Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Marcin Lis
Marcin Lis
|
aktualizacja

Składki na ZUS. Wyższa pensja minimalna. Młodzi przedsiębiorcy łapcie się za portfele – oddacie do ZUS 400 zł więcej

283
Podziel się:

Podniesienie płacy minimalnej o 350 zł do poziomu 2600 zł w przyszłym roku cieszy tych, którym ustawa zagwarantuje podwyżkę. Pomysł mniej podoba się przedsiębiorcom zaczynającym swoją biznesową przygodę – składki na ZUS wzrosną o niemal 400 zł.

Wyższa pensja minimalna to wyższe składki na ZUS
Wyższa pensja minimalna to wyższe składki na ZUS (East News, Andrzej Zbraniecki)

- Program poprawy losu pracowników będzie wsparty oddolnym wypychaniem wynagrodzeń do coraz wyższych poziomów. 1 stycznia 2020 roku płaca minimalna wzrośnie do 2600 zł - zapowiedział podczas sobotniej konwencji Prawa i Sprawiedliwości w Lublinie premier Mateusz Morawiecki, a już we wtorkowe południe rząd zatwierdził decyzję ws. ustawowej podwyżki.

Podniesienie pensji minimalnej, która dziś wynosi 2250 zł miesięcznie, do kwoty 2600 zł, jest najhojniejszą podwyżką po 1989 r. Dotychczas najwyższą była ta, również przyznana przez PiS, z roku ubiegłego, gdy wynosiła 200 zł.

Radość jednych, a jest ich nieco ponad 1,5 mln (tylu Polaków otrzymuje co miesiąc wynagrodzenie w wysokości ustawowego minimum), będzie jednak powodem do zmartwienia drugich. I w tym momencie nie piszemy o pracodawcach, którzy za tę podwyżkę zapłacą.

Zobacz także: Rząd podniósł płacę minimalną do 2600 zł. "Powinna wynosić 2500 zł, tyle dyktuje rynek"

W końcu od wysokości pensji minimalnej wyliczana jest wysokość preferencyjnych składek na ubezpieczenie społeczne dla nowych przedsiębiorców (obniżone składki można płacić przez pierwsze 2 lata prowadzenia działalności gospodarczej – red.). Ich podstawą jest bowiem 30 proc. pensji minimalnej. Pierwszy szacunek mówiący o stuzłotowej podwyżce podnosił preferencyjne składki o niespełna 100 zł. "Hojność" rządu poskutkowała jednak większym skokiem składek.

Podniesienie płacy minimalnej o 350 zł, czyli o około 15 proc., podniesie również wysokość składek. Dziś ich podstawa wynosi 675 zł. Po podwyżce będzie wynosić 780 zł. Wysokość liczonych od nich składek również wzrośnie.

W efekcie na ubezpieczenie emerytalne zamiast 131,76 zł młody przedsiębiorca co miesiąc wyłoży 152,26 zł. Na składkę rentową przeznaczy 62,4 zł wobec 54 zł w tym roku. Z kolei składki wypadkowe i chorobowe podskoczą odpowiednio z 11,27 zł do 13,03 zł oraz z 16,54 zł do 19,11 zł.

Rocznie to 398,76 zł więcej na same tylko ubezpieczenia społeczne. Do tego koszt prowadzenia działalności podskoczy o niemal pewny wzrost wysokości składki zdrowotnej, której wysokość będzie uzależniona od wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w czwartym kwartale tego roku. Niewiele wskazuje bowiem na to, by nie były one niższe niż w ostatnim kwartale tego roku. A to oznacza kolejną podwyżkę kosztów prowadzenia działalności przez młodych przedsiębiorców.

Masz newsa, filmik, zdjęcie? Wyślij na dziejesie.wp.pl

gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(283)
Ika
5 lata temu
Wszystko idzie drastycznie w górę, ziemniaki powyżej 3 zł za kg, napędzą inflację, nabiorą pożyczek a potem niech się następni martwią, wszystko podrożało i jeszcze podrożeje przy takiej polityce, narzekali na poprzednie rządy ale przynajmniej inflacji nie było, ale teraz jest dobra zmiana głosowaliście więc płaćcie za 500 + nierobom, za 500 + dla Ukraińców i za inne obiecanki z naszych podatków
Bona
5 lata temu
A ja mam obawy myślę że wielu przedsiębiorców nie wytrzyma takie obciążenia zus od pracownika już teraz ledwo ciągną od 15 do 15 trzeba będzie się zawijać I wyjechać bo tu tylko od kredytu do kredytu przykro bo wierzyłam temu rządowi ale teraz to już gwóźdź do trumny
Ewa
5 lata temu
Dostaliście podwyzkę piesiopisy bo tyle Was tu ?
Zofija
5 lata temu
Tak trzymać premierze. Kasa jest to można zrobić wszystko.
Magdalena
5 lata temu
Nie boję się o przyszłość. PiS umie zadbać o nasz kraj. Pokazali to już nieraz. Brawa dla nich.
...
Następna strona