Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Martyna Kośka
Martyna Kośka
|
aktualizacja

Senat zajmuje się 500+ na każde dziecko. Senator proponuje, by niepełnosprawnym zaoferować tysiąc złotych

255
Podziel się

500 plus w nowej formule coraz bliżej. W środę Senat zajął się nowelizacją ustawy, która przewiduje objęcie programem wszystkich dzieci do lat 18. Jedna z poprawek przewiduje, że dzieci niepełnosprawne przypadać będzie tysiąc złotych. Szanse na jej przyjęcie są jednak bardzo nikłe.

Jan Rulewski chciałby, aby dzieci niepełnosprawne traktowane były w bardziej korzystny sposób
Jan Rulewski chciałby, aby dzieci niepełnosprawne traktowane były w bardziej korzystny sposób (PAP, Paweł Supernak)
bDnEwxoB

W środę Senat rozpatrywał przygotowaną przez rząd nowelizację programu "Rodzina 500 plus". Przewiduje, że obejmie on wszystkie dzieci i młodzież do 18 lat. Program w obecnym kształcie wyłącza jedynaków (chyba że dochody rodziny są bardzo niskie).

Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej wyraził przekonanie, że program "Rodzina 500+" osiągnął cele, które przed nim postawiono, czyli poprawę wskaźnika dzietności, walkę z ubóstwem i inwestycję w rodzinę.

- Myślę, że dzisiaj możemy z całą odpowiedzialnością powiedzieć, że te punkty są realizowane w sposób bardzo zadowalający – powiedział.

bDnEwxoD
Zobacz także: Obejrzyj: 500 plus na pierwsze dziecko od lipca. "Termin nie jest zagrożony"

Przytoczył dane, z których wynika, że w 2015 r. wskaźnik dzietności wynosił 1,25, a w 2017 – 1,45. Rząd ma nadzieję, że w 2018 r. będzie on jeszcze wyższy.

Senator Jan Rulewski złożył poprawkę, która zakłada przyznanie podwójnego świadczenia w wysokości 1000 zł dzieciom z niepełnosprawnościami. Pieniądze na ten cel pochodziłyby ze świadczeń rodzin osiągających dochody powyżej drugiego progu podatkowego, który wynosi co najmniej 85 528 zł.

bDnEwxoJ

Rodziny, których miesięczny dochód wynosi co najmniej 17 tys. zł, nie korzystałyby więc ze wsparcia na pierwsze dziecko. To rozwiązanie czasowe – senator chciałby, aby poprawka obowiązywała przez 2 lata.

- Wierzę, że w tym czasie będą zrealizowane programy dotyczące solidarności i wsparcia osób niepełnosprawnych – powiedział Rulewski.

bDnEwxoK

Wyjaśniając swą propozycję, zauważył, że "niemała część opinii publicznej" jest zdania, że pomysł objęcia programem wszystkich dzieci – a więc z pominięciem dochodów w rodzinie" – to rozrzutność. Jego zdaniem ta ustawa "wzbogaca jeszcze bardziej bogatych".

Propozycja Jana Rulewskiego nie ma wielu zwolenników, więc nic nie wskazuje na to, by miała być rozważana.

Jeśli nowelizacja, którą jako pierwszy zapowiedział Jarosław Kaczyński, zostanie przyjęta i podpisana przez prezydenta, z programu skorzysta niemal 7 mln dzieci.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDnEwxoL
bDnEwxpe
KOMENTARZE
(255)
Hania
2 lata temu
Jestem za , odebrać 500+ bardzo bogatym , a dołożyć dzieciom niepełnosprawnym
wyborca
2 lata temu
aż dziwne, że wreszcie ktoś coś zaproponował mądrego
Marianna
2 lata temu
Ja nie rozumiem po co w ogole jest te 500+. Powinni je wykasowac calkowicie. Robcie tak dalej, ten kraj niedlugo zbankrutuje, nie mowiac o tym, ze juz jest na czarnej linii! Maja długi a wymyslaja jakies glupoty. Niech ludzie naucza sie pracowac a nie rodza dzieci i dostaja 500 na dzien dobry. Zeby dziecko miec trzeba umiec SAMEMU je utrzymac!! Glosujcie dalej na ten Pis to zobaczymy jak to sie skonczy. Co za bezglowia.
bDnEwxpf
aNtek
2 lata temu
Jestem za odebraniem 500+ ludziom, którzy nigdy nie pracowali!
kat-ol
2 lata temu
jestem za tym aby dla zdrowych było odliczeniem do podatku a ale niepracujących po 100 złoty a nie po 500 dosyć promocji nierobów !!!!!!!!!!!!!!
...
Następna strona