Notowania

gospodarka
11.09.2019 11:25

Składki na ZUS. Wyższa pensja minimalna. Młodzi przedsiębiorcy łapcie się za portfele – oddacie do ZUS 400 zł więcej

Podniesienie płacy minimalnej o 350 zł do poziomu 2600 zł w przyszłym roku cieszy tych, którym ustawa zagwarantuje podwyżkę. Pomysł mniej podoba się przedsiębiorcom zaczynającym swoją biznesową przygodę – składki na ZUS wzrosną o niemal 400 zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Wyższa pensja minimalna to wyższe składki na ZUS (Fot: Andrzej Zbraniecki)

- Program poprawy losu pracowników będzie wsparty oddolnym wypychaniem wynagrodzeń do coraz wyższych poziomów. 1 stycznia 2020 roku płaca minimalna wzrośnie do 2600 zł - zapowiedział podczas sobotniej konwencji Prawa i Sprawiedliwości w Lublinie premier Mateusz Morawiecki, a już we wtorkowe południe rząd zatwierdził decyzję ws. ustawowej podwyżki.

To nie koniec podwyżek. Już wkrótce najniższe zarobki w Polsce skoczą do 4 tys. zł brutto.
Płaca minimalna w górę. Rząd przyjął projekt

Podniesienie pensji minimalnej, która dziś wynosi 2250 zł miesięcznie, do kwoty 2600 zł, jest najhojniejszą podwyżką po 1989 r. Dotychczas najwyższą była ta, również przyznana przez PiS, z roku ubiegłego, gdy wynosiła 200 zł.

Radość jednych, a jest ich nieco ponad 1,5 mln (tylu Polaków otrzymuje co miesiąc wynagrodzenie w wysokości ustawowego minimum), będzie jednak powodem do zmartwienia drugich. I w tym momencie nie piszemy o pracodawcach, którzy za tę podwyżkę zapłacą.

Rząd podniósł płacę minimalną do 2600 zł. "Powinna wynosić 2500 zł, tyle dyktuje rynek"

W końcu od wysokości pensji minimalnej wyliczana jest wysokość preferencyjnych składek na ubezpieczenie społeczne dla nowych przedsiębiorców (obniżone składki można płacić przez pierwsze 2 lata prowadzenia działalności gospodarczej – red.). Ich podstawą jest bowiem 30 proc. pensji minimalnej. Pierwszy szacunek mówiący o stuzłotowej podwyżce podnosił preferencyjne składki o niespełna 100 zł. "Hojność" rządu poskutkowała jednak większym skokiem składek.

Wyższe składki ZUS? Mają być tylko niższe.
ZUS od dochodu? Tak, ale tylko dla wybranych. Nikt nie zapłaci jednak wyższych składek

Podniesienie płacy minimalnej o 350 zł, czyli o około 15 proc., podniesie również wysokość składek. Dziś ich podstawa wynosi 675 zł. Po podwyżce będzie wynosić 780 zł. Wysokość liczonych od nich składek również wzrośnie.

W efekcie na ubezpieczenie emerytalne zamiast 131,76 zł młody przedsiębiorca co miesiąc wyłoży 152,26 zł. Na składkę rentową przeznaczy 62,4 zł wobec 54 zł w tym roku. Z kolei składki wypadkowe i chorobowe podskoczą odpowiednio z 11,27 zł do 13,03 zł oraz z 16,54 zł do 19,11 zł.

Rocznie to 398,76 zł więcej na same tylko ubezpieczenia społeczne. Do tego koszt prowadzenia działalności podskoczy o niemal pewny wzrost wysokości składki zdrowotnej, której wysokość będzie uzależniona od wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w czwartym kwartale tego roku. Niewiele wskazuje bowiem na to, by nie były one niższe niż w ostatnim kwartale tego roku. A to oznacza kolejną podwyżkę kosztów prowadzenia działalności przez młodych przedsiębiorców.

Masz newsa, filmik, zdjęcie? Wyślij na dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
11-09-2019

AlbusJa bym takich pracodawcow zamykał za kratki. Większość to oszuści. Oklamuja na zusie,śmieciowych umowach I mało tego jeszcze chcą aby się dziękowało, … Czytaj całość

12-09-2019

Plusy/ minusy.....Po co prowadzic jakaś działalność. Najpierw gola podatkami i nasyłają urządnikow do kontroli. Lepiej naklepac bahorow i brać rożnego rodzaju + i … Czytaj całość

12-09-2019

Skromny pracodawcaJa będę musiał zwolnić 1/5 załogi bo już dzisiaj mam ciężko. Bezrobocie wzrośnie na pewno bo małych przedsiębiorców takich jak ja są tysiące :(

Rozwiń komentarze (283)