RPP na dwudniowym posiedzeniu, podobnie jak w poprzednich miesiącach, ustaliła, że aktualnie obowiązujący poziom stóp procentowych jest odpowiedni. Wartości stóp procentowych nadal wynoszą więc:

  • stopa referencyjna: 6,75 proc.
  • stopa lombardowa: 7,25 proc.
  • stopa depozytowa: 6,25 proc.
  • stopa redyskontowa weksli: 6,80 proc.
  • stopa dyskontowa weksli: 6,85 proc.

Utrzymywanie relatywnie wysokich stóp procentowych ma pomóc w walce z inflacją. Widać, że ta powoli spada (w styczniu wynosiła 17,2 proc., w maju 13 proc., a w czerwcu 11,5 proc.). Dlatego ekonomiści upatrują w tym szansy na obniżki. Może to nastąpić w najbliższych miesiącach, co z pewnością ucieszyłoby kredytobiorców. Choć w ostatnim czasie na dobre wiadomości płynące z rynku nie powinni oni narzekać.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Obniżka stóp procentowych. Ekonomistka przewiduje ruch NBP

Dobre informacje dla kredytobiorców

Decyzje RPP z ostatnich miesięcy są bezpieczne, dlatego na kolejne posiedzenia kredytobiorcy czekają z coraz mniejszymi obawami. Utrzymanie stóp na tym samym poziomie to ruch, który sprawia, że raty kredytów ze zmiennym oprocentowaniem pozostają na podobnym poziomie.

W ostatnim czasie spadła jednak stawka WIBOR 6M. Spadek jest wprawdzie minimalny – o 0,01 p.p., ale to sygnał dla kredytobiorców, że wysokość raty ich zobowiązania może zostać nieco skorygowana przez bank, ale przede wszystkim, że jeszcze w tym roku może dojść do obniżki stóp procentowych. Obecnie WIBOR 6M wynosi 6,94 proc., a WIBOR 3M nadal 6,90 proc.

Tak szacunkowo wyglądają raty kredytów w zależności od kwoty zobowiązania, przy aktualnym WIBOR 3M (6,90 proc.):

Mimo że raty kredytów hipotecznych po lipcowej decyzji nie obniżą się znacząco, to pojawiają się dobre informacje dla tych, którzy o kredycie hipotecznym dopiero myślą. Od lipca ruszył program Bezpieczny Kredyt 2 proc., który już od startu cieszy się dużym zainteresowaniem. Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda poinformował, że w dniu uruchomienia programu do południa do banków zgłosiło się ok. 10 tys. klientów.

Po kolejnej rekomendacji KNF banki przychylniej oceniają również zdolność kredytową, dzięki czemu szanse na kredyt hipoteczny w ramach programu poprawiły się nawet o 35 proc.

Ci, którzy nie będą mogli skorzystać z rządowego wsparcia i planują kredyt hipoteczny na standardowych warunkach w jednym z banków, też mogą być spokojni. Zdolność kredytowa z miesiąca na miesiąc rośnie. Widać, że w stabilnym pod kątem decyzji RPP otoczeniu banki są skłonne po prostu pożyczać więcej.

Obniżka stóp procentowych?

Eksperci przewidują, że szanse na obniżki stóp w tym roku są naprawdę duże. Raport makroekonomiczny Banku Gospodarstwa Krajowego zakłada pierwsze obniżki o 50 pb w listopadzie, a kolejne (o 150 pb) mogą nastąpić w przyszłym roku.

Niektórzy ekonomiści prognozują obniżkę już we wrześniu. Taki scenariusz mógłby się wydarzyć tylko wtedy, gdy inflacja spadnie poniżej 10 proc., co deklarował prezes NBP Adam Glapiński.

Analitycy rynkowi uważają, że decydujące okażą się najbliższe dwa miesiące.

Dagmara Sudoł, ekspert porównywarki produktów finansowych Totalmoney.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
totalmoney.pl
KOMENTARZE
(35)
Ghhhhj
10 miesięcy temu
Kiedy wreszcie kolejne podwyżki stóp???
Młody34
10 miesięcy temu
Oszczędzającym nikt nie pomaga , co mnie kredyciarze obchodzą
Aaa
10 miesięcy temu
Co ma być przecież stopy na tym samym poziomie
vvv
10 miesięcy temu
ja nie zaciaglaam kredytow mieszkaniowych ,a kto zaciagal to niechie martwi ratami
win
10 miesięcy temu
jaki ma sens kupowanie mieszania za 500 tys biorąc kredyt z ratą 4000 zł kiedy takie mieszkanie wynajmie się za 2,5 tys
...
Następna strona