Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|
aktualizacja

Rząd niezwykle hojny. Rekordowe wydatki na księży

611
Podziel się:

Rząd w projekcie budżetu państwa na 2024 rok zaplanował rekordową kwotę na Fundusz Kościelny - informuje dziennik "Fakt". W przyszłym roku na wydatki związane z Kościołem zaplanowano aż 257 mln zł. W tym roku ta kwota wynosiła 216 mln zł.

Rząd niezwykle hojny. Rekordowe wydatki na księży
Fundusz Kościelny w przyszłym roku ma osiągnąć rekordowy poziom (East News, Lukasz Kaczanowski, Polska Press)

Fundusz Kościelny powstał jeszcze w czasach stalinowskich jako rekompensata za odebrane Kościołowi mienie. Teraz pieniądze z funduszu przeznaczane są m.in. na składki zdrowotne oraz emerytalne osób duchownych, głównie księży katolickich. Ponieważ składki te są zależne od wysokości płacy minimalnej, z roku na rok rosną, co wiąże się z tym, że rosną też wydatki państwa na ten cel.

Rekordowe wydatki na Fundusz Kościelny

Money.pl opisywał już, że wpłaty na fundusz w ciągu dekady się podwoiły. W 2012 r. wynosiły 94,3 mln zł, a w 2022 r. miały sięgnąć 192,8 mln zł. Potem zwiększono je do 216 mln zł.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Skuteczna walka z inflacją? "Rząd przeszkadza"

W budżecie na 2023 r. zaplanowano 216 mln zł na ten cel, ale rekordowe wydatki dopiero nadejdą.

Skok wydatków, jaki jest planowany w przyszłym roku, jest bezprecedensowy. Jak wynika z projektu ustawy budżetowej, na Fundusz Kościelny zaplanowano 257 mln zł - informuje dziennik "Fakt".

Kwestia wpłat dla związków wyznaniowych dzieli scenę polityczną. Lewica od lat domaga się likwidacji Funduszu Kościelnego.

- Chcę, żeby kler płacił podatki. Płacicie podatki? Chcę, żeby kler był równy wobec prawa - mówił w niedzielę na Marszu Miliona Serc Włodzimierz Czarzasty, lider Lewicy.

Emerytury księży. Jak są wyliczane?

Po osiągnięciu wieku emerytalnego ksiądz może wystąpić o świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. O ile są zatrudnieni w szkołach, kuriach czy jako kapelani wojskowi, mogą odprowadzać składki jak zwykli pracownicy.

Jeśli natomiast wykonują wyłącznie działalność duszpasterską, wówczas we własnym zakresie opłacają 20 proc. składek ZUS, a pozostałe 80 proc. pochodzi z Funduszu Kościelnego - informuje "Fakt" i podaje, że podstawą wyliczenia składki jest kwota minimalnego wynagrodzenia.

Jeśli duchowny nie pracował nigdzie i korzysta jedynie ze wsparcia Funduszu Kościelnego, to po waloryzacji otrzyma 1588 zł brutto - wylicza dziennik.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(611)
Rebeliant 80
2 miesiące temu
Noo to teraz wiadomo ! co to dla nich 1400 zl dla boyka dac ! gdyby nie dojechali go:-) to nikt by mie wiedzial jakie potrzeby maja A staRowina nie doje a tam zaniesie :-(
Emerytka
2 miesiące temu
Nie zgadzam się żeby moje podatki były przekazywane tym pasożytom i darmozjadom, żeby nie nazwać ich dosadniej. Do roboty zagonić to towarzystwo to na orgie i i inne uciechy nie będzie czasu ani siły.
Elena
2 miesiące temu
Dla nauczycieli nie ma, na leczenie nie ma a dla czernych obiboków miliony!!!!! Najszybciej pogonić PiS!!!!!
123
2 miesiące temu
Kler w koncu się doczeka sprawiedliwości i zacznie żyć jak uczciwy obywatel tego kraju
Pozdro
2 miesiące temu
Przedsiębiorców gaszą jak kiepy a na orgietki dla kościoła dosypują.
...
Następna strona