Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Szymon Machniewski
|
aktualizacja

Kopciuchy najdroższe. Czym tanio palić w piecu w zgodzie z przepisami?

115
Podziel się:

Od lat zakazuje się spalania śmieci czy opału stałego niskiej jakości z uwagi na generowanie szkodliwego dla człowieka smogu. Jednak w dzisiejszych czasach, kiedy węgiel jest trzykrotnie droższy niż przed rokiem, pojawia się pytanie, czym tanio palić w piecu, ale zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Kopciuchy najdroższe. Czym tanio palić w piecu w zgodzie z przepisami?
Ogrzewanie tej zimy będzie dużym wydatkiem. Czym palić, by wyszło jak najtaniej i zgodnie z prawem? (Adobe Stock, MALGORZATA KURIATA)

W ciągu zaledwie jednego roku zdecydowanie zdrożały ceny materiałów opałowych. Specjaliści oceniają, że w ciągu 12 miesięcy koszt węgla zwiększył się nawet o 300 proc. Jeszcze w 2021 roku zimą za tonę węgla do ogrzewania domu trzeba było zapłacić zaledwie 800–1000 zł, a obecnie jest to nawet trzy razy więcej. Problemem jest również dostępność węgla opałowego czy drewna do opalania kominków. Dlatego warto zastanowić się, w ślad za poradami prezesa PiS, Jarosława Kaczyńskiego, czym tanio palić w piecu, ale jednocześnie zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Będzie palenie wszystkim. "Miał węglowy to dobre rozwiązanie"

Czym można palić w piecu – przepisy

Jeszcze kilka lat temu Polacy spalali w swoich piecach, tak zwanych kopciuchach, dosłownie wszystko – śmieci, stare meble tapicerowane, a nawet opony. Wszystko to doprowadziło do sytuacji, w której Polska ma jedną z najgorszych jakości powietrza na świecie. W styczniu 2022 roku zgodnie z rankingiem Major Cities Ranking Air Quality Indeks, który opiera się na jakości powietrza mierzonego w różnych miastach na całym świecie, polskie miasta znajdowały się w czołówce najbardziej zanieczyszczonych ośrodków. Wrocław uplasował się na 4., a Poznań na 6. miejscu. Gorsze powietrze było jedynie Lahore w Pakistanie, w Dhace w Bangladeszu i w Wuhan w Chinach. Przed Poznaniem uplasowało się jeszcze Delhi w Indiach.

W Polsce obowiązuje od kilku lat ustawa antysmogowa, która pozwala m.in. karać mieszkańców za nieprzestrzeganie lokalnych uchwał antysmogowych. Od 1 września 2019 roku w Krakowie obowiązują takie przepisy i nie można palić w piecach węglem. To pierwszy krok do tego, by z czasem, w perspektywie kolejnych 20 lat, zakazać palenia węglem w Polsce.

Tymczasem węgiel drożeje do horrendalnie wysokich kwot, a sytuacja opałowa na zimę 2022/2023 wydaje się coraz bardziej nieciekawa. Czym będziemy palić w piecu, by nie zbankrutować, a przy tym respektować obowiązujące przepisy?

Czym można palić w piecu w 2022 roku?

W wielu miejscach w Polsce palenie węglem nie jest zakazane w przeciwieństwie do śmieci wszelkiego rodzaju. W piecach przeznaczonych na opał stały można palić:

- węglem kamiennym - najlepiej grubym, wysoko energetycznym,

- węglem czeskim, tzw. półbrunatnym lub węglem brunatnym - ma nieco gorsze parametry niż węgiel kamienny, a przy tym nawet do 50 proc. wilgoci,

- drewnem - niemalowanym, nieimpregnowanym,

- brykietem drzewnym,

- brykietem ze słomy, zbożem, odpadami roślinnymi wszelkiego rodzaju.

Natomiast w niektórych gminach w południowej Polsce, np. w Krakowie, gdzie obowiązują uchwały antysmogowe, istnieje zakaz spalania takich paliw, jak:

- muł węglowy,

- flotokoncentrat,

- miał z dużą zawartością ziarna do 3 mm,

- węgiel brunatny,

- niesezonowane drewno.

Jeśli decydujesz się na palenie w piecu paliwem, które jest niedozwolone przepisami obowiązującego prawa, musisz wiedzieć, że może zostać nałożona na ciebie kara finansowa. Wszystko dlatego, że palenie różnego rodzaju odpadami, wyrobami z przetworzonego drewna czy po prostu śmieciami powoduje, że do atmosfery uwalniane są silnie toksyczne trucizny.

Czym palić w piecu tanio?

Przy obecnych cenach opału i wysokiej inflacji szukamy sposobu na to, by jak najtaniej ogrzać dom i żeby opału wystarczyło do końca zimy, która, miejmy nadzieję, będzie wyjątkowo łagodna. Polski Alarm Smogowy wyliczył, które źródło ogrzewania jest na ten moment najbardziej opłacalne. Kalkulator Porozumienia Branżowego Na Rzecz Efektywności Energetycznej w sierpniu 2022 roku wyliczył przeciętne roczne koszty ogrzewania budynków i przygotowania ciepłej wody w domu o powierzchni 150 m2, ocieplonym i zamieszkiwanym przez czterech domowników. Okazało się, że w zależności od wybranego źródła ogrzewania koszty te wyniosą zimą 2022/2023:

- 12 460 zł przy użytkowaniu kotła węglowego, pozaklasowego – tzw. kopciucha,

- 11 850 zł przy używaniu kotła kondensacyjnego na olej opałowy,

- 10 060 zł przy używaniu kotła na pelet, ekoprojekt,

- 9540 zł przy używaniu kotła węglowego, ekoprojekt,

- 7860 zł przy używaniu kotła elektrycznego,

- 5230 zł przy używaniu kotła na kawałki drewna, pozaklasowego,

- 4870 zł przy używaniu kotła kondensacyjnego na gaz ziemny,

- 4010 zł przy używaniu kotła na kawałki drewna, ekoprojekt,

- 3510 zł przy używaniu pompy ciepła powietrznej przy grzejnikach,

- 2960 zł przy używaniu pompy ciepła gruntowej przy grzejnikach,

- 2350 zł przy używaniu pompy ciepła gruntowej przy ogrzewaniu podłogowym.

Czym palić, jeśli nie węglem? Z pewnością warto zdecydować się na inwestycję w pompę ciepła, obojętnie jakiego typu, choć najmniej zapłacisz za ogrzewanie z zastosowaniem pompy gruntowej przy jednoczesnym montażu ogrzewania podłogowego.

Szymo Machniewski, ekspert extradom.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
energetyka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
extradom.pl
KOMENTARZE
(115)
Kubeł
rok temu
Kto słyszał o zimie w Indiach, Chinach takiej jak u nas jakiś nieuk to pisał czy myśli że wszyscy są tacy tępi jak on i nie wie gdzie kto w jakiej strefie klimatycznej mieszka, myślenie nie boli warto spróbować
RACJONALNY
2 lata temu
To brzmi jak kiepski żart - niemal jak ŚREDNIE KRAJOWE WYNAGRODZENIE - jest, ale mało kto zna osobiście przynajmniej pięć osób z takimi zarobkami. 12,5 TYSIĄCA za opał do kopciucha w nowoczesnym ,docieplonym domu??? POGIĘŁO ICH? Za taką kasę mam 50 metrów przestrzennych suchego, liściastego drewna opałowego! Musiałbym spalać średnio ze DWIEŚCIE KILO DZIENNIE drewna, żeby to przepalić przez rok !!!! Mam STARY, poniemiecki dom 130 m -ocieplony, owszem - kocioł 4 klasy - czyli kopciuch oficjalnie ale bardzo nowoczesny, z rusztem wodnym i wkładem nierdzewnym w kominie. Drewna wychodzi mi góra 8 kubików za sezon!!! I to przy solidnych mrozach...Spróbujcie wtedy ogrzać się powietrzną pompą ciepła - powodzenia!
Orzeł
2 lata temu
Najważniejsze jest żeby ogrzać rodzinę a przepisy trzeba olać tak jak olewa nas nasz rząd. Przepisy są po to żeby je łamać koniec z terrorem.
Czytelniczka
2 lata temu
Wuc powiedział do poddanych że można palić wszystkim
będzie ciepło...
2 lata temu
Kaczyński uruchomi nieczynne krematoria i wprowadzi obowiązek spalania umarłych.Skutecznie zasili ciepłownie przy osiedlach.Kto nie dostarczy umrzyków nie będzie miał ciepła w domu.Ustawa w drodze !!!
...
Następna strona