Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Skarbówka walczy o podwyżki. 7 maja wyłączy komputery na 15 minut

Pracownicy skarbówki obawiają się, że zapowiedziany przez Mateusza Morawieckiego "gen oszczędności" w administracji państwowej zamrozi obiecane im podwyżki. W związku z kryzysem gospodarczym wywołanym pandemią koronawirusa urzędnicy chcą otrzymać je szybciej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Shutterstock)
Pracownicy skarbówki na razie wyłączą komputery. Ale zapowiadają ostrzejsze protesty (zdjęcie ilustracyjne).

O sprawie informuje "Puls Biznesu", który podaje, że w czwartek 7 maja pracownicy skarbówki wyłączą komputery o godz. 10.00. Przerwa w pracy ma potrwać 15 minut.

To reakcja na postępujący kryzys wywołany przez pandemię koronawirusa. Urzędnicy obawiają się, że zapowiedziany przez premiera Mateusza Morawieckiego "gen oszczędności" w budżetówce doprowadzi do tego, że obiecane im podwyżki będą zamrożone.

Związki zawodowe aparatu skarbowego ustaliły z kierownictwem ministerstwa finansów, że podwyżki wszystkim pracownikom będą wypłacone maksymalnie do końca czerwca, ale z wyrównaniem od 1 stycznia. Teraz, w obawie przed możliwymi cięciami, domagają się przyspieszenia realizacji tego postulatu.

Zobacz też: Wybory w cieniu kryzysu. "Politycy zajmują się teraz sobą"

Tomasz Ludwiński, przewodniczący Krajowej Sekcji Administracji Skarbowej NSZZ "Solidarność", w rozmowie z "PB", tłumaczy, że związkowcy porozumienie z resortem podpisali na początku lutego. Wtedy jeszcze nikt nie mógł podejrzewać, jak koronawirus "zamrozi" polską gospodarkę.

Tarcza antykryzysowa daje możliwości redukcji zatrudnienia.
Koronawirus w Polsce. Będą zmiany w budżetówce, premier mówi o "genie oszczędności"

Na razie pracownicy fiskusa wyłączą komputery na kwadrans. Ale zapowiadają dużo ostrzejsze formy protestów, jeżeli ten nie przyniesie skutku. W grę wchodzi m.in. masowe branie zwolnień lekarskich.

Porozumienie płacowe z resortem zakładało, że pracownicy otrzymają 6-procentową podwyżkę wynagrodzeń z ustawy budżetowej. Ponadto mieli otrzymać pieniądze z tzw. programu modernizacji służb skarbowych (podwyżki motywacyjne). Dziennik podaje, że średnio pensja jednego pracownika miała urosnąć o ok. 800 złotych brutto.

KAS deklaruje, że wciąż działa (zdjęcie ilustracyjne).
Tarcza antykryzysowa nie zawiesiła kontroli fiskusa ani wszystkich terminów podatkowych

Na podwyżki motywacyjne dla 62 tys. pracowników fiskusa miało trafić 1 mld złotych.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
05-05-2020

dasPopieram ich, a wy co hejtujecie skarbowców nie dostaniecie swoich zasiłków jak skarbówka nie ściągnie podatków.

05-05-2020

JolaaaUrzędnicy teraz albo nigdy. Pora najwyższa na strajk. Przed zakończeniem przedłużonych terminów zeznań podatkowych, zaliczek. Jeżeli nie sparaliżujemy … Czytaj całość

05-05-2020

podatnikurzednicy sa bezczelni jak nigdy wczesniej, wy sie doigracie oj doigracie, sami se bedziecie placic podatki z pieniedzy wydrukowanych na waszych … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (199)