Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MWL
|
aktualizacja

Rząd dosypie pieniędzy do przewozów autobusowych. Sejm odrzucił poprawki Senatu

10
Podziel się:

Sejm w piątek odrzucił poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o publicznym transporcie zbiorowym, przewidującej zwiększenie dopłat do linii autobusowych do 1 mld zł z 800 mln zł rocznie.

Rząd dosypie pieniędzy do przewozów autobusowych. Sejm odrzucił poprawki Senatu
Rząd chce zwiększyć dopłaty do linii autobusowych o 200 mln zł. Zdjęcie ilustracyjne (Adobe Stock, unknown)

Senat zaproponował dwie poprawki do nowelizacji ustawy o publicznym transporcie zbiorowym. Pierwsza zakładała zwiększenie dopłaty dla organizatorów publicznych przewozów autobusowych z 3 zł do 5 zł lub, w przypadku związków powiatowo–gminnych, do 6 zł do jednego wozokilometra. Druga przewidywała zwiększenie dopłaty do przewozów autobusowych z budżetu państwa z 400 mln zł do 900 mln zł z dofinansowaniem z rządowego Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych (FRPA).

W piątek Sejm na posiedzeniu odrzucił obie poprawki zgłoszone przez Senat.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Kto dopłaca do biletów za złotówkę? Oto klucz do rentowności połączeń autobusowych

Więcej pieniędzy na przewozy autobusowe

Nowelizacja zwiększa do 1 mld zł z 800 mln zł roczną kwotę wsparcia dla linii autobusowych. Zakłada też wprowadzenie możliwości zawierania przez wojewodę z organizatorem przewozów, zarówno rocznych, jak i wieloletnich umów o dopłatę. Umowa ta będzie zawierana na czas oznaczony, nie dłuższy niż 10 lat. Obecnie umowy z dofinansowaniem z FRPA o charakterze użyteczności publicznej zawierane są co roku.

Nowelizacja przewiduje ponadto utrzymanie możliwość ubiegania się o dopłatę z budżetu państwa, jeśli chodzi o stosowanie ulg ustawowych za przejazd przez przewoźników, którzy nie są operatorami publicznego transportu zbiorowego.

Zgodnie ze zmianami badania techniczne ciągników rolniczych będą mogły być wykonywane na miejscu w gospodarstwie, dzięki czemu rolnik nie będzie musiał jeździć do okręgowej stacji kontroli pojazdów.

Ministerstwo Infrastruktury gwarantuje na wsparcie samorządów uruchamiających połączenia autobusowe corocznie 800 mln zł począwszy od 2020 r.

Jak wynika z danych resortu infrastruktury, zainteresowanie samorządów uruchamianiem połączeń z dofinansowaniem z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych rośnie z roku na rok. W 2019 r. dofinansowanych zostało 1228 linii komunikacyjnych kwotą 10 mln zł, w 2020 r. przewozy z dofinansowaniem wykonywane były na 2834 liniach, które zostały dofinansowane 139 mln zł. Z kolei w 2021 r. dopłatą objęto w skali kraju 4371 linii, a kwota dopłaty przekazana organizatorom wynosiła 358 mln zł. W 2022 r. dopłatą objęto 5705 linii komunikacyjnych, a wnioskowana przez organizatorów kwota dopłaty z FRPA to ponad 631 mln zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
infrastruktura
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(10)
Jasnowidz
12 miesięcy temu
To jest rozwiązanie na ustawę która wejdzie w 35 roku. Zamiast stacje ładowań rozbudować to Oni komunikację miejską. Ottt polityka.
barakuda
12 miesięcy temu
ciekawe to ostatnio było iż włodarze miast zrzeszeni w jednym ze stowarzyszeń, którzy chca startować do Sejmu będą walczyć o darmową komunikację miejską w całej Polsce ciekawostką jest natomiast fakt, że we własnych miastach jakoś do tej pory tego nie zrobili, chca też walczyć z betonozą w miastach i tu też ciekawostka bo przecież sami przez te wszystkie lata sprzedawali tereny gmin w których rządzą pod kolejne dyskonty, markety centra handlowe, parkingi, znaczy chyba będą teraz chcieli to burzyć i sadzić drzewa
Donio T.
12 miesięcy temu
He, he, he! I ZNOWU zlikwiduję ponad 80% połączeń autobusowych gdy tylko po wyborach przejmę włądzę. Tak jak to zrobiłem poprzednio odcinając 3/4 Polski prowincjonalnej od kontaktu ,,ze światem``, lekarzami, szkołami, miejscami pracy.
ciekawy
12 miesięcy temu
Czy w Polsce jest jeszcze jakaś działalność do której nie ma "wsparcia", "dotacji", "dopłat" czy "dofinansowania"?
afasdf
12 miesięcy temu
Coraz wiecej ludzi zarabia najniższą krajową. Równanie w dół. Bedzie tak jak za PRLu każdemu równo czyli nic.