Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|

Zmiany w akcyzie. Prezydent podpisał ustawę

111
Podziel się:

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o podatku akcyzowym, która umożliwia kontynuację działalności w składzie podatkowym po rezygnacji z działalności dotychczasowego podmiotu prowadzącego skład. Już niedługo ustawę o podatku akcyzowym czekają kolejne zmiany - resort finansów chce zwiększenia stawek na część produktów.

Zmiany w akcyzie. Prezydent podpisał ustawę
Prezydent Andrzej Duda podpisał zmiany w ustawie dotyczącej akcyzy (PAP, Mateusz Marek)

Podpisana przez prezydenta ustawa ma ułatwić przedsiębiorcom prowadzenie składów towarów akcyzowych i ograniczać biurokrację.

"Celem nowelizacji jest wprowadzenie regulacji umożliwiającej kontynuację działalności prowadzonej w składzie podatkowym w przypadku rezygnacji z prowadzenia tej działalności przez dotychczasowy podmiot prowadzący skład podatkowy, bez konieczności zakończenia procedury zawieszenia poboru w stosunku do wyrobów akcyzowych znajdujących się w tym składzie podatkowym" - czytamy w komunikacie Kancelarii Prezydenta RP.

Po wejściu w życie nowych przepisów zakończenie procedury zawieszenia poboru akcyzy nie będzie następować z dniem cofnięcia zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego, jeżeli w miejscu prowadzenia składu podatkowego albo w jego części będzie prowadzony skład podatkowy przez inny podmiot.

Zobacz także: Podwyżki alkoholu i papierosów. Lobby upada? „Rząd jest zdeterminowany”

Podwyżka akcyzy

Podpisana przez prezydenta ustawa wprowadza zmiany, które odczują wyłącznie przedsiębiorcy. Niedługo jednak czeka nas kolejna nowelizacja. Tym razem związana ze stawkami podatku.

Z założeń do projektu ustawy wynika, że wzrosnąć ma wysokość akcyzy na wyroby tytoniowe, alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane z wyłączeniem cydru i perry i wyrobów pośrednich. Resort finansów chciałby, aby obowiązujące stawki daniny wynosiły:

  • na alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane i wyroby pośrednie o 10 proc. (podwyżka nie obejmie cydru i perry o zawartości alkoholu do 5 proc. objętości);
  • minimalna stawka akcyzy na papierosy z obecnych 100 proc. do 105 proc. całkowitej kwoty akcyzy;
  • akcyza na wyroby nowatorskie poprzez podniesienie stawki kwotowej o 100 proc;
  • zostanie też wprowadzona minimalna stawka akcyzy na tytoń do palenia w wysokości 100 proc. całkowitej kwoty akcyzy.

Według zaprezentowanego przez resort projektu ustawy, nowe stawki mają wejść w życie od początku przyszłego roku.

Branża piwowarska protestuje

Na tym nie koniec podwyżek. Projekt ustawy zakłada, że stawka podatku akcyzowego na napoje alkoholowe będzie rosła w okresie 2023-2027 w tempie 5 proc. rocznie.

- Patrząc na skalę podwyżki proponowanej przez Ministerstwo Finansów, można zauważyć, że ona wyniesie w tym okresie ponad 50 proc. To odpowiada podwyżce akcyzy na piwo, która miała miejsce w latach 2000-2020. Czyli teraz rząd proponuje, żeby podobną podwyżkę wprowadzić w ciągu siedmiu lat, a zatem w okresie niemal trzykrotnie krótszym - mówi portalowi interia.pl Jakub Bińkowski ze Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(111)
Ha ha ha
3 lata temu
Czy to nie ten oszust obiecywał, że nie podpisze żadnej ustawy zwiększającej podatki ?
Wstyd i hańba
3 lata temu
Znowu budyń coś podpisał?)??) Ten to jest tylko od podpisywania,od rządzenia jest to co mieszka na Żoliborzu w czerwonej willi
Adrian
3 lata temu
Coś słabo ta nauka wchodzi do głowy może klęcznik niewygodny ?
WoWa
3 lata temu
Stwierdził że ciągle się uczy. No i rzeczywiście najlepiej nauczył się podpisywać bez czytania.
siwy1954
3 lata temu
Przecież ten notariusz podpisze wszystko
...
Następna strona