Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|

Rusza ogromna kadrowa rewolucja. Zmiany możliwe na dniach

25
Podziel się:

Jeżeli wszystko pójdzie po myśli nowej koalicji, to we wtorek w sejmie odbędzie się głosowanie nad wotum zaufania dla rządu Donalda Tuska, a w środę zaprzysiężenie jego gabinetu. W kraju szykują się potężne zmiany, także te kadrowe. Takiej rewolucji nie było od ośmiu lat, kiedy władzę przejął PiS.

Rusza ogromna kadrowa rewolucja. Zmiany możliwe na dniach
Po przejęciu władzy przez Donalda Tuska czeka nas sporo zmian kadrowych w spółkach i nie tylko (East News, Piotr Molecki)

"Najszybciej można odwołać zarząd w takich firmach jak PKP, czy Jastrzębska Spółka Węglowa. Daniel Obajtek ma szansę dotrwać na stanowisku prezesa Orlenu do końca roku" - pisze "Dziennik Gazeta Prawna"

Tsunami w spółkach nie tak szybko

Money.pl już opisywał zbliżające się tsunami w spółkach Skarbu Państwa. W 16 spółkach, które są notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych, z funkcjami członka rady nadzorczej lub członka zarządu może pożegnać się 240 osób. Ale to dopiero początek, bo w podmiotach, w których udziały ma państwo pracę może stracić ponad sześć tysięcy osób.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Jak wyjść z kryzysu? Co dalej z rynkiem fotowoltaiki w Polsce? - Dawid Zieliński - Biznes Klasa #8

"O tym, jak szybko można przeprowadzić wymianę menadżerów, decyduje udział Skarbu Państwa w kapitale firm. Gdy jeden akcjonariusz ma wszystkie akcje, nie musi formalnie zwoływać walnego, a decyzje podejmować może z dnia na dzień" - czytamy w dzienniku.

I właśnie Skarb Państwa jest jedynym akcjonariuszem w PKP. W łatwy sposób władza będzie mogła być zmieniona także w Jastrzębskiej Spółce Węglowej.

"DGP" opisuje także, że w grupie firm kontrolowanych przez Skarb Państwa są także takie spółki, w których udział państwa w kapitale i głosach na walnym jest niższy niż 50 proc., a "statut nie daje wytrychów do wymiany menadżerów".

Dziennik wymienia przykłady: PKO BP, PZU, czy Orlen. Nowa koalicja będzie się musiała zwrócić do zarządów tych spółek o zwołanie nadzwyczajnego walnego zgromadzenia, które wymieni radę nadzorczą, a potem dopiero będzie możliwa zmiana w zarządzie.

Co ważne walne może się odbyć najwcześniej trzy tygodnie po jego zwołaniu.

W efekcie, jak informuje dziennik, obecni menadżerowie tym także w Orlenie, mają szansę się utrzymać przy władzy przynajmniej do stycznia przyszłego roku.

Ruszy kadrowa karuzela

Na tym jednak nie koniec. Utworzenie rządu przez opozycję będzie oznaczać potężne zmiany kadrowe w całym kraju. Zacznie się od zmiany wojewodów, którzy są przedstawicielami rządu w województwach.

Odejścia wojewodów zapoczątkują efekt domina. Wiele zmieni się także w administracji zespolonej, która jest elementem rządowej administracji w terenie. Oznacza to, że wraz z przyjściem nowego rządu zmienią się także kuratorzy oświaty, wojewódzcy komendanci policji czy straży pożarnej. Roszad można spodziewać się także wśród wojewódzkich inspektorów, mowa tu, chociażby o inspekcji farmaceutycznej, budowlanej, ochrony środowiska czy inspekcji handlowej.

Do zmian dojdzie nie tylko w urzędach wojewódzkich. Mowa np. o Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa, czy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Ministerstwu Rolnictwa podlega też Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Po zmianie rządu można spodziewać się także roszad personalnych w specjalnych strefach ekonomicznych podległych ministrowi właściwemu do spraw gospodarki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(25)
Pucio
6 miesięcy temu
Brakuje mi ministerstwa budownictwa mieszkaniowego. Dobrze by było coś w tej sprawie zrobić. Jak to nie ruszy to leżycie w następnych wyborach.
KałOwcy
6 miesięcy temu
No teraz będzie prawidłowo. Będą konkursy w których jeszcze przed ich ogłoszeniem już wiemy z imienia i nazwiska kto wygra. Pełna transparentność.
Hakerr
6 miesięcy temu
Zwolnią pracowników czy zamienią na swoich oto jest pytanie? Jak zwolnią to kto się obłowi pieniędzmi z tych wynagrodzeń.?
Hipokryzja
6 miesięcy temu
Teraz to nazywacie wymianą kadr a jak PiS wprowadzał zmiany to nazywaliscie to stołki dla swoich. Znowu przyjdą tacy fachowcy jak były prezes Krawiec z Orlenu i jeszcze mocno odbije nam się finansowo ta "wymiana kadr "
Ja vol
6 miesięcy temu
Nareszcie będą niemieckie rządy
...
Następna strona