Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|

Rząd zajmie się zmianami w akcyzie. Alkohol zdrożeje

740
Podziel się:

Na wtorkowym posiedzeniu rząd zajmie się zmianami w stawkach akcyzy. Nowe przepisy mają wprowadzić do polskiego prawa dyrektywy unijne, m.in. preferencje podatkowe dla małych producentów. Zdaniem ekspertów, za półlitrową butelkę wódki będziemy płacić nawet 50 złotych. I to wcale nie za najtańsze marki.

Rząd zajmie się zmianami w akcyzie. Alkohol zdrożeje
Pół litra wódki może kosztować 50 złotych. (Flickr, Soren Wolf CC SA 2.0. Flickr)

Wśród zmian, jakie mają zostać wprowadzone do polskiego prawa tą ustawą, jest implementacja unijnej dyrektywy, która ustanawia ogólne zasady dotyczące podatku akcyzowego.

Chodzi m.in. o wprowadzenie regulacji mających na celu harmonizację procedur akcyzowych i celnych, w związku z wejściem w życie unijnego kodeksu celnego i wprowadzenie nowej kategorii podmiotów, które są zobowiązane do złożenia zabezpieczenia akcyzowego o "wysyłającego/sprzedawcę" przy tzw. sprzedaży na odległość.

Projekt, który będzie rozpatrywany przez Radę Ministrów, zawiera także zmiany dotyczące m.in. zwolnienia od akcyzy dla wyrobów akcyzowych wykorzystywanych przez siły zbrojne innego państwa.

Zobacz także: NBP ośmiesza się w internecie, a kurs złotego leci na łeb na szyję

W projekcie zawarte są także zapisy, których celem przesunięcie z 1 stycznia 2022 r. na 1 stycznia 2023 r. terminu całkowitej elektronizacja ewidencji i innych dokumentacji. Umożliwi to prowadzenie ewidencji i innych dokumentacji również w postaci papierowej do końca 2022 r., co powinno zapewnić czas na właściwe przygotowanie się do prowadzenia ewidencji w postaci elektronicznej.

Alkohol zdrożeje

Projekt, którym na najbliższym posiedzeniu zajmie się rząd, to nie jedyne zmiany, jakie zostaną od przyszłego roku wprowadzone do przepisów akcyzowych.

Pod koniec października Sejm przegłosował ustawę, zgodnie z którą od przyszłego roku stawka akcyzy na alkohol ma wzrosnąć nawet o 10 proc., a w kolejnych latach ma rosnąć o 5 proc. co roku.

Trzeba pamiętać, że akcyza to tylko jedna ze składowych ceny. W przyszłym roku na pewno wzrosną ceny produkcji i koszt pracy, dlatego też na pewno podwyżki nie skończą się jedynie na samej akcyzie.

Jak wyliczają eksperci, już niedługo cena półlitrowej butelki wódki może dobić do 50 zł.

Ministerstwo Finansów tłumaczy skąd podwyżka

Skąd podwyżki akurat teraz? Ministerstwo Finansów tłumaczy zmiany w akcyzie relatywnie niskimi cenami napojów alkoholowych.

"Inicjatywa związana jest z potrzebą przygotowania się na podwyżkę minimum UE dla wyrobów tytoniowych, oraz wprowadzenia na poziomie UE opodatkowania dla wyrobów nowatorskich. W odniesieniu do wyrobów alkoholowych, ceny detaliczne napojów alkoholowych w Polsce nadal są bardzo niskie w porównaniu ze średnią unijną. Zmiana ma za zadanie pozytywnie wpłynąć na politykę prozdrowotną i ograniczyć negatywne skutki palenia wyrobów tytoniowych oraz spożywania napojów alkoholowych" – czytamy w uzasadnieniu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(740)
bodex
7 miesięcy temu
brawo pan Morawiecki - poproszę jeszcze tylko o sprzedaż od 13.00 i już mogę zakładać melinę - zyski bedą krociowe
gość
7 miesięcy temu
głupiej decyzji i filozofii jaka panuje w tłumaczeniach nie przykryje chęci większego zysku gdy zrujnowano gospodarkę
Syl
7 miesięcy temu
Czyżby Jackowski miał rację że rząd w styczniu ustąpi😂😂😂😂 Trzeźwym Narodem nie da rady rządzić 😁
Syrenka
7 miesięcy temu
Warto sie spieszyc bo zaraz cos wykombinuja zeby ten sprzet byl trudno dostepny
Polak
7 miesięcy temu
Niezła aparatura kosztuje około 1500 zł. Czyli równowartość 30 butelek wódki. Zgadnijcie co dalej?
...
Następna strona