Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

Składka zdrowotna. MF: za grudzień 2021 r. opłacona w styczniu nie podlega odliczeniu

122
Podziel się:

Składka na ubezpieczenie zdrowotne opłacona w styczniu 2022 roku za grudzień 2021 roku nie będzie podlegała odliczeniu na zasadach obowiązujących do 31 grudnia 2021 r. – napisało MF w odpowiedzi na pytania PAP.

Składka zdrowotna. MF: za grudzień 2021 r. opłacona w styczniu nie podlega odliczeniu
Ministerstwo finansów przypomnina, że składka opłacona w styczniu 2021 r. za grudzień 2020 r. podlega odliczeniu w 2021 r. (Krajowa Administracja Skarbowa, KAS)

"Przepisy wdrażające podatkowe założenia Polskiego Ładu od 1 stycznia 2022 roku wyłączają możliwość odliczania od podatku dochodowego opłaconej przez przedsiębiorcę w roku podatkowym składki na ubezpieczenie zdrowotne" – napisano w odpowiedzi Ministerstwa Finansów na pytania PAP.

Przy odliczeniu kluczowa jest data

Jak wynika z odpowiedzi MF, przedsiębiorcy, którzy zapłacą składkę zdrowotną za grudzień 2021 w styczniu 2022 r., nie odliczą jej od podatku tak, jak wynika z obowiązujących obecnie przepisów.

"Oznacza to, że składka na ubezpieczenie zdrowotne opłacona przez przedsiębiorcę w styczniu 2022 roku za grudzień 2021 roku nie będzie podlegała odliczeniu na zasadach obowiązujących do 31 grudnia 2021 r., tj. na zasadach określonych w art. 27b ustawy PIT" – podano w odpowiedzi MF.

Zobacz także: Statistica Żabka

Resort przypomniał, że przy odliczeniach składki zdrowotnej kluczowa jest data, kiedy składka została opłacona.

"Dla celów odliczenia składki zdrowotnej od podatku dochodowego istotna jest data opłacenia składki, a nie okres składkowy, którego dotyczy opłacana składka" – stwierdzono w odpowiedzi resortu.

Resort przypomniał, że składka opłacona w styczniu 2021 r. za grudzień 2020 r. podlega odliczeniu w 2021 r.

Polski Ład coraz bliżej

Polski Ład jest już w Dzienniku Ustaw i coraz bliżej do wejścia w życie zmian, które przedsiębiorcom zafundowało PiS. Zakładają one m.in., że przedsiębiorca będzie musiał co miesiąc informować ZUS o swoim dochodzie z działalności gospodarczej.

Każdy przedsiębiorca, nawet najmniejszy, będzie musiał co miesiąc składać deklarację i poinformować ZUS o wysokości swojego dochodu (u ryczałtowców przychodu) z działalności gospodarczej.

Powód? Na tej podstawie wyliczana będzie wysokość składki zdrowotnej. ZUS wskazuje też, że w deklaracjach należy podać informacje o swojej formie opodatkowania.

Od stycznia 2022 r. przedsiębiorcy zapłacą składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. dochodu. U rozliczających się podatkiem liniowym wyniesie ona 4,9 proc. dochodu. U ryczałtowców będzie uzależniona od wysokości przychodu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(122)
1234
2 lata temu
Polska Zjednoczona Prawica to jest mega przekręt!! jedna wielka mafia oparta o kler i innych przydupasów. Nastawieni na zyski i mega propagandę skierowana do społeczeństwa przez media w pełni podporządkowane jednej słusznej sprawie czyli polityce PISlanizmu. Prezydent który jest jedynie na papierku lub do podpisywania papierków, premier który kłamie i jest skazany prawomocnym wyrokiem. Prokurator generalny który zamiast uprościć to komplikuje prawo oraz karci sądownictwo za niezawisłość... I tak można wymieniać w kółko przekręty i nadużycia a na szarym końcu obywatel który jest duszony przez kredyty, inflację i brak opieki prawnej oraz zdrowotnej. Czy na pewno tak ma wyglądać porządek w nowoczesnej Polsce, czy takiej Polski na prawdę chcemy? NIE nie chcemy tych ludzi i tak zarządzanego państwa. Potrzebne są zmiany systemowe i o tym musimy pamiętać by usunąć Kaczyńskiego, Ziobrę, Morawieckiego i resztę od władzy.
ZŁODZIEJE Z P...
2 lata temu
ZARAZ ZARAZ, ODDAJCIE NAJPIERW COŚCIE WYKRADLI, A POTEM ZOBACZYMY JACY JESTEŚCIE WIARYGODNI, PÓKI CO MOŻECIE SOBIE GADAĆ, NIKT WAM ZA NIC NIE ZAPŁACI, ZŁODZIEJE
Rico
2 lata temu
Pisowski Ład, PIS to nie Polska, podobnie jak PZPR
poznaniak
2 lata temu
składka zdrowotna na co lub na kogo nfz wizyta za rok prywatnie za kilka dni komu wysłać fakturę rachunek
Tomasz
2 lata temu
Z końcem grudnia zwalniam 2 ludzi i zostanie jeden, jak da radę robić za trzech to ok. Już podpisali papiery za porozumieniem stron. Bezrobocie wzrośnie ale pisi elektorat tego nie rozumie. Gospodarki nie reguluje się dekretami i przepisami rzucanymi na stół za pięć dwunasta. A i nie zapominajcie o Polsce bezgotówkowej bo od 1 stycznia każdy co ma kasę fiskalna ma mieć terminal płatniczy.
...
Następna strona