Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. TOS
|

Skarbówka dostanie potężne narzędzie. Polski Ład pozwoli śledzić nasze zakupy?

155
Podziel się:

Od lipca przyszłego roku sklepy i usługodawcy będą musieli zintegrować kasy fiskalne z terminalami płatniczymi. To jedna ze zmian, które wprowadza Polski Ład. To pozwoli Krajowej Administracji Skarbowej na wgląd w to, co kupujemy - alarmuje posłanka Polski 2050 na łamach "Rzeczpospolitej".

Skarbówka dostanie potężne narzędzie. Polski Ład pozwoli śledzić nasze zakupy?
Skarbówka dostanie potężne narzędzie. Polski Ład pozwoli śledzić nasze zakupy? (Adobe Stock)

Jak podaje gazeta, w ramach przegłosowanych w piątek zmian zawartych w Polskim Ładzie, nowelizacja prawa przedsiębiorców ma umożliwić skarbówce śledzenie zakupów.

Od 1 lipca 2022 roku przedsiębiorcy będą musieli zintegrować kasy fiskalne z terminalami płatniczymi. Jak tłumaczy "Rz", obowiązek integracji nie będzie jednak dotyczył wszystkich urządzeń, lecz tych, które współpracują z Centralnym Repozytorium Kas. To ostatnie podlega szefowi Krajowej Administracji Skarbowej i trafiają do niego m.in. dane o sprzedaży zapisane w pamięci kas.

Według Hanny Gill-Piątek, szefowej koła Polska 2050, to realne zagrożenie dla każdego z nas. - Analizowaliśmy ten przepis. Obawiamy się, że do skarbówki mogą trafiać w czasie rzeczywistym dane z paragonów powiązane z numerami kart. A numer karty wystarczy do identyfikacji kupującego - przekonuje posłanka w rozmowie z gazetą.

Zobacz także: Polski Ład. Dr Dudek: Podatki wzrosną, bo budżet się nie spina

Polski Ład da skarbówce potężne narzędzie

- Nie chodzi tylko o zakupy spożywcze czy odzieżowe, ale również np. o wizyty u lekarza czy prawnika. To komplet danych na nasz temat - przekonuje Gill-Piątek.

Ministerstwo Finansów zapewnia jednak, ze o żadnym śledzeniu nie może być mowy, bo żadne dane z instrumentów płatniczych nie będą przekazywane do Centralnego Repozytorium Kas. "Dane gromadzone w repozytorium to są dane zanonimizowane, a kwestia integracji rozwiązań płatniczych z rozwiązaniami fiskalnymi nic nie zmienia w tym zakresie. Do repozytorium trafiają wyłącznie informacje o charakterze transakcji (płatność gotówkowa lub bezgotówkowa), a nie dane płatnika" – przekonuje resort w odpowiedzi, którą przesłał gazecie.

Michał Borowski z Business Centre Club zaznacza jednak w rozmowie z "Rz", że trudno uwierzyć, że aparat skarbowy, mając dostęp do takich danych, nie będzie miał pokusy ich gromadzenia.

Polski Ład przegłosowany. Oto najważniejsze zmiany

Przypomnijmy, w piątek podatkowa część Polskiego Ładu została przegłosowana przez Sejm. Na długiej liście zmian jest m.in. podwyżka kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł. Obecnie, w ramach kwoty wolnej, można odliczyć w zależności od dochodów od około 3,1 tys. zł do 8 tys. zł. W przypadku najwięcej zarabiających ta kwota spada do zera.

Nastąpi także podwyżka pierwszego progu podatkowego, do którego obowiązuje stawka 17 proc., a powyżej którego stawka rośnie do 32 proc. Obecnie ten próg wynosi 85 tys. zł, od przyszłego roku ma być to 120 tys. zł.

Zmienią się zasady odliczania składki zdrowotnej - wynosi ona obecnie 9 proc. dochodu, ale 7,75-proc. część składki podlega odliczeniu od podatku. Uchwalona w piątek ustawa to odliczenie likwiduje.

Aby uniknąć sytuacji, w której część podatników, którzy płacą 17-proc. podatek na tej zmianie straci, wprowadzono tzw. ulgę dla klasy średniej, dzięki której brak możliwości odliczenia składki zdrowotnej nie zwiększy podatków płaconych przez osoby o dochodach wynoszących od 68,4 tys. zł do 133,6 tys. zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(155)
magda
4 miesiące temu
Jeśli chodzi o integrację kasy fiskalnej z terminalem to jednak jest to nasz obowiązek i w sumie mamy na to czas tylko do 1 lipca. Ja wybrałam jednak eService, dzięki czemu śmiało mogę powiedzieć, że integracja ułatwia działanie terminala dodatkowo jest to naprawdę uniwersalne rozwiązanie
SenioRita
8 miesięcy temu
Ale na co to komu ? Odciski w dowodach, paszporty covidowe, pełen wgląd w listę zakupów, nawet do sypialni się pchają. Tylko tyrani i ich policja tworzą teczki win i przewinień. Liczę że ktoś globalnie wyłączy prąd i skończy się to prześladowanie.
Iza
8 miesięcy temu
To będę płacić za zakupy tylko gotówką. Rezygnuje z karty
sbsbsb
9 miesięcy temu
Może dzięki temu Morawiecki dowie się ile kosztuje chleb! Bo nie wie!
Onono
9 miesięcy temu
I stali się tacy sami jak PO
...
Następna strona