Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ngo
07.08.2020 12:21

Rząd idzie na wojnę z NGO. Jest projekt ustawy

Minister środowiska i szef resortu sprawiedliwości przedstawili w piątek projekt ustawy o transparentności w finansowaniu organizacji pozarządowych. Zdaniem ministra Michała Wosia, część NGO jest "finansowana przez zagraniczne korporacje".

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości.

- Warto zagwarantować, by każdy obywatel mógł sprawdzić, w jaki sposób finansowana jest organizacja, której działalność go interesuje - powiedział na konferencji prasowej Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości.

Prezentując ustawę minister odwołał się m.in. do "historycznych przykładów organizacji pacyfistycznych, które działały na rzecz Związku Radzieckiego".

- Wiemy przecież, że duże organizacje gospodarcze są w stanie finansować działanie organizacji i wpływać poprzez nie na realizację własnych interesów - powiedział Ziobro. - Zasada transparentności i jawności powinna być filarem demokracji.

mBank webinar: Jak w 48 h zacząć sprzedawać przez internet?

- Polacy mają troskę w sercu, niestety grupa NGO-sów wykorzystuje tę troskę w celach biznesowych - powiedział Michał Woś, minister środowiska.

Jak mówił minister, w pracę nad ustawą zaangażowane były również organizacje pozarządowe, które "od lat postulują zwiększenie transparentności w sektorze".

Według obecnych przepisów organizacja pozarządowa musi składać sprawozdanie finansowe w Urzędzie Skarbowym. Zdaniem autorów ustawy, to nie wystarczy, bo do takiego sprawozdania nie każdy ma dostęp.

Według projektowanych przepisów, ministerstwo sprawiedliwości będzie publikować rejestr organizacji, w którym będzie można sprawdzić, z jakiej puli środków finansowane są wszystkie ich działania.

Fundacja lub stowarzyszenie, które nie udostępni swoich danych finansowych, będzie podlegać karze administracyjnej o 3 do 50 tys. złotych.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: ngo, ochrona środowiska, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
07-08-2020

zeniorkaP. Ziobro, należy najpierw transparentność wszystkich ministrów, ich zastępców, prezesów,oraz tychże żon - sprawdzić, ale tak przykładnie, a nie po … Czytaj całość

07-08-2020

SuwerenZiobro chce tego, Ziobro chce owego. Ziobro CHCE. A może społeczeństwo zechce dowiedzieć się jakie zarobki i za co mają żona i byat tego Ziobry.

07-08-2020

sdfTak, ale przecież większość NGOs to organizacje pożytku publicznego, a te muszą udostępniać szczegółowe raporty finansowe. Po co ta zabawa?

Rozwiń komentarze (128)