Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
PGO
|

O co chodzi z luzowaniem norm jakości paliw? Minister klimatu o paleniu oponami

20
Podziel się:

Normy jakości paliw są poluzowane, ale wyłącznie poprzez dopuszczenie miału do palenia w piecach. Nie oznacza to możliwości palenia opon czy podkładów kolejowych - podkreśliła na antenie Polsat News minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

O co chodzi z luzowaniem norm jakości paliw? Minister klimatu o paleniu oponami
Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa (East News, Tomasz Jastrzebowski/REPORTER)

W sobotę w Nowym Targu prezes PiS Jarosław Kaczyński, odnosząc się do kwestii ogrzewania domów, mówił, że "trzeba w tej chwili palić wszystkim, poza oponami czy podobnymi szkodliwymi rzeczami". Pytana o kwestię luzowania norm emisji w programie "Gość Wydarzeń" w Polsat News minister klimatu i środowiska Anna Moskwa powiedziała, że "wiele się nie zmieniło". - Można opalać miałem, ale tylko w tych piecach, które oczywiście spełniają takie standardy - zaznaczyła.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Kaczyński przyzwala na "palenie wszystkim". "To kapitulacja. Przyznał, że będzie problem"

Poluzowane normy jakości paliw. Minister tłumaczy

- Normy są oficjalnie naszym rozporządzeniem Ministerstwa Klimatu i Środowiska poluzowane, ale poluzowane wyłącznie dopuszczając miał do palenia w piecach. Nie oznacza absolutnie, że są tam opony, że są tam podkłady kolejowe - mówiła.

Dopytywana o to, czy poluzowanie owych norm nie spowoduje zwiększenia zanieczyszczenia powietrza, wskazała, że większość wymienionych w Polsce w ostatnich latach pieców może spalać tylko węgiel wyższej jakości, a nie miał węglowy. - Są jeszcze te piece, szczególnie u najuboższych, które nie zostały wymienione. Tam jest możliwość palenia miałem, ale też jak patrzymy i rozmawiamy ze spółkami energetycznymi, te zapytania są o ekogroszek, o węgiel wyższej jakości, bardzo mało jest zapytań o miał, mimo tego, że te parametry są zliberalizowane - powiedziała Moskwa.

Przypomniała, że od 2018 r. działa program Czyste Powietrze, który ma wspierać wymianę nieefektywnych urządzeń grzewczych oraz przeprowadzenie termomodernizacji. Minister pytana o jakość importowanego obecnie do Polski węgla powiedziała, że "20-30 proc. tego węgla jest przekazywana do gospodarstw domowych. Pozostały węgiel trafia do energetyki". - Te 30 proc., to akurat kolumbijski węgiel, jest przesiewane i trafia do gospodarstw. On spełnia wszystkie parametry polskie, europejskie, nadaje się do palenia, nie jest gorszym węglem - zapewniała szefowa resortu klimatu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(20)
piotr59
2 lata temu
to zbyt poważny temat żeby jakieś oszołomy wiedziały o co chodzi drwić to nawet niektórzy z pogrzebu potrafią jak tvn hipokryci uznają eutanazje i aborcje a nad kimś ubolewają żenada i brak szacunku
Ania
2 lata temu
A świstak siedzi i zawija te sreberka......
dyrektor cyrk...
2 lata temu
opona w kawałkach nie jest już oponą
Kokot
2 lata temu
Paliłem co miałem.
85+
2 lata temu
proszę nie robić z nas idiotów, czy pani mówi, że Odra powraca do życia? ile wielkich i mniejszych podmiotów od wielu lat Odrę i nie tylko Odrę traktują jak szambo? czy temat pod dywan ? czy duży w tym uczestniczy? czy tylko sól ? finansujcie służby ścigające firmy i przestępców , które odpady umieszczają w środowisku, wiadomo ile odpadu powstaje przy produkcji i bardzo łatwo sprawdzić co się z nim dzieje, dlaczego to nie ma miejsca, kto z wielkich tego świata w tym procederze uczestniczy?