Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
CHE
|

Rosną ceny prądu, więc rząd na to reaguje. Najbiedniejsi mają zyskać ochronę

34
Podziel się:

W myśl nowych przepisów więcej odbiorców energii zostanie objętych kategorią "wrażliwych". W praktyce ma im to zapewnić mniej dotkliwe rachunki za prąd. Projekt zakłada również zakaz wstrzymania dostaw energii dla tej grupy odbiorców.

Rosną ceny prądu, więc rząd na to reaguje. Najbiedniejsi mają zyskać ochronę
Ceny prądu w górę. Opublikowano założenia projektu dotyczącego ubóstwa energetycznego (Adobe Stock)

"Wprowadzenie zmian w tym obszarze pozwoli na ochronę najsłabszej grupy odbiorców końcowych, łagodząc skutki ich niekorzystnej sytuacji ekonomiczno-finansowej, przy jednoczesnym zapewnieniu ciągłości dostaw" - czytamy w uzasadnieniu projektu.

Co to oznacza w praktyce? W pierwszej kolejności zakaz wstrzymywania dostaw prądu dla najbiedniejszych czy specjalne dodatki energetyczne w przypadku podwyżek. Tyczy się to na przykład sytuacji, gdy odbiorca zalega z płatnością za rachunki w tzw. miesiącach zimowych.

Na tym jednak nie koniec. Objęte ochroną zostaną również te osoby, które podlegają długoterminowej opiece w warunkach domowych. Dotyczy to na przykład chorujących na przewlekłą niewydolnością oddechową, którzy wymagają stałej wentylacji mechanicznej.

Zobacz także: Jak zaoszczędzić na prądzie. Ekspert radzi

W myśl nowych przepisów "wrażliwi" odbiorcy będą mogli zwrócić się do sprzedawcy energii o zastosowanie programu wsparcia wobec zaległych i bieżących rachunków. Źródła PAP informują, że w sumie w ramach wsparcia najuboższych rząd chce przeznaczyć na dopłaty do prądu w 2022 roku ok. 1,5 mld zł.

Dla kogo dodatek?

Jak precyzują przedstawiciele rządu, nowym dodatkiem objęte zostaną gospodarstwa domowe "najbardziej wrażliwe" na ubóstwo energetyczne. Chodzi o domy z dochodem nie przekraczającym 1563 zł w gospodarstwie jednoosobowym oraz 1115 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym.

Zmodyfikowano przy okazji wysokości limitów zużycia energii elektrycznej w gospodarstwach domowych. Dodano również nowy limit dla gospodarstw domowych składających się z 6 i więcej osób.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(34)
Dziadek 1945
2 lata temu
Sprawdzać na budowach warsztatach ,mechanicznych blacharskich.wyłapywać cwaniaków co biorą socjal i tak do walić zeby juz nigdy sie nie odważyli cwaniactwa.Dopłata ale zeczywiscie biednych.
Tymon
2 lata temu
A dlaczego tylko biedni a nie wszyscy? Trzeba było pracować a nie bumelować. Dlaczego mam płacić za siebie i socjal piss?
mtom123
2 lata temu
Zapłacę za swój prąd więcej i dopłacę biednemu sąsiadowi do jego prądu. Super
Zapiecek
2 lata temu
Uczciwie jumałes całe życie, to płać za nierobow, niech sobie pożyją w luksusie.
Hodowla
2 lata temu
Znowu pojawią się najubożsi a miało ich już nie być dzięki wspaniałej polityce rozdawniczej . Mimo pchania rozdawnictwa w dalszym ciągu nie zachodzi zniknięcie klasy najuboższych . Chodowla najuboższych się rozrasta by osiągnąć upragniony cel zubożenia większości.
...
Następna strona