Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|

Rząd da urzędnikom gigantyczną władzę? Prace się toczą, a biznes alarmuje

51
Podziel się:

W parlamencie toczą się nad nowelizacją ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów. Zmiany, które opisuje "Puls Biznesu", przerażają biznes. Nie bez powodu. "Narusza fundamentalne zasady państwa prawa i zaufanie do prawa" - pisze o przygotowywanym dokumencie Rada Przedsiębiorczości.

Rząd da urzędnikom gigantyczną władzę? Prace się toczą, a biznes alarmuje
Parlament pracuje nad zmianami, które mogą dać urzędnikom "gigantyczną władzę" - pisze "PB" (Adobe Stock)

Parlament pracuje nad nowelizacją ustawy, która da większą siłę Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Zdaniem Rady Przedsiębiorczości, która skupia dziewięć największych organizacji biznesowych w kraju - zdecydowanie zbyt dużą. Jeśli kształt przepisów się nie zmieni, złamana zostanie m.in. złota zasada, że prawo nie działa wstecz.

Przez co narusza fundamentalne zasady państwa prawa i zaufanie do prawa. Przyjęcia takiego rozwiązania spowodowałoby, że firmy ponosiłyby odpowiedzialność za swoje działania na zasadach, które nie istniały w chwili ich dokonania i byłyby karane za czyny, które nie podlegały karze w chwili ich popełnienia" - alarmuje RP, cytowana przez "Puls Biznesu".

Zarzutów wobec proponowanych zmian jest więcej. Rada krytykuje np. to, że Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) ma uzasadniać postawienie zarzutów firmie już na początku postępowania. Czyli zanim jeszcze zapozna się z wersją przedsiębiorcy. Innymi słowy - zanim zbierze cały materiał dowodowy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Decyzje NBP w kampanii wyborczej. "Tego Adam Glapiński nigdy nie zrobi"

UOKiK uchyli rąbka tajemnicy adwokackiej?

Kolejne zarzuty Rady Przedsiębiorczości wobec nowelizacji, którą zajmuje się obecnie Senat, dotyczą m.in. tego, że kontrolerzy UOKiK mają zyskać możliwość "pobieżnego" zapoznania się z dokumentami chronionymi tajemnicą adwokacką. Zdaniem RP regulacja będzie prowadzić do sporów interpretacyjnych.

"W obecnym kształcie ustawa narusza gwarancje procesowe przedsiębiorców, osłabia tajemnicę radcowską i adwokacką, przedstawia nieproporcjonalne rozwiązania oraz narusza fundamentalne zasady państwa prawa" - podkreśla RP w apelu o rezygnacji z kontrowersyjnych rozwiązań.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(51)
Eeeeee co wy
2 miesiące temu
Jak to nie działa? Już pierwsze lody zostały przelamane pare razy
_PC_
2 miesiące temu
Żeby nie było jasności - stawianie zarzutów już na początku postępowania to głównie domena PIS-owców - ileż nasłuchaliśmy się pomówień w kierunku opozycjonistów, a iluż zostało skazanych za przestępstwa? No właśnie, a ileż razy powinno paść "przepraszam" w stosunku do pozostałych, dla przyzwoitości bez ciągania się po sądach za zniesławienie?
Polak
2 miesiące temu
Jak prawo nie działa wstecz. Działa ,przykład. Prawo jazdy na czas nieokreślony. Trzeba wymienić do 2035 i później co 15 lat.
sondor
2 miesiące temu
Co tam dla "pisowców" prawo, mają przykład na "doktorze prawa" on pomimo ślubowania i powoływania się na Boga sam łamie Konstytucję - to o czym my tu mamy dyskutować -kanon że "prawo nie działa wstecz" już został złamany -chodzi o podatek i te 12 % i tu nie wnikam że to niby dla dobra ludzi, została złamana zasada, koniec kropka!!!
Hju
2 miesiące temu
Prawo w Polsce piszą ludzie którzy jeszcze parę lat temu chodzili sikać za stodołę...
...
Następna strona