Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|
aktualizacja

Rząd szykuje dopłaty do źródeł ciepła innych niż węgiel. Dzisiaj zajmie się projektem ustawy

18
Podziel się:

We wtorek (16 sierpnia) rząd zajmie się projektem ustawy, dotyczącym wsparcia indywidualnych gospodarstw domowych w Polsce w pokryciu części kosztów ogrzewania. Mowa o dopłatach do m.in. pelletu, oleju opałowego, drewna kawałkowego czy gazu LPG. Dodatki, jak zakłada rządowy projekt, mają sięgnąć kilku tys. złotych.

Rząd szykuje dopłaty do źródeł ciepła innych niż węgiel. Dzisiaj zajmie się projektem ustawy
Rząd we wtorek (16 sierpnia) zajmie się projektem ustawy, wprowadzającej dopłaty nie tylko do węgla (East News, Wojciech Strozyk/REPORTER)

Z porządku obrad Rady Ministrów wynika, że rząd we wtorek (16 sierpnia) zajmie się projektem ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła. To rządowa odpowiedź na trudną sytuację na rynku paliw opałowych, których nie dość, że brakuje, to jeszcze ich cena rośnie.

W ustawie zostanie zaproponowane wsparcie finansowe w postaci jednorazowego dodatku dla posiadaczy niektórych indywidualnych źródeł ciepła. Dotyczyć mają gospodarstw domowych, dla których główne źródło ciepła zasilane jest biomasą (pellet drzewny, brykiet drzewny, słoma, drewno kawałkowe, ziarna zbóż) lub skroplonym gazem LPG (propan butan) albo olejem opałowym.

Kwoty dodatków do źródeł ciepła

Jak podała na początku sierpnia Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska, odbiorcy poza systemem (ci, którzy nie korzystają z tzw. ciepła systemowego, czyli dostar­czanego do budyn­ków przez sys­temy miej­skie) otrzymają od 1 tys. zł do 3,9 tys. zł. Ci, którzy korzystają z pelletu - 3 tys. zł; drewna kawałkowego - 1 tys. zł; oleju - 2 tys. zł, a LPG - 500 zł. Urząd Regulacji Energetyki ma zablokować podwyżki za ciepło systemowe na poziomie 40 proc. To oznacza, że wyższych URE nie będzie zatwierdzał.

Co ważne, warunkiem koniecznym do uzyskania dodatku jest potwierdzenie uzyskania wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków. Rekompensaty wypłacane będą w okresie sezonu grzewczego od 1 października 2022 r. do 30 kwietnia 2023 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(18)
cdn
6 dni temu
To jakiś żart z tym ziarnem zbóż na opał?
lor
miesiąc temu
Gaz ziemny to nie paliwo?
f-23
miesiąc temu
... to oczywiste . buduje się napięcie i strach, a potem otwiera dziurkę na powietrze i lud ciemny znowu bierze oddech. ale nie tak szybko, jeszcze nie wrócił z urlopu on, ekspert, naczelnik, ojciec narodu w 3-im tysiącleciu . on swoim przenikliwym umysłem ogarnie i rozstrzygnie, kto dostanie i ile dostanie, a komu pokazany będzie wiadomy palec . no i jeszcze jedno, łatwo nie pójdzie . ciemniactwo znieważyło jego wieliczestwo rzucając jajkami i obelgami . więc niektóre ciemniactwo będzie oddane polskim prezesom . oni (prezesi) ustalą ceny wszystkiego tym niewdzięcznikom których ojciec narodu chronił od lat , a ci tak się 'odwdzięczyli' dobrodziejowi swojemu . nikt lepiej nie oskubie wolaka rodaka niż wolak prezes który chce zostać milionerem w 2 lata, do skórki gołej albo i nawet do jej zdarcia. do usłyszenia jesienią ...
Adam
miesiąc temu
1000 zł zadrewno smiech na sali ci pisowcy i ziobrzysci nie mają pojęcia co ile kosztuje.Nie odejdą od koryta i ogłoszą nowe wybory.Im szybciej tym lepiej.Wiadomo nie zrobią tego bo za dużo mają za uszami
buhahahaha
miesiąc temu
kolanko juz boli