Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Oktawian Góral
|

Samochodowe 500+. Właściciele pojazdów odliczą auto od podatku dochodowego

51
Podziel się:

Kierowcy i właściciele aut mogą odetchnąć z ulgą. Koszty, jakie trzeba będzie ponieść w związku z dostosowaniem floty do nowego systemu poboru opłat na autostradach, będzie można odliczyć od podatku dochodowego. Sejmowa komisja finansów publicznych poinformowała, że będzie to 500 zł na każdy samochód.

Samochodowe 500+. Właściciele pojazdów odliczą auto od podatku dochodowego
Polska szykuje się na zmianę systemu poboru opłat na autostradach i drogach ekspresowych. Wiąże się to z dodatkowymi kosztami dla właścicieli pojazdów. Teraz wprowadzono znaczące ułatwienie - od podatku dochodowego będzie można odliczyć 500 zł za każdy dostosowany do nowego systemu samochód. (Wikimedia Commons, Ralf Lotys CC BY 3.0 Wikimedia)

Ulga na dostosowanie się

Ministerstwo Finansów informuje, że przyjęta została poprawka wprowadzająca ulgę podatkową na dostosowanie pojazdów do nowego systemu e-TOLL. Nowe rozwiązanie zastąpi dotychczas stosowany system poboru opłat na niektórych odcinkach autostrad, ekspresówek i dróg krajowych viaTOLL. Objęci nim byli kierowcy pojazdów powyżej 3,5 tony oraz autobusów - niezależnie od masy.

Nowy system e-TOLL działa w oparciu o technologię satelitarnego pozycjonowania pojazdu, a kontrolę nad działaniem systemu sprawuje Krajowa Administracja Skarbowa. Dostosowanie pojazdów do nowego systemu generuje po stronie właścicieli aut dodatkowe koszty. Sejmowa komisja finansów publicznych postanowiła wyjść im na rękę.

Zobacz także: Opłata reprograficzna albo śmierć? Artyści na wojnie. "Napędzamy sprzedaż urządzeń"

500+ dla właścicieli aut

Resort finansów postanowił przyjąć poprawkę komisji. Zgodnie z rekomendacją posłów przewoźnicy będą mieli możliwość odliczyć od podatku dochodowego za 2021 rok kosztów poniesionych na zakup urządzeń oraz ich utrzymania.

"Zgłoszona do projektu poprawka wprowadza zmiany w ustawach o podatkach dochodowych oraz ulgę podatkową na wyposażenie pojazdów w urządzenia OBU/ZSL służące do poboru opłat w systemie e-TOLL. Zaproponowana przewoźnikom przez Ministerstwo Finansów ulga dotyczy odliczenia od dochodu z tytułu poniesionych w 2021 r. kosztów nabycia urządzenia OBU/ZSL (zakup, leasing) i ich utrzymania np. kosztów abonamentu" - przekazało Ministerstwo Finansów w TVN24

Wysokość ulgi uzależniona będzie od liczby urządzeń służących do obsługi systemu e-TOLL w firmie. Maksymalna wysokość odliczenia to 500 złotych netto za każdy pojazd, który choć raz w 2021 roku dokonał przejazdu opłaconego za pomocą systemu e-TOLL.

Przedsiębiorcy mówią: to za mało

Jak informuje "Rzeczpospolita", przewoźnicy uważają, że działania rządu są niewystarczające i oczekują centralnego zakupu urządzeń pokładowych przez administrację. Ministerstwo odpowiada na ten argument, wskazując, że system e-TOLL oparty jest na modelu otwartej dystrybucji lokalizatorów satelitarnych. Resort podkreśla, że urządzenia GPS są powszechnie wykorzystywane i centralne zakupy nie mają sensu.

Ponadto, jak wykazuje ministerstwo: "Centralny przetarg i dostarczanie urządzeń przez administrację to koszt wielkości ponad 1 mld zł, który w całości trafiłyby do jednego dostawcy. To stanowiłoby zaburzenie konkurencji. Na rynku polskim działa ponad 100 operatorów ZSL świadczących usługi w zakresie obsługi pojazdów w systemie SENT. Już dziś kilkadziesiąt podmiotów jest w trakcie integracji z systemem e-TOLL" - podaje stanowisko MF "Rzeczpospolita".

Za przejazd zapłacisz aplikacją w komórce

Opracowany system e-TOLL powiązany jest z systemem SENT, który pozwala między innymi na zdalne zarządzanie flotą pojazdów, czy monitorowanie ich położenia w trasie.Ministerstwo Finansów podaje, że Krajowa Administracja Skarbowa ze swojej strony zapewni dostęp do bezpłatnej aplikacji, którą będzie można zainstalować np. w komórce.

Dzięki oprogramowaniu możliwe będzie płacenie za przejazdy, a intuicyjność obsługi platformy sprawi, że nie będą konieczne wizyty w Punktach Obsługi Klienta, by konfigurować aplikację. Ponadto MF sugeruje, że przewoźnicy transgraniczni mogą skorzystać z usług któregoś z operatorów Europejskiej Usługi Opłaty Elektronicznej (EETS).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(51)
BBT
3 lata temu
Czyli urządzenia zdrożeją. To jest tak jak z lekami refundowanymi. 2 miesiące temu kupowałem jeden lek dla żony bez refundacji i kosztował 120 zł. teraz jest refundowany i zdrożał na 270 zł. Z refundacją płacę 126zł.
Ja JA
3 lata temu
a co będzie gdy mąż i żona jadą w jednym samochodzie i obydwoje mają w swoich komórkach tą aplikacje ... ile razy zapłaca ???
Ja JA
3 lata temu
Dlaczego rządzacy tak boją sie winietek okresowych np. na tydzień , miesiąc itd. ktore sprawdzają sie w państwch ościennych ,
lena
3 lata temu
to jakaś paranoja, kogoś kogo stać na samochód biedny nie jest, więc nie powinien mieć prawa do odliczania czegokolwiek od podatku!!
Młot
3 lata temu
Dlaczego godzimy się płacić za coś co zostało wybudowane za pieniądze z naszych podatków ? Przecież to jest absurd , to nasze pieniądze!
...
Następna strona