Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
KRWL
|

Rząd zdecyduje o nowej najniższej krajowej. Będzie podwyżka od stycznia. Jaka?

135
Podziel się:

Najniższe wynagrodzenie brutto w Polsce od stycznia ma zostać podniesione do poziomu 3 tys. zł brutto. Ma wzrosnąć również najniższa stawka godzinowa za pracę. Rozporządzeniem zajmie się rząd Mateusza Morawieckiego.

Rząd zdecyduje o nowej najniższej krajowej. Będzie podwyżka od stycznia. Jaka?
Rząd ma zdecydować na temat nowego najniższego wynagrodzenia (KPRM, Adam Guz)
bEDnmVit

Rząd na posiedzeniu ma zająć się projektem dotyczącym nowej płacy minimalnej w 2022 roku. W przyszłym roku najniższe minimalne zarobki brutto miałby wynieść 3 tys. zł brutto. Podniesiona ma zostać także najniższa stawka godzinowa do 19,6 zł brutto. W tym roku jest to 2,8 tys. zł brutto i 18,3 zł brutto.

"Od dnia 1 stycznia 2022 r. ustala się wynagrodzenie minimalne za pracę w wysokości 3 000 zł. […] Od dnia 1 stycznia 2022 r. ustala się minimalną stawkę godzinową w wysokości 19,6 zł. […] Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2022 r." – możemy przeczytać w projekcie w rozporządzenia w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2022 r.

Zobacz także: Ludzie stoją w korkach przez niesolidne firmy. Czas na odsiew podczas przetargów?
bEDnmViv

Z oceny skutków regulacji (OSR) do projektu podwyższenie płacy minimalnej i minimalnej stawki godzinowej zwiększy wpływy sektora finansów publicznych o 1,97 mld zł w 2022 roku. W przypadku Funduszu Ubezpieczeń Społecznych ze względu na wzrost odprowadzanych składek o 1,75 mld zł, a Narodowego Funduszu Zdrowia - 422 mln zł.

Koszt podniesienia płacy minimalnej w 2022 roku dla małych i średnich firm szacowany jest (wg OSR) na ponad 5,24 mld zł rocznie, a dla dużych - 788,9 mln zł. Wynagrodzenie minimalne w Polsce pobiera 2,2 mln pracowników.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEDnmViW
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(135)
Zeb mekkejn
7 dni temu
Co z tego że podnoszą najniższą krajową która wynosi 2800. Poczta polska daje 2600 i jest to podobno zgodne z przepisami.
Ania
1 tyg. temu
A co z Zusem premierze mamy najwyższy zus w Europie nic nie da nam podnoszenie minimalnej skoro zus znowu drastycznie wzrośnie a na starość kolejki w szpitalach po 8 godzin proszę wziąć się za Zus
wp.de
1 tyg. temu
skończyło sie kombinowanie z vatem i innymi podatkami to teraz januszą biznesu sie nie podoba....
bEDnmViX
.....kk...
1 tyg. temu
I znowu ZUS w górę. Ten kto podwyższa zarobki, niech założy własny biznes i liźnie tego miodu !!!
dziony
1 tyg. temu
I znowu koszty pracy i zatrudnienia w górę, ceny w górę, wszystko w górę.
...
Następna strona