Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Katarzyna Bartman
|

Sanepid: automat telefoniczny powiadomi nas o nałożonej kwarantannie

149
Podziel się

Główny Inspektorat Sanitarny uruchomił specjalny numer telefonu, z którego przyjdą powiadomienia o nałożeniu kwarantanny. Zaświadczenia o przymusowej izolacji będzie można pobrać tylko z portalu pacjent.gov.pl.

Sanepid: automat telefoniczny powiadomi nas o nałożonej kwarantannie
W piątek rząd zmienił zasady dotyczące kwarantanny. (PAP)
bDoHSrnV

W piątek rząd poinformował o zmianie zasad kwarantanny. Osoby mieszkające z osobą, u której potwierdzono koronawirusa, automatycznie będą przechodzić na kwarantannę.

"Uwaga! W ramach digitalizacji inspekcji sanitarnej uruchomiliśmy automatyczne powiadomienia o nałożeniu kwarantanny. +48 22 104 37 05 z tego numeru osoby usłyszą dedykowany komunikat dotyczący objęcia kwarantanną i możliwości pobrania zaświadczenia" - zawiadamia na Twitterze Główna Inspekcja Sanitarna.

Zobacz także: Polacy umierają w domach. Branża pogrzebowa komentuje
bDoHSrnX

Poniżej wpisu jest doprecyzowanie, że zaświadczenia o skierowaniu na kwarantannę lub jej zakończeniu nie będą już wydawane na piśmie w drodze decyzji. Pracodawca będzie otrzymywał powiadomienie automatycznie, zaś osoba skierowana do izolacji będzie mogła je samodzielnie pobrać ze swojego konta internetowego w portalu pacjent.gov.pl. Dostęp do systemu, który gromadzi dane osób objętych kwarantanną, ma także policja.

W piątek o automatycznym przechodzeniu na kwarantannę mówił minister zdrowia. - Chcemy, żeby domownicy osoby z dodatnim wynikiem testu nie musiały czekać na telefon z sanepidu. Ich kwarantanna zacznie się automatycznie, od momentu, gdy inny domownik uzyska pozytywny wynik badania (czyli będzie miał potwierdzonego wirusa - red.). Prosimy, nie wychodźcie z domu, zostańcie. Będziecie dopisani do kwarantanny automatycznie - wyjaśniał Adam Niedzielski.

Od 24 października z kolei zmieniły się zasady dotyczące odbywania 10-dniowej kwarantanny przez osoby wracające z zagranicy i tych, którzy z nimi mieszkają (niezależnie czy chodzi o rodzinę, czy współlokatorów). W przypadku powrotu z krajów UE nie ma obowiązku poddania się kwarantannie - zarówno przez osobę wracającą, jak i tych, którzy z nią mieszkają. Kwarantanna obejmuje zaś powroty z krajów spoza Unii.

bDoHSrod

Co ważne, od 26 października osoba skierowana na testy na obecność wirusa SARS-CoV-2 jest zobowiązana z mocy prawa poddać się kwarantannie od dnia następującego po dniu skierowania do wykonania testu diagnostycznego. Kwarantanna zaczyna się w dniu następującym po skierowaniu na test. Bez konieczności uzyskania zgody sanepidu kwarantanna jest zawieszana na czas pobrania materiału biologicznego do badań i powrotu do miejsca przebywania.

Kwarantanny nie stosuje się wobec tzw. ozdrowieńców, czyli osób, które zakończyły hospitalizację, odbywanie izolacji lub izolacji w warunkach domowych z powodu stwierdzenia zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Takie osoby zamieszkujące wspólnie z osobami podejrzanymi o zakażenie koronawirusem nie są poddawane przymusowej izolacji, gdyż nabyły na wirusa czasową odporność.

bDoHSroy
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(149)
nika
miesiąc temu
to model szwedzki, pielgniarka poddana testowi, czeka na wynik jej mąz idzie do pracy. bo do czasu wyniku, tylko ona jest na kwarantannie, on chodził do pracy, Ona pozywtywna, i dopiero od jej wyniku, on jest w kwarantannie, teraz on sam jest pozytywny, wszystko zgodnie z prawe. Ile osbó zaraził w pracy? tego jeszcze nikt nie wie.
Mam dość
miesiąc temu
Co 5 minut zmieniają zasady... Wszyscy się pogubili już... A nie prościej jak w skandynawii...
Tim
miesiąc temu
Jak idziesz na test to zaraz po tescie idziesz na izolacje. Skad wiadomo? Bo kazdy jest plusowy.
bDoHSroz
zeno
miesiąc temu
Tylko Prezydent miał wirusa trzy dni rządzący szybko zdrowieją tak jak nasz minister zdrowia oni mogą robić co chcą.
idiotyzm
miesiąc temu
W przypadku powrotu z krajów UE nie ma obowiązku poddania się kwarantannie - zarówno przez osobę wracającą, jak i tych, którzy z nią mieszkają. Kwarantanna obejmuje zaś powroty z krajów spoza Unii. Jak to uzasadnić medycznie ???
...
Następna strona