Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Katarzyna Bartman
|
aktualizacja

Sanepid: automat telefoniczny powiadomi nas o nałożonej kwarantannie

149
Podziel się:

Główny Inspektorat Sanitarny uruchomił specjalny numer telefonu, z którego przyjdą powiadomienia o nałożeniu kwarantanny. Zaświadczenia o przymusowej izolacji będzie można pobrać tylko z portalu pacjent.gov.pl.

Sanepid: automat telefoniczny powiadomi nas o nałożonej kwarantannie
W piątek rząd zmienił zasady dotyczące kwarantanny. (PAP)

W piątek rząd poinformował o zmianie zasad kwarantanny. Osoby mieszkające z osobą, u której potwierdzono koronawirusa, automatycznie będą przechodzić na kwarantannę.

"Uwaga! W ramach digitalizacji inspekcji sanitarnej uruchomiliśmy automatyczne powiadomienia o nałożeniu kwarantanny. +48 22 104 37 05 z tego numeru osoby usłyszą dedykowany komunikat dotyczący objęcia kwarantanną i możliwości pobrania zaświadczenia" - zawiadamia na Twitterze Główna Inspekcja Sanitarna.

Zobacz także: Polacy umierają w domach. Branża pogrzebowa komentuje

Poniżej wpisu jest doprecyzowanie, że zaświadczenia o skierowaniu na kwarantannę lub jej zakończeniu nie będą już wydawane na piśmie w drodze decyzji. Pracodawca będzie otrzymywał powiadomienie automatycznie, zaś osoba skierowana do izolacji będzie mogła je samodzielnie pobrać ze swojego konta internetowego w portalu pacjent.gov.pl. Dostęp do systemu, który gromadzi dane osób objętych kwarantanną, ma także policja.

W piątek o automatycznym przechodzeniu na kwarantannę mówił minister zdrowia. - Chcemy, żeby domownicy osoby z dodatnim wynikiem testu nie musiały czekać na telefon z sanepidu. Ich kwarantanna zacznie się automatycznie, od momentu, gdy inny domownik uzyska pozytywny wynik badania (czyli będzie miał potwierdzonego wirusa - red.). Prosimy, nie wychodźcie z domu, zostańcie. Będziecie dopisani do kwarantanny automatycznie - wyjaśniał Adam Niedzielski.

Od 24 października z kolei zmieniły się zasady dotyczące odbywania 10-dniowej kwarantanny przez osoby wracające z zagranicy i tych, którzy z nimi mieszkają (niezależnie czy chodzi o rodzinę, czy współlokatorów). W przypadku powrotu z krajów UE nie ma obowiązku poddania się kwarantannie - zarówno przez osobę wracającą, jak i tych, którzy z nią mieszkają. Kwarantanna obejmuje zaś powroty z krajów spoza Unii.

Co ważne, od 26 października osoba skierowana na testy na obecność wirusa SARS-CoV-2 jest zobowiązana z mocy prawa poddać się kwarantannie od dnia następującego po dniu skierowania do wykonania testu diagnostycznego. Kwarantanna zaczyna się w dniu następującym po skierowaniu na test. Bez konieczności uzyskania zgody sanepidu kwarantanna jest zawieszana na czas pobrania materiału biologicznego do badań i powrotu do miejsca przebywania.

Kwarantanny nie stosuje się wobec tzw. ozdrowieńców, czyli osób, które zakończyły hospitalizację, odbywanie izolacji lub izolacji w warunkach domowych z powodu stwierdzenia zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Takie osoby zamieszkujące wspólnie z osobami podejrzanymi o zakażenie koronawirusem nie są poddawane przymusowej izolacji, gdyż nabyły na wirusa czasową odporność.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(149)
Ewa
2 lata temu
Jeszcze gdyby numery telefonów były dokładnie wprowadzane do systemu. Dzisiaj dostałam taki telefon informujący mnie że jestem na kwarantanie i może się że mną kontaktować policja.Caly problem polega na tym że dane personalne się nie zgadzają.I tak oto po raz kolejny stworzyli udogodnienie które mija się z celem.
benon1966
2 lata temu
jestem na kwarantannie a chcałbym być na grobie u mamusi chociaż się pomodlić i postawić znicz a nie jestem naj młodszy 54 co mam zrobić
rene
2 lata temu
Wynik każdego testu musi być dodatni. Jak jest ujemny, to tylko świadczy o tym, że test został źle przeprowadzony. I w ten sposób osiągniemy sukces kowidowy
Zefir
2 lata temu
A jak ktos cie złośliwie wskaże sanepidowi? Lepiej nie odbierać tego!!!! A niektórzy seniorzy już rozwiązują umowy tel., by nie mieć telefonu na który można zadzwonić:) Nawet ich rozumiem...
Grabarz
2 lata temu
Planowane jest automatyczne przenoszenie na cmentarz, msza na koszt gminy, nie potrzebna zgoda pochówku księdza proboszcza tam gdzie cmentarze są w KK.
...
Następna strona