Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|

S&P podnosi prognozy PKB Polski. Eksperci podkreślają duże znaczenie unijnej pomocy

4
Podziel się

W piątek rating Polski zaktualizuje Standard & Poor's (S&P). Można być dobrej myśli. Eksperci tej agencji zmienili swoje prognozy i spodziewają się mniejszej recesji w tym roku.

S&P podnosi prognozy PKB Polski. Eksperci podkreślają duże znaczenie unijnej pomocy
Polska gospodarka skurczy się prawdopodobniej mniej niż wcześniej prognozowano. PAP/Leszek Szymański (PAP, PAP/Leszek Szymański, Leszek Szymañski)
bDnHcKOJ

Agencja S&P Global Ratings zrewidowała prognozy PKB Polski na ten rok. Wcześniej spodziewała się, że polska gospodarka skurczy się o 4 proc. Teraz oczekuje spadku PKB o 3,4 proc.

Jeśli jej prognozy się sprawdzą, w przyszłym roku czeka nas odbicie w większej skali. Można oczekiwać, że PKB wzrośnie o 4,5 proc.

bDnHcKOL

"Szybkie wdrożenie wsparcia fiskalnego (rządowego - przyp. red.) i monetarnego (banku centralnego - przyp. red.) w pierwszej połowie roku okazało się skuteczne w zapobieganiu większemu spadkowi PKB" - czytamy w raporcie S&P.

Zobacz także: UOKiK kara banki. "Będziemy wspierać klientów"

Eksperci podkreślają, że Polska będzie jednym z głównych beneficjentów unijnego funduszu naprawczego, który - począwszy od połowy 2021 roku - będzie wspierał inwestycje i tworzenie miejsc pracy.

bDnHcKOR

"Projekty w ramach funduszu odbudowy doprowadzą do wzrostu inwestycji, prowadząc do ożywienia i tworzenia nowych miejsc pracy. W tym kontekście oczekujemy, że konsumpcja prywatna w Polsce pozostanie mocna" - oceniają eksperci agencji.

Spośród trzech największych agencji ratingowych wiarygodność kredytową Polski najwyżej ocenia Moody's - na poziomie "A2". Rating Polski wg Fitch i S&P to "A-", jeden poziom niżej niż Moody's. Perspektywy wszystkich ocen są stabilne.

bDnHcKOS

Agencja S&P zaplanowała przegląd ratingu Polski na piątek, 2 października. Biorąc pod uwagę lepsze prognozy PKB i opinie ekonomistów bankowych, można się spodziewać utrzymania dotychczasowej oceny.

bDnHcKPm
gospodarka
wiadomości
Źródło:
KOMENTARZE
(4)
Hubal
2 miesiące temu
Wszystkie kraje mają spadki i to większe od Polski , ale to złoty traci na wartości , nie zachodnie waluty . Winny jest Glapiński i RPP , którzy mają stać na straży wartości złotego , a robią dokładnie odwrotnie .Okradają własny naród .
wszystkie rzą...
2 miesiące temu
od 1989 do 2015 roku zadłużyły kraj na 750 miliardów, a pis od 2015 zadłużył kraj na kolejne 750 miliardów
prawda
2 miesiące temu
Konsumpcja prywatna w Polsce okazała się słaba, a nie mocna jak to oceniali eksperci. Mamy wysoką inflację i niską konsumpcję, bardzo niskie inwestycje w przemyśle a to nie wróży nic dobrego dla Polski. Jedynie co nam wzrasta i to mocno dług publiczny.
bDnHcKPn
POLAK
2 miesiące temu
Widac dobrego gospodarza