Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRWL
|

Rząd zdecyduje o nowej najniższej krajowej. Będzie podwyżka od stycznia. Jaka?

136
Podziel się:

Najniższe wynagrodzenie brutto w Polsce od stycznia ma zostać podniesione do poziomu 3 tys. zł brutto. Ma wzrosnąć również najniższa stawka godzinowa za pracę. Rozporządzeniem zajmie się rząd Mateusza Morawieckiego.

Rząd zdecyduje o nowej najniższej krajowej. Będzie podwyżka od stycznia. Jaka?
Rząd ma zdecydować na temat nowego najniższego wynagrodzenia (KPRM, Adam Guz)

Rząd na posiedzeniu ma zająć się projektem dotyczącym nowej płacy minimalnej w 2022 roku. W przyszłym roku najniższe minimalne zarobki brutto miałby wynieść 3 tys. zł brutto. Podniesiona ma zostać także najniższa stawka godzinowa do 19,6 zł brutto. W tym roku jest to 2,8 tys. zł brutto i 18,3 zł brutto.

"Od dnia 1 stycznia 2022 r. ustala się wynagrodzenie minimalne za pracę w wysokości 3 000 zł. […] Od dnia 1 stycznia 2022 r. ustala się minimalną stawkę godzinową w wysokości 19,6 zł. […] Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2022 r." – możemy przeczytać w projekcie w rozporządzenia w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2022 r.

Zobacz także: Ludzie stoją w korkach przez niesolidne firmy. Czas na odsiew podczas przetargów?

Z oceny skutków regulacji (OSR) do projektu podwyższenie płacy minimalnej i minimalnej stawki godzinowej zwiększy wpływy sektora finansów publicznych o 1,97 mld zł w 2022 roku. W przypadku Funduszu Ubezpieczeń Społecznych ze względu na wzrost odprowadzanych składek o 1,75 mld zł, a Narodowego Funduszu Zdrowia - 422 mln zł.

Koszt podniesienia płacy minimalnej w 2022 roku dla małych i średnich firm szacowany jest (wg OSR) na ponad 5,24 mld zł rocznie, a dla dużych - 788,9 mln zł. Wynagrodzenie minimalne w Polsce pobiera 2,2 mln pracowników.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(136)
Gdyby serce m...
rok temu
Greckie filozofie miłości za prace rozumu nie płacą za oszustów od miłości płacą złotem
Zeb mekkejn
rok temu
Co z tego że podnoszą najniższą krajową która wynosi 2800. Poczta polska daje 2600 i jest to podobno zgodne z przepisami.
Ania
rok temu
A co z Zusem premierze mamy najwyższy zus w Europie nic nie da nam podnoszenie minimalnej skoro zus znowu drastycznie wzrośnie a na starość kolejki w szpitalach po 8 godzin proszę wziąć się za Zus
wp.de
rok temu
skończyło sie kombinowanie z vatem i innymi podatkami to teraz januszą biznesu sie nie podoba....
.....kk...
rok temu
I znowu ZUS w górę. Ten kto podwyższa zarobki, niech założy własny biznes i liźnie tego miodu !!!
...
Następna strona