Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Tarcza antykryzysowa nie zawiesiła kontroli fiskusa ani wszystkich terminów podatkowych

20
Podziel się

Tarcza antykryzysowa ma zapisy zawieszające bieg terminów w części postępowań, także w tych podatkowych. Jednak nie przewiduje ona zawieszenia wszystkich terminów oraz trwających kontroli fiskusa.

KAS deklaruje, że wciąż działa (zdjęcie ilustracyjne).
KAS deklaruje, że wciąż działa (zdjęcie ilustracyjne). (Shutterstock.com, Andrey_Popov)
bEqSnkXV

O sprawie informuje "Rzeczpospolita", która przypomina, że pierwotnie rząd chciał zagwarantować w tzw. tarczy antykryzysowej zapis, który dałby prawo ministrowi finansów do wstrzymania określonego rodzaju kontroli za pomocą rozporządzenia.

W ostatecznej wersji ustawy specjalnej, którą podpisał we wtorek prezydent Andrzej Duda, znalazło się jednak wyłącznie zawieszenie biegu terminów.

Zapisy tarczy umożliwiają również działanie urzędów mimo zawieszenia biegu terminów. Jak podaje "Rz", zgodnie z wprowadzonymi przepisami, czynności, które dokonane zostały w postępowania i kontrolach w dobie stanu epidemicznego lub epidemii, są skuteczne. Urzędy będą mogły także wydać decyzję, która uwzględnia żądanie strony w całości.

bEqSnkXX
Zobacz także: Zobacz też: Koronawirus zatrzymał turystykę. Idzie fala zwolnień

Rozmówca dziennika, dr Adam Bartosiewicz, doradca podatkowy w kancelarii EOL, wskazuje, że powyższe regulacje nie obejmują wszystkich procedur, które są istotne z punktu widzenia podatnika. Podkreśli, że "zakończenie jednej z nich" nie doprowadzi z automatu do rozpoczęcia kolejnej. Jako przykład podał skargę do sądu administracyjnego na decyzję organu podatkowego. Podatnik ma na jej złożenie 30 dni, ponieważ zapisy tarczy nie przewidują zawieszenia takiego terminu.

bEqSnkYd

Rzeczniczka Krajowej Administracji Skarbowej Anita Wielanek, w rozmowie z "Rz" podkreśliła, że KAS działa. Wskazała na to, że m.in. "wciąż wydawane są decyzje, w tym te o zwrotach PIT i VAT". Podkreśliła też, że w obecnej chwili "raczej nie będziemy wszczynali nowych kontroli". Zaś te obecnie toczące się, są prowadzone w miarę możliwości drogą elektroniczną.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEqSnkYe
Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
bEqSnkYy
KOMENTARZE
(20)
Beata
rok temu
Wiadome bylo ze celem tarczy to nie jest dawac kazdemu po bance i fajnie, tu chodzi o to zeby jak najmniejsze straty liczyc i to dobry ruch. Szkoda ze niektorzy tego nie chca rozumiec.
Jak tam
rok temu
Się ma Banaś ?
weq
rok temu
Kogo będą kontrolować jak biznes upadnie? Firmy pozwalniają ludzi i wszyscy pójdziemy po zasiłki.
bEqSnkYz
tup
rok temu
Siebie niech skontrolują złodzieje.
PICU-PICU MOJ...
rok temu
nie Pomoże - nie POmoże ,bo .... PO nie POmoże ? Rozwrzeszcana - rozbestwioba KOPOzycja liczy na więcej ofiar ? CAŁY NARÓD PRÓBUJE WALCZYĆ Z "KORONĄ" A DYWERSJA ROBI WSZYCHO BY KOLONIŚCI MOGLI DALEJ RZĄDZIĆ Polską !