Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|

Stopy procentowe w dół? Minister wysłała ważny sygnał

51
Podziel się:

- Spodziewamy się w związku ze spadającą inflacją niewielkiego złagodzenia polityki monetarnej - powiedziała minister finansów Magdalena Rzeczkowska. Rząd przyjął założenia do projektu budżetu państwa na 2024 r.

Stopy procentowe w dół? Minister wysłała ważny sygnał
Minister finansów Magdalena Rzeczkowska (PAP, PAP/Paweł Supernak)

- Na Radzie Ministrów przyjęliśmy propozycję podniesienia płacy minimalnej oraz założenia do projektu budżetu państwa na 2024 r. - powiedział we wtorek prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Dodał, że patrząc na wyniki polskiej gospodarki w porównaniu do wyników innych krajów Europy, "nie mamy się czego wstydzić".

Zbudowaliśmy solidne fundamenty pod mocny wzrost gospodarczy i założyliśmy przyrost wzrostu gospodarczego w przyszłym roku - dodał premier.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Jak być bezpiecznym w sieci?

Projekt budżetu na 2024 r. Najważniejsze założenia

Minister finansów Magdalena Rzeczkowska powiedziała, że założenia do budżetu na 2024 r. oparte są na przesłanych do Komisji Europejskiej prognozach pochodzących z aktualizacji Programu Konwergencji z wiosny tego roku.

- Aktualizacja tych prognoz w stosunku do programu konwergencji zakłada właściwie wyłącznie uwzględnienie wejścia w życie od stycznia 2024 r. programu 800 plus. Ma to dwa elementy wpływu – chodzi o przyspieszenie wzrostu PKB o 0,2 pkt. proc. w roku 2024 i 0,1 pkt. proc. dla inflacji – powiedziała minister finansów.

Przypomniała, że w tym roku wzrost gospodarczy wyniesie 0,9 proc., zaś w przyszłym roku wzrost gospodarczy ma wynieść 3 proc. Jednocześnie w założeniach do budżetu zapisano, że inflacja średnioroczna spadnie z 12 proc. w 2023 r. do 6,6 proc. średniorocznie w 2024 r.

Spodziewamy się w związku ze spadającą inflacją niewielkiego złagodzenia polityki monetarnej - powiedziała Magdalena Rzeczkowska.

- Prognozujemy wzrost przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w roku bieżącym o 11,9 proc., w 2024 - 9,7 proc. - dodała.

Projekt budżetu. Czas na konsultacje

Zgodnie z procedurą budżetową przedstawioną na stronie resortu finansów, założenia przyszłorocznego budżetu oraz wstępną prognozę wybranych wskaźników makroekonomicznych rząd ma w czerwcu przedstawić Radzie Dialogu Społecznego. Z kolei w lipcu procedura zakłada ustalanie kwot limitów wydatków dla poszczególnych części budżetowych na rok. W sierpniu MF ma opracować i przesłać Radzie Ministrów wstępny projekt budżetu na następnie przekazać go do zaopiniowania Radzie Dialogu Społecznego.

Na uchwalenie ostatecznego projektu ustawy budżetowej na 2024 r. i przedłożenie go wraz z uzasadnieniem do Sejmu, Rada Ministrów ma czas do 30 września.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(51)
Frodo
12 miesięcy temu
Nie będziecie rządzić w przyszłym roku
KUKU
12 miesięcy temu
GDZIE TA INFLACJA SPADA ?????? W SKLEPACH CENY ROSNĄ. TO CO SPADA? WARTOŚĆ ŻYCIA POLEK?
Ewa
12 miesięcy temu
Pinokio osoby niepełnosprawne całkowicie nie zdolnej do pracy otrzymuje 775 złotych to jest zasiłek stały 560 i zasiłek pielęgnacyjny 215 tak dobrze jest w Polsce pis
Janek
12 miesięcy temu
Opowieści z pod palm i paproci
trwh
12 miesięcy temu
podnieśli podatki i marże w paliwe, pradzie i gazie o 30-40% powodując inflację co skutkuje ze musimy płacić 1,6 wiecej za rate a teraz się chwali ze spadnie o 2%???? hahahahhaa pis zniszczyło nasze dochody i beszczelnie jeszcze twierdzi ze to putin jak surowce sa tansze niz przed wojną!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! co za straszliwa zakłamana organizacja oszustów
...
Następna strona