Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MWL
|
aktualizacja

Rząd szykuje rewolucję na cmentarzach. Przegapisz termin? Stracisz prawo do murowanego grobowca

656
Podziel się:

Rząd kończy prace nad reformą dotyczącą cmentarzy. Zarządcy nekropolii będą mogli rozebrać nagrobek, jeśli okaże się, że jego stan stwarza zagrożenie. W przepisach znalazł się także zapis, który pozwoli na likwidację grobów murowanych. Teraz jest to praktycznie niemożliwe – ostrzega "Fakt".

Rząd szykuje rewolucję na cmentarzach. Przegapisz termin? Stracisz prawo do murowanego grobowca
Dotychczas murowane grobowce były "nie do ruszenia". Nowe przepisy umożliwią ich likwidację po 20 latach od ostatniego pochówku (Adobe Stock, Daniel Pawlak / Czysty Dizajn)

Jak przypomina dziennik, w obecnym stanie prawnym likwidacja grobowca murowanego jest niemal niemożliwa, bo pochówek oznacza przedłużenie prawa do użytkowania grobu bez konieczności wnoszenia dodatkowych opłat.

Dotychczasowe przepisy przewidują, że murowane groby są "po wieki wieków" i nie można ich zlikwidować. Nie technika wykonania powinna decydować o tym, czy grób powinien pozostać, a to, czy ktoś się nim opiekuje. I takie właśnie rozwiązanie przyjęliśmy – mówi Wojciech Labuda, pełnomocnik rządu ds. reformy regulacji administracyjnych związanych z naturalnym ruchem ludności i ochrony miejsc pamięci.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Co się dzieje z grobem, za który nikt nie wniesie opłaty?

Grobowiec murowany na cmentarzu. Kiedy będzie można go zlikwidować?

Nowe przepisy zakładają, że grób murowany będzie mógł zostać przeznaczony do likwidacji po upływie 20 lat od ostatniego pochówku. Informacja o zamiarze jego usunięcia ma znaleźć się w księgach cmentarnych i na samym grobie. "Jego właściciel będzie mieć rok na odwołanie się od tej decyzji i zablokowanie likwidacji murowanego grobu" – czytamy.

Gdyby zarządca podjął decyzję o likwidacji grobu wcześniej, nie dochowując ustawowego terminu na wniesienie sprzeciwu, będzie mu grozić kara w wysokości do 50 tys. zł.

Nowe przepisy miałyby wejść w życie 1 marca 2023 r., o ile zostaną uchwalone.

Zmiany zakładają też przyznanie zarządcy nekropolii prawa do rozebrania nagrobka, jeśli jego stan będzie stwarzał zagrożenie, a także wprowadzenie rejestru grobów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(656)
Irka
2 tyg. temu
20 lat temu zmarł mój tata. Został pochowany na Cmentarzu Bródzieńskim potocznie nazywanym Bròdnowskim. Ja płaciłam za miejsce na grób, pogrzeb i wszystkie inne opłaty związane z pogrzebem np.pomnik. Na wszystkich dokumentach wydanych przez Zarząd cmentarza jako właściciel grobu widniał mój zmarły tata. Kiedy zdziwiona zaprotestowałam powiedziano mi, że zawsze właścicielem grobu jest osoba zmarła??? Więc, jak właściciel grobu ma kontaktować się w sprawie przedłużenia praw do grobu? Rozumiem, że ma to robić rodzina ale dalej nie pojmuję dlaczego zmarły jest właścicielem a nie osoba pokrywająca wszystkie koszty. Ktoś mi to może wytłumaczyć? Przy okazji, Cmentarz Bródzieński kiedyś był cmentarzem komunalnym a od kilku dziesięcioleci jest cmentarzem parafialnym.
bogu
3 tyg. temu
A kto będzie stwierdzał stan nagrobka ?
Aj waj
miesiąc temu
I tak wszyscy kończą w dołku ,to moze do jednego wspolnego Tak globalnie , tanio ekonomicznie,i ekologicznie
bona
miesiąc temu
pilnowac terminow i tyle
keraM
miesiąc temu
To może zlikwidować wszystkie cmentarze i zrobić takie jak w USA, prosta płytka w trawie aby było łatwo kosić.
...
Następna strona