Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
KRWL
|

Składka zdrowotna po nowemu. Nie obejdzie się bez księgowego

300
Podziel się:

Nowe zasady dotyczące składki zdrowotnej w ramach Polskiego Ładu mogą wywołać zawroty głowy. Nie chodzi nawet o to, że przedsiębiorcy nie będą mogli jej odliczyć. Same zapisy są bardzo skomplikowane i złożone.

Składka zdrowotna po nowemu. Nie obejdzie się bez księgowego
Nowe zasady podatkowe miały być proste i jasne. Niestety Polski Ład przynosi bardzo skomplikowany system podatkowy (KPRM, Flickr, Adam Guz)

Polski Ład i nowe podatkowe porządki. Miało być prosto, przejrzyście i nowocześnie. Jak wyszło? Dla części podatników sprawa się trochę skomplikuje. Nie chodzi już o same obciążenia fiskalne, ale nowe zasady, które w porównaniu do obecnie obowiązujących są o wiele bardziej złożone.

Na pierwszy rzut oka widać, że nawet same zapisy podatkowe Polskiego Ładu wyglądają nieporównywalnie bardziej skomplikowanie, niż obowiązujące teraz przepisy. Proste porównanie pokazuje problem jak na dłoni:

Dotąd przedsiębiorcy płacili niską, zryczałtowaną stawkę składki na ZUS. Dziś wynosi ona około kilkuset złotych i płaci ją w identycznej kwocie i przedsiębiorca zarabiający 3 tys. zł, co i ten mający 30 tys. zł dochodu. Polski Ład zabiera taką możliwość.

Zobacz także: Orange_Razem dla Planety

Polski Ład zakłada, że składka zdrowotna będzie wynosić jedną trzecią stawki ryczałtu. Nie będzie też minimalnej składki na ryczałcie. Niższą stawkę podatkową, a co za tym idzie i zdrowotną, mają płacić programiści, inżynierowie i zawody medyczne.

Dodatkowo nowe zasady mają dotyczyć osób rozliczających się na karcie podatkowej (głównie taksówkarzy i hotelarzy). Obowiązywać ich będzie stawka 9 proc. składki zdrowotnej liczonej od średniego wynagrodzenia. Jednocześnie karta podatkowa zostanie zamrożona.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(300)
banda
3 lata temu
musimy przecież dać kasę już nie tylko na nierobów, ale jeszcze na ich podwyżki
helmut
3 lata temu
kiedyś za zatrudnianie pracownikow, pracodawca mógł liczyć na benefity, teraz ekipa rządząca chce zarżnąć "prywaciarzy" pojawią się bezrobotni... zmniejszą się koszta pracy..... rządzi nami antypolska koalicja
helmut
3 lata temu
czy przedsiębiorca zarabia 3 tyś czy 30 tyś, tak samo nie może dostać się do lekarza.
Prezio
3 lata temu
ale na Sor-ze wszyscy jednakowi :)
deadpool
3 lata temu
Morawiecki, Kaczyński i Suski jadą wozem. Zeżarli już całą kiełbasę, chleb i wypili wodę. Wpierdzielili już też owies dla konia. Zaraz koń zdechnie to zeżrą i jego. Ciekawe jak daleko zajadą na tym myśleniu.
...
Następna strona