Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|

Sejm zdecydował ws. dopłat do innych źródeł ciepła niż węgiel. Ustawa trafi do prezydenta

236
Podziel się:

W czwartek (15 września) posłowie głosowali ws. senackich poprawek do projektu ustawy, wprowadzającej dodatki do innych źródeł ogrzewania niż węgiel. Część została przyjęta. Co najważniejsze, nie zmieniły się kwoty dodatków, które mają pomóc przetrwać kryzys energetyczny. Dofinansowanie będzie wynosiło od 500 zł do 3 tys. zł.

Sejm zdecydował ws. dopłat do innych źródeł ciepła niż węgiel. Ustawa trafi do prezydenta
Sejm 15 września głosował ws. senackich poprawek do projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw (East News, ZOFIA BAZAK)

Projekt ustawy wrócił do Sejmu z 46 poprawkami od Senatu. Przede wszystkim miały one charakter precyzujący i redakcyjny. Sejmowa komisja zarekomendowała, by przyjąć 21 z nich. Posłowie zagłosowali zgodnie z tą opinią. Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta Andrzeja Dudy.

Dopłaty do innych źródeł ogrzewania niż węgiel. Szczegóły

Ustawa o wsparciu odbiorców ciepła przewiduje m.in. jednorazowe dodatki dla gospodarstw domowych używających do ogrzewania drewna, pelletu, LPG lub oleju opałowego. Kwoty dopłat zatwierdzono na następującym poziomie:

  • 3 tys. zł będzie można dostać w przypadku, gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł na paliwo stałe zasilany pelletem drzewnym albo innym rodzajem biomasy;
  • 1 tys. zł - gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia albo piec kaflowy na paliwo stałe, zasilany drewnem kawałkowym;
  • 500 zł - w przypadku gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł gazowy zasilany skroplonym gazem LPG;
  • 2 tys. zł - w przypadku gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł olejowy.

Co ważne, w ustawie znalazła się też poprawka, która ma ograniczać nadużycia przy wypłatach dodatku węglowego i nowego dodatku od innych źródeł ogrzewania. Zgodnie z nią będzie obowiązywała zasada "jeden dodatek na jedno gospodarstwo domowe", po to, by nie dochodziło do sytuacji, że kilka rodzin weźmie dodatki na jeden kocioł.

W trakcie głosowania odrzucono m.in. poprawki wykreślające przepisy znoszące normy jakości dla paliw, czy rozszerzające wsparcie na gospodarstwa domowe ogrzewające się energią elektryczną, a także na małe i średnie przedsiębiorstwa.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Prezydent Rzeszowa: z przerażeniem patrzę na to, co się dzieje, przede mną radykalne decyzje

Pomoc dla odbiorców systemowego ciepła oraz podmiotów wrażliwych

Ustawa przewiduje też wsparcie dla odbiorców ciepła sieciowego. Posłowie w czwartkowym głosowaniu przystali m.in. na uszczegółowienie przepisów, by wynikało z nich, że średnią cenę ciepła z rekompensatą kalkuluje się dla danych źródeł ciepła.

Przepisy projektu zakładają ustalenie ceny ciepła - tzw. średniej ceny ciepła z rekompensatą - na 150,95 zł za GJ netto dla ciepła wytwarzanego w źródłach ciepła opalanych gazem ziemnym lub olejem opałowym. W przypadku ciepła wytwarzanego w pozostałych źródłach ciepła stawka ta wyniesie 103,82 zł za GJ netto. Ustalenie cen na takim poziomie oznacza średni wzrost rachunków odbiorców o 42 proc.

Ustawa przewiduje także dopłaty dla podmiotów wrażliwych. Są to m.in. szpitale, jednostki organizujące pomoc społeczną, noclegownie, szkoły, żłobki, instytucje kultury, które samodzielnie kupują paliwa w celach grzewczych. Chodzi o: węgiel kamienny, brykiet, pellet zawierający co najmniej 85 proc. węgla, biomasę, LPG, olej opałowy. Źródło musi być wpisane do CEEB.

Dodatek dla podmiotów wrażliwych wyniesie 40 proc. różnicy między zakładanymi średnimi rocznymi kosztami zakupu paliwa wykorzystywanego na potrzeby ogrzewania, kupionego w 2022 r., a uśrednionymi kosztami zakupu z ostatnich dwóch lat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(236)
Gość
rok temu
Jak się ma 2000 Kw przy pompie ciepła bez żadnej rekompensaty
Adam
rok temu
Ta poprawka jest do BANI. Nie uwzględnia, że pod jednym adresem mogą być pobudowane dwa domy( współwłasność działki) i kazdy z nich ma indywudualne ogrzewanie. Jeden ogrzewany węglem, a drugi pelletem. Mieszkają dwie niespokrewnione rodziny.
LPg
rok temu
Dałeś "nabić się w butelkę" zresztą tak samo jak ja. Zainwestowałem w kotłownię na gaz LPG, a dzisiaj Gaspol podniósł mi cenę m3 do 15 zł. Założę kopciuch, i w nosie mam tą całą ekologię.
Rita
rok temu
A jak te dopłaty mają się do rosnącej inflacji? Z jednej strony zarżnąć kredytobiorców wysokimi stopami procentowymi A z drugiej strony dosypujemy więcej kasy na rynek! Geniusze! A jeszcze niedawno mówili, że obecną inflacja jest odpowiedzią na koronakryzys w wyniku którego wypuścili ileś tam miliardów pustego pieniądza w formie tarcz. Hipokryci!!!
d34
rok temu
Polska to kraj premiujący patologię. Palisz syfem, który zanieczyszcza powietrze i zwiększa emisję CO2: brawo, masz 3000 PLN. Zainwestowałeś w pompę ciepła, twoja emisja jest znacznie mniejsza - bujaj się, "bogaczu". PIS wspiera tylko swoich - swój elektorat: darmozjadów i nierobów, którzy palą oponami, kartonami, butelkami i czym popadnie "bo ich nie stać".
...
Następna strona