Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. PBE
|

Sasin mówi o podatku od nadmiarowych zysków. "Nikt nie chce karać firm"

61
Podziel się:

- W żadnym wypadku nie będziemy opodatkowywać dodatkowych dochodów, jeśli pochodzą z rozszerzenia skali działalności czy pozyskiwania nowych klientów – zapowiedział wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin w rozmowie z "Super Expressem". Dodał też, że nie można mówić o podatku, tylko o daninie.

Sasin mówi o podatku od nadmiarowych zysków. "Nikt nie chce karać firm"
Jacek Sasin zapowiada, że podatek od nadmiarowych zysków nie uderzy w firmy Fot. Andrzej Iwanczuk/REPORTER (East News, Andrzej Iwanczuk/REPORTER)

- Jest chyba oczywiste, że wszystkim nam zależy, by polskie firmy rozwijały się jak najlepiej, a więc i osiągały zyski – stwierdził Jacek Sasin.

Wicepremier dodał też, że nie można mówić o wprowadzeniu nowego podatku, tylko o daninie. Dlaczego? Bo w świetle ordynacji podatkowej danina nie jest podatkiem, gdyż nie trafia do budżetu państwa, ale na specjalny fundusz służący ochronie odbiorców energii. Sasin dodawał, że ma być pobierana nie od zysków, ale od zawyżonych marż. Danina - jak Sasin określa podatek od nadzwyczajnych zysków, ma nie dotyczyć mikro-, małych i średnich firm.

Zostałem przez premiera zobowiązany, by przedstawić projekt rozwiązania, które ograniczy nieuzasadnione zyski, jakie część korporacji osiąga przy okazji kryzysu, więc go przygotowałem. Zaproponowałem takie założenia, które zakładają daninę od nadmiarowych marż, nie od zysków, a od marż dużych korporacji. Manipulacje przy marżach to, obok cen surowców, główna przyczyna inflacji – ocenił Jacek Sasin.

Stwierdził, że w przypadku firm energetycznych ich wysokie marże nie wynikają z kalkulacji obliczonych na poprawienie zysku, ale wynikają z narzuconych im odgórnie regulacji.

- Problem polega na tym, że wiele firm prywatnych spoza segmentu paliw czy energetyki postanowiło wykorzystać sytuację i zamieszanie na rynku, by dzięki podbiciu marży poprawić sobie kosztem Polaków wyniki - podkreślił wicepremier.

Obajtek odpowiada Sasinowi

Wicepremierowi Sasinowi już odpowiedział Daniel Obajtek, który we wtorek w "Rozmowie RMF FM" przyznał, że "Orlen nie ma nadmiarowych zysków". W ten sposób prezes PKN Orlen zaznaczył, że koncern tego podatku płacić nie powinien.

- Jak można mówić o nadmiarowym zysku Orlenu? Jeżeli porównamy sobie przychody firmy do zysku brutto, to nie ma żadnego nadmiarowego zysku. Przez ostatnie pięć lat na inwestycje wydaliśmy 40 mld zł, a Orlen osiągnął zysk 30 mld zł. Inwestujemy w bezpieczeństwo Polaków, elektrownie, modernizację rafinerii. Inwestujemy w bezpieczeństwo i przyszłość Polaków, żebyśmy mieli kiedyś tańsze paliwa - wyznał Obajtek na pytanie dotyczące ewentualnego opodatkowania Orlenu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
podatki
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(61)
Obywatel
2 miesiące temu
Sasin za Twoje głupie pomysły firmy będą padać. Ty z wegl zrobiłeś taki bałagan Że w pale się nie mieści. Ty nigdy tam na tym stanowisku Do tego trzeba mieć wiedzę A ty jej nie masz Oprocz tego żeś aparatczyk Jesteś NIK. To jest ocena. Nie wiem dlaczego opozycja na Twoje wyczyny nie reaguje. Potępić gada
Alojz
2 miesiące temu
Proponuję, żeby posłowie, politycy oraz nominaci spółek Skarbu państwa właśnie taką daninę płacili. Wszystko co zarobili względem poprzedniej posady, zanim piss doszedł do władzy Z DOMIAREM 99%. Zaprawdę Prawe to i Sprawiedliwie.
bielanski
2 miesiące temu
Komuno wróć. PIS z Czarzastym i Zandbergiem zamiast Kukiza. To chore.
ddddddddddddd...
2 miesiące temu
Sasin może powiesz coś o nadwymiarowych pensjach choćby takiego Siwaka
Krzysztof
2 miesiące temu
Stworzyli sobie Państwo na wzór Ukrainy, Rosji i Białorusi. Oby zgnili w więzieniach.
...
Następna strona