Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
praca
08.08.2019 07:46

Rynek pracy. Automatyzacja nie tak groźna jak ją malują

Powszechna automatyzacja od lat 70-tych powoduje w Niemczech likwidację miejsc pracy. Straty te są jednak – według badań rynku pracy – wyrównywane.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Shutterstock.com)
Rynek pracownika ulega ciągłym przekształceniom z powodu postępu technologicznego. (Fot: Shutterstock/Firma V)

Niemiecki rynek pracy dotychczas radził sobie dobrze z przywracaniem równowagi po przemianie strukturalnej – wynika z analiz Instytutu Badań nad Rynkiem Pracy i Aktywnością Zawodową (IAB) w Norymberdze.

– Postęp techniczny nie spowodował spadku zatrudnienia, lecz doprowadził do przekształceń w zakresie stanowisk i zawodów – twierdzą autorzy raportu, Hermann Gartner i Heiko Stüber.

Obejrzyj też: Dorywcze zajęcie za lepsze pieniądze czy staż w konkretnej firmie. Jaka praca dla studenta

Dla pracowników wysoko wykwalifikowanych w ostatnich latach przybyło więcej miejsc pracy niż wynosi liczba tych, które zlikwidowano, dodają badacze.

Dla nisko wykwalifikowanych z kolei powstało nowych miejsc pracy mniej niż tych, które zlikwidowano. Rozwój technologiczny pociąga za sobą przemiany jakościowe: popyt na pracowników o wysokich kwalifikacjach rośnie, podczas gdy spada zapotrzebowanie na pracownika o niskich kwalifikacjach.

Liczba miejsc likwidowanych z powodu powszechnej komputeryzacji w ciągu ostatnich 20 lat przestała rosnąć, a od 2005 roku notuje się trend wręcz przeciwny.

Biorąc pod uwagę obecną debatę na temat cyfryzacji (Wirtschaft 4.0), naukowcy oczekują, że generalnie także i w tej dziedznie poziom zatrudnienia nie spadnie. Instytut Badań nad Rynkiem Pracy i Aktywnością Zawodową (IAB) jednak przewiduje wielki przełom: digitalizacja spowoduje zniknięcie 1,5 miliona miejsc pracy, lecz w tym samym czasie powstanie podobna liczba nowych.

Kluczowe znaczenie ma więc zdobywanie kwalifikacji oraz doradztwo zawodowe i pośrednictwo pracy. Ma to pomóc pracownikom w sprostaniu wyzwaniom niesionym przez cyfryzację i nową sytuację na rynku, dodają w raporcie badacze z IAB, należącego do Federalnej Agencji Pracy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Tagi: praca, rynek pracy, automatyzacja
Źródło:
Deutsche Welle
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
08-08-2019

ASDSprobujcie wytlumaczyc to pisowcom, ktorzy boja sie technologii

Rozwiń komentarze (1)