Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
lekarze
20.10.2020 18:11

Samorząd lekarzy krytykuje propozycję zmian w przepisach

"W proponowanych regulacjach znajdujemy odbicie wrogich wypowiedzi polityków, obarczających nasze środowisko odpowiedzialnością za dramatyczną sytuację w ochronie zdrowia" - tak lekarze oceniają projekt zmian w przepisach dotyczących pracy medyków przy pandemii, zaproponowany przez posłów PiS.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Flickr)
Lekarze krytykują pomysły PiS. (Fot: Hospital CLÍNIC CC BY-ND 2.0 Flickr)

Projekt zmian, który złożyła grupa posłów PiS, dotyczy organizacji służby zdrowia w czasie pandemii koronawirusa.

W projekcie znalazły się m.in. zapisy o delegowaniu lekarzy do pracy przy pacjentach zakażonych COVID 19, czy zniesienie odpowiedzialności karnej za błędy medyczne, popełnione przy okazji leczenia choroby wywołanej koronawirusem.

Projekt samorząd lekarski nazywa "rozczarowaniem".

"Spodziewaliśmy się wsparcia, zachęty, wzmocnienia. W zamian za to w proponowanych regulacjach znajdujemy odbicie wrogich wypowiedzi polityków, obarczających nasze środowisko odpowiedzialnością za dramatyczną sytuację w ochronie zdrowia. Dostajemy rozwiązania restrykcyjne, dyscyplinujące, dzielące środowisko, prowokujące konflikty wewnętrzne i z otoczeniem, co grozi dodatkowym osłabieniem zaufania do środowiska lekarskiego, a także pozostałych zawodów medycznych" - czytamy w komunikacie Naczelnej Izby Lekarskiej.

Stadion Narodowy szpitalem polowym. Koordynator Artur Zaczyński o postępie prac

Lekarze krytykują m.in. plany wprowadzenia uproszczonej procedury przyznawania prawa do wykonywania zawodu lekarza osobom spoza UE. Zdaniem medyków wprowadzenie takich ułatwień "może być w międzynarodowej społeczności odebrane jako próba nieetycznego przejęcia personelu medycznego z innych krajów, w których pacjenci, podobnie jak w Polsce, potrzebują pomocy medycznej w okresie epidemii".

Po drugie – zdaniem NRL – zapisy narażają pacjentów na niebezpieczeństwo, bo nie gwarantują, że uprawnienia zawodowe uzyskają osoby o odpowiednio wysokich kwalifikacjach.

"Krokiem w dobrym kierunku" lekarze nazywają plany złagodzenia odpowiedzialności za błędy, czyli tzw. klauzulę dobrego samarytanina. Jednak ich zdaniem, zmiana powinna znosić nie tylko odpowiedzialność karną, ale i cywilną.

Lekarze zgłaszają też uwagi do zapisów o wynagrodzeniach medyków, kierowanych do pracy przy chorych na COVID 19.

Projekt zmiany przepisów przewiduje, że lekarz oddelegowany miałby zarabiać nie mniej niż 200 proc. przeciętnego wynagrodzenia na podobnym stanowisku.

Zdaniem medyków, pensja powinna wynosić przynajmniej 200 proc. tej, którą oddelegowany lekarz zarabiał na poprzednim stanowisku.

Tagi: lekarze, pis, prawo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
20-10-2020

DamianNo to PiS zostawił Polskę i Polaków samych sobie . Nawet nie potrafią przyznać się do tego że stracili kontrolę. Żenada

20-10-2020

MarlenaHeheh lekarze sami sobie zapracowali na to co mają już od dawna medycyna, ratowanie życia to BIZNES. Pobierają za pacjenta z NFZ i w swoich prywatnych … Czytaj całość

20-10-2020

RomSzukacie winnego zaistniałej sytuacji ? Jest tylko jeden jego nazwa rząd PiS. I to jest fakt

Rozwiń komentarze (13)