Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Martyna Kośka
Martyna Kośka
|
aktualizacja

Rząd wprowadził ograniczenia dotyczące przemieszczania się. "Robimy to dla ocalenia życia wielu Polaków"

66
Podziel się:

Od środy 25 marca musimy dostosować się do kolejnych obostrzeń, które mają zahamować dalsze rozprzestrzenianie się wirusa. Będziemy mogli opuszczać dom tylko w określonych sytuacjach.

Premier ogłosił kolejne ograniczenia, które mają spowolnić rozprzestrzenianie się koronawirusa
Premier ogłosił kolejne ograniczenia, które mają spowolnić rozprzestrzenianie się koronawirusa (East News, Jakub Kaminski/East News)

Wzorem kilku europejskich państw, polski rząd wprowadził zakaz wychodzenia z domów bez wyraźnej życiowej potrzeby.

Od środy 25 marca będziemy mogli wychodzić z domu tylko w określonych, ważnych życiowo, sytuacjach: by zrobić zakupy w sklepie, aptece, udać się do lekarza lub iść do pracy. Obostrzenia będą obowiązywały do 11 kwietnia.

- Będą to ograniczania, które dotkną każdego z nas, ale to niezbędne, by maksymalnie ograniczyć naszą aktywność. Wszystkie inne sprawy poza najważniejszymi wyjściami – odłóżmy na później – powiedział Morawiecki.

Zakaz nie obejmuje pomocy najbliższym. - Pomoc najbliższym jest jak najbardziej dozwolona - doprecyzował minister zdrowia. Była to odpowiedź na pytanie dziennikarza o to, czy można jechać do starszej matki w innym regionie Polski.

Wszystkie dotychczasowe ograniczenia dotyczące restauracji czy galerii handlowych zostają utrzymane.

Szczegóły dotyczące ograniczeń wynikających z rozporządzenia przedstawił minister zdrowia Łukasz Szumowski.

- W rozporządzeniu będzie obowiązywał zakaz wychodzenia z domu poza najważniejszymi sytuacjami: gdy idziemy do sklepu, apteki, lekarza, do pracy. Dozwolone będą również wyprowadzanie psa lub wyjście na spacer, co jest ważne dla zdrowia psychicznego. To nie oznacza, że możemy się gromadzić lub pójść na plac zabaw z dziećmi. To nie oznacza, że możemy grillować ze znajomymi – wyjaśnił Szumowski.

Jak będzie to wyglądało w praktyce?

- Tak jak zwykle działania obywateli na bieżąco monitoruje Policja, tak też ona będzie oceniała zachowania zgodne z rozporządzeniem Zakaz przemieszczania się powyżej dwóch osób nie dotyczy rodzin. Policja będzie weryfikowała cel wyjścia z domu - wyjaśnił Szumowski.

Minister Szumowski zaapelował do włodarzy miast, by tak zorganizowali transport publiczny, aby w jednym autobusie/tramwaju wolne było co drugie miejsce.

Swoją decyzję Morawiecki ogłosił po spotkaniu rządowego zespołu zarządzania kryzysowego.

Wyjaśnił, że ograniczenia są konieczne, by uniknąć tego, co stało się udziałem Hiszpanii i Włoszech: niewydolności systemu ochrony zdrowia i spowodowanej tym "selekcji pacjentów", a więc sytuacji, w których lekarze muszą decydować, komu udzielić pomocy.

- Jestem pewien, że za kilka tygodni wrócimy do życia zawodowego – dodał.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(66)
Agnes
4 lata temu
Ciekawe jak policja ma sprawdzić w jakim celu jadę. Będą mi sprawdzać bagażnik czy na pewno mam gary z obiadem dla babci i dziadka?
Gama
4 lata temu
W aptekach nie ma maseczek, nigdzie nie kupisz płynu do dezynfekcji, a wprowadzają tylko zakazy. Nieudaczniki
Niech każdy ....
4 lata temu
zada sobie takie pytanie - Komu zależy na moim zdrowiu ? I sam w/g własnego IQ - spróbuje sobie odpowiedzieć. Musi dojść do wniosku, że zdrowie każdego, to biznes dla drugiego ! No, nie ma innej opcji.
Qwerty
4 lata temu
Chwilowe ograniczenia pomogą nam nie stać się drugimi Włochami, tyle.
Wikary1994
4 lata temu
Zaskakują mnie jak zawsze protesty, ludzie to dla Waszego dobra! Nikt tego nie wymyślił dla żartu, to kwestia życia lub śmierci!
...
Następna strona