Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|
aktualizacja

Rynek pracy. Ukraińcy sobie radzą. Zatrudnienie rośnie

18
Podziel się:

Jeszcze parę miesięcy temu pracodawcy bali się exodusu ukraińskich pracowników. Nic na to nie wskazuje. Wprost przeciwnie: zatrudnienie pracowników ze Wschodu rośnie.

Rolnictwo i inne branże, w których najczęściej pracują Ukraińcy, nie straciły wiele na kryzysie.
Rolnictwo i inne branże, w których najczęściej pracują Ukraińcy, nie straciły wiele na kryzysie. (Pixabay)

Choć bezrobocie wzrasta, widmo utraty pracy nie uderza równomiernie we wszystkich pracowników. W najgorszej sytuacji są młodzi ludzie, którzy nie wyrobili sobie jeszcze silnej pozycji na rynku, zatrudnieni w usługach a w szczególności w branży kreatywnej.

Z danych ZUS, które przytacza "Rzeczpospolita", wynika, że na koniec lipca liczba zarejestrowanych ubezpieczonych wyniosła 15,3 mln osób, z czego 628 tys. to cudzoziemcy. W samym tylko lipcu przybyło 22 tys. cudzoziemskich pracowników. W praktyce to przede wszystkim Ukraińcy.

Ich dobra sytuacja na rynku pracy nie wynika jednak z faworyzowania zagranicznych przez firmy. O ile turystyka czy w ogóle usługi radzą sobie nie najlepiej, to rolnictwo, budowlanka czy produkcja nie odczuły niekorzystnych zmian. A to właśnie w tych sektorach najczęściej znajdują zatrudnienie pracownicy z Ukrainy.

Zobacz także: Obejrzyj: Bezrobocie w Polsce. Oto, dlaczego nie ma gwałtownego skoku

- Patrzę na zainteresowanie cudzoziemców podjęciem pracy w Polsce i zapotrzebowanie na nich w niektórych branżach i uważam, że prawdziwy skok pracowników z zagranicy zatrudnionych w Polsce jest jeszcze przed nami – prognozuje wręcz w rozmowie z "Rz" Michał Wysłocki, dyrektor działu prawa imigracyjnego w kancelarii Sadkowski i Wspólnicy, ekspert BCC.

Ilu Ukraińców mieszka w Polsce? Z oficjalnych statystyk GUS wynika, że nawet 2 mln.

Skoro tak dużo cudzoziemców przebywa w Polsce, to dlaczego jest ich tak mało w oficjalnych rejestrach ZUS? Wielu pracuje w szarej strefie i pracodawcy wcale nie garna się do tego, by w jakikolwiek sposób zalegalizować ich pracę.

Do wielu zakładów, zwłaszcza tych w małych miejscowościach i na wsiach, nigdy nie dotrą żadni kontrolerzy, więc tysiące ludzi może wykonywać pracę i nigdy nie ujawnić się w żadnym systemie.

To łatwe dla posiadaczy paszportów biometrycznych, gdyż mogą wjeżdżać do Polski na okres do 90 dni w celach turystycznych. Wielu z nich wykorzystuje ten czas na coś zupełnie innego niż zwiedzanie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(18)
oby sie zisci...
4 lata temu
jak to co bedziemy robic? Niszczyc zaklady pracy, terror, podpalenia i chaos. Mozna, mozna !!!
raf
4 lata temu
Polityka PiS: 2015 – wystarczy nie kraść, 2016 – nam się to po prostu należy, 2017 – inni też kradli, 2018 – inni kradli więcej, 2019 – kradniemy ale zgodnie z prawem, 2020 – kradniemy i co nam zrobicie?
Precz z angli...
4 lata temu
PiSowi zależy na szkodowaniu Polakom, dlatego wprowadzają wielokulturowość poprzez sprowadzanie imigrantów. Tak się właśnie zaczyna wielokulturowość, od gastarbajterów.
Taka prawda
4 lata temu
I w taki to sposób Polacy wyjadą na zachód Ja swoje dzieci wręcz namawiam do wyjazdu z kraju. Tu uczciwie pracujący człowiek ma najgorzej.
hak
4 lata temu
Ukraińcy przejrzeli na oczy. Coraz więcej ich w De.