Notowania

nik
18.07.2019 18:09

Rząd ma powody do zadowolenia. Choć pieniądze na CEPiK wydał "niecelowo"

Choć Najwyższa Izba Kontroli pozytywnie oceniła wykonanie budżetu w 2018 r., to wskazali, że kilka państwowych funduszy niewłaściwie wydaje publiczne pieniądze – m.in. Fundusz CEPiK.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Krzysztof Kwiatkowski z mównicy sejmowej ocenił rząd (Fot: Leszek Szymański)

"Najwyższa Izba Kontroli, po przeprowadzeniu kontroli w 267 jednostkach, pozytywnie oceniła wykonanie ustawy budżetowej na rok 2018" – poinformował Sejm prezes Najwyższej Izby Kontroli Krzysztof Kwiatkowski. NIK stwierdził również, że przygotowane przez rząd sprawozdanie było rzetelne.

Koszty CO2 przełożą się na nasze rachunki w sklepach
Zapłacimy w sklepach kolejne miliardy na CO2. Rekordy cen praw do emisji

To oznacza, że łączne dochody budżetu oraz budżetu środków unijnych wyniosły w minionym roku 443,4 mld zł, co oznacza, że były wyższe od przychodów w roku poprzednim o 45,4 mld zł. Dochody samego budżetu państwa były o 30 mld wyższe iż rok wcześniej oraz o ponad 24 mld zł wyższe niż zakładała prognoza.

Kontroli podlegały wydatki na łączną kwotę 95,4 mld zł. W efekcie pracy kontrolerów NIK, Izba przygotowała 141 ocen – 116 było pozytywnych, 22 opisowe, a 3 negatywne.

Zobacz też: Budżet UE wciąż nieznany. Rząd zapowiada walkę o każdą złotówkę

Negatywne dotyczyły Funduszu – Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców (CEPiK), Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej - Funduszu Sprawiedliwości oraz Instytutu Zachodniego im. Zygmunta Wojciechowskiego.

W pierwszym z omawianych przypadków, zarządzający CEPiK mieli zapłacić 12 mln zł za „niecelowe zlecenie wykonania usługi stabilizacji systemu CEPiK 2.0”. Kontrolerzy zakwestionowali także gospodarność porozumienia o rozwiązaniu umowy na budowę tego systemu.

W przypadku funduszów znajdujących się w gestii Ministerstwa Sprawiedliwości, NIK wskazała na „marginalizację a podstawowych celów Funduszu oraz przeznaczenie znacznej części jego przychodów na działania niezwiązane z pomocą pokrzywdzonym”.

Z kolei Instytut Zachodni miał wydawać pieniądze publiczne z naruszeniem prawa zamówień publicznych. Te błędy nie były jednak na tyle istotne, by wpłynąć na całościową ocenę rządu. NIK zdecydował udzielić rządowi absolutorium.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
19-07-2019

alano jak to nie jedziecie ze PIS ze klamie i ze nie ma więcej pieniędzy i ze dzieli je miedzy zwykłych ludzi ha ha tacy z was hipolryci

20-07-2019

PogodaZatkało kakao? Na jesieni zdeptamy niemców jak robaki

20-07-2019

XyzWilk prowadził dochodzenie w sprawie zaginięcia babci. NIK prowadził kontrole yyyy a kto płaci inspektorom NIK? Czy nie jest to rząd?

Rozwiń komentarze (4)