Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|

Ściągamy najbardziej pracowitych imigrantów w Europie. Co piąty na samozatrudnieniu

73
Podziel się

Zasiłki w Polsce zupełnie imigrantów nie pociągają. Przyjeżdżają tu pracować. Wskaźnik zatrudnienia jest nawet wyższy niż u Polaków. To odwrotnie niż w Niemczech, czy Francji. A do tego aż co piąty imigrant pracuje w Polsce we własnej firmie.

Ukraińcy to już stały element polskiego rynku pracy. Z zasiłków raczej nie korzystają
Ukraińcy to już stały element polskiego rynku pracy. Z zasiłków raczej nie korzystają (PAP, Wojciech Pacewicz)
bDAlmijp

Spośród imigrantów przyjeżdżających do Polski spoza Unii Europejskiej pracuje aż 76,9 proc. - podaje Eurostat. To jeden z najwyższych wskaźników w Europie.

To nawet wyższy wskaźnik zatrudnienia niż w przypadku samych Polaków we własnej ojczyźnie. Wśród osób w wieku 20-64 pracuje nas zaledwie 72,1 proc.

Tylko do pięciu krajów przyjeżdżają bardziej pracowici imigranci. Najmniej przyjezdnych bez płatnego zajęcia jest w Czechach, gdzie nie pracuje zaledwie 16,1 proc.

bDAlmijr

Zobacz też: Setki imigrantów zdecydowało się na desperacki krok. Szybko tego pożałowali

To skrajnie odmienna sytuacja niż w Belgii, Grecji, Francji, czy nawet Niemczech. W Belgii pracą zajmuje się zaledwie 53,9 proc. imigrantów. Im bliżej stolicy Unii Europejskiej, tym najwyraźniej maleje chęć do pracy.

bDAlmijx

Ale i tak jest postęp. Jeszcze trzy lata temu w Belgii było zaledwie 48,6 proc. pracujących imigrantów spoza Unii. Poprawa o 5,3 pkt. proc. robi wrażenie. Ale nie na Polsce, gdzie współczynnik zatrudnienia obcokrajowców wzrósł o 15,1 pkt. proc. od 2015 roku.

Zasiłki nie dają pracować

Wytłumaczeniem są prawdopodobnie zasiłki. Między Polską a wymienionymi krajami ich wysokość jest skrajnie różna. W Belgii oprócz żywności i mieszkania w centrum azylowym czteroosobowa rodzina z dwójką dzieci dostanie około 550 euro na wydatki. We Francji 510 euro, a w Niemczech ponad 400 euro.

W Polsce dostają 20 zł miesięcznie na przybory toaletowe i 50 zł kieszonkowego. Jeśli wyprowadzą się z ośrodka dla uchodźców, to mogą otrzymać do 50 zł dziennie na wynajęcie mieszkania na czteroosobową rodzinę. Czy można się dziwić, że jak już przyjadą do Polski, to mają motywację do pracy, a nie wegetowania?

bDAlmijy

I nie jest najwyraźniej problemem trudny przecież język polski. W Niemczech częstym argumentem dla odmowy podjęcia pracy są dla uchodźców kłopoty z nauczeniem się języka.

Pracy jest w bród

A pracy wcale nie brakuje. Wskaźnik zatrudnienia wśród Szwedów w wieku 20-64 wynosi aż 86,5 proc. i jest drugim najwyższym w Europie (po Islandii). Wśród szwedzkich imigrantów wynosi jednak zaledwie 66,1 proc. Różnica między jednym a drugim jest najwyższa w Europie.

Wysoka jest też w Holandii, Belgii, Finlandii, Danii, Norwegii, Danii i Niemczech. W Niemczech jest przecież aż półtora miliona miejsc pracy, które nie mają obsady. Tymczasem aż 63 proc. uchodźców, którzy przybyli do Niemiec w ciągu ostatnich lat, pobiera w tym kraju zasiłek dla bezrobotnych, tak zwany Hartz IV.

bDAlmijz

A w Polsce? To jakby druga strona rzeczywistości. Poziom zatrudnienia jest dużo większy wśród imigrantów niż wśród tubylców. Podobnie jest zresztą na Słowacji, Rumunii, Czechach. Nasz region Europy przyciąga inną kategorię imigrantów? Bardziej chyba trzeba szukać różnic w poziomach zasiłków.

Najbardziej przedsiębiorczy też u nas

Nie tylko przejmujemy najbardziej pracowitych imigrantów, ale też tych najbardziej przedsiębiorczych. Aż 18,9 proc. pracujących w Polsce Ukraińców, Białorusinów, czy Nepalczyków ma własną firmę w Polsce i pracuje na samozatrudnieniu.

bDAlmijA

W tym "nie podskoczymy" co prawda Czechom, gdzie w tej formie pracuje aż 35 proc. przyjezdnych spoza Unii. Ale w Europie jesteśmy na trzecim miejscu. Między nami a Czechami jest jeszcze Czarnogóra.

Oczywiście zasadna jest wątpliwość, czy to naprawdę ludzie przedsiębiorczy, czy po prostu opłaca się to, co opłaca się i mieszkańcom kraju. Samozatrudnionych Polaków jest 17,4 proc. Model pracy w kraju przenosi się pewnie i na przyjezdnych.

Najmniejszy odsetek pracujących imigrantów jest na samozatrudnieniu w Norwegii, Austrii, Luksemburgu, Estonii, Szwecji i Niemczech. Tam regulacje rynku pracy wykluczają to, co w Polsce jest prawie normą.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDAlmijS
KOMENTARZE
(73)
GHJ
2 lata temu
Ta cała imigracja jest jednym z kolejnych batów na społeczeństwo by trwało w nędzy. Jest to celowa polityka. Płace nie mają rosnąć. Rządzącym oraz bankom nie są potrzebni nieźle zarabiający ludzie, bo tacy są w stanie być niezależni od wszelkich "kroplówek" (programów socjalnych, zapomóg itd., itp.). Także Polak może zapomnieć o najniższej płacy rzędu 3,5 tys. netto. Polaków dowala się terrorem fiskalnym, inflacją i właśnie imigracją.
****
2 lata temu
Czemu ma służyć ten artykuł. Usprawiedliwieniu ściągnięcia rzeszy Ukraińców do Polski?, Czy może jest usprawiedliwieniu na przyszłe zaciągi kolejnych dziwnych nacji? Chyba jednak ma pomóc Januszom biznesu, żeby nadal można było ściągać Ukraińców Wietnamczyków i inne nacje i żeby Janusz Polakowi mógł powiedzieć, że jak mu się stawka godzinowa za pracę nie podoba i to że resztę dostanie w KOPERCIE to na jego miejsce czeka setka Ukraińców lub innych "specjalistów wysokich lotów"
Nierobom stop
2 lata temu
Pokażcie mi tych pracowitych imigrantów, bo ja się z takimi nie spotkałem. Banda nierobów którym zapewniasz wszystko od noclegów wyżywienia dowozów a oni nic tylko narzekają że ciężko, że 2400 na rękę za 48h pracy to mało. Ze przerwa 30 minut + 2 x 5 to mało. Imigranci to banda nierobów która liczy że wszystko przyjdzie łatwo liczą że ściemniając będą majątki wzbijać. Co gorszych odesłać Ci co umieją robić i chcą zostawić. Reszta won . Podnieś stawki polakom i na pewno do każdej roboty się chętni znajdą . Wielu Polaków by wróciło z zagranicy gdy tu u nas lepiej płacili.
bDAlmijT
tttx
2 lata temu
Powód do dumy, niski poziom zabezpieczenia socjalnego — a przez ściąganie rzeszy imigrantów brak motywacji to jego podniesienia. Z czego tu się cieszyć, z faktu, że jak tracisz w Polsce pracę z różnych przyczyn (choroba, wypalenie zawodowe) to w miarę i dość szybko lądujesz na ulicy.
notes
2 lata temu
Zastanawialiście sie kiedyś dlaczego UE chce regulować dosłownie wszystko tylko nie płace w poszczególnych krajach by były RÓWNE w całej UE (bo podobno o to chodzi ,wszystko ma być równe ale na razie zrównują sie tylko ceny produktów) ?!?! To chyba najlepszy dowód na to czym jest UE albo jaką ścieme ludziom wciskają (nawet interesuje ich wiek emerytalny czyli jakoby nasza przyszłość niby )!!!
...
Następna strona