Notowania

inwestycje
21.10.2019 20:45

SKM nie chce Pesy. Inwestor: "decyzja jest niezrozumiała"

Zarząd Szybkiej Kolei Miejskiej odstąpił od umowy z bydgoską Pesą na dostawę 13 pociągów. "Ta decyzja uderza w firmę i jej kontrahentów" - komentuje Michał Witkowski z PFR, właściciela producenta.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Pesa miała dostarczyć SKM 13 pociągów. Opóźnienia przekroczyły 30 dni. (Fot: Pawel Skraba/REPORTER)

Powodem odstąpienia od umowy miało być niewywiązywanie się z harmonogramu dostaw. PFR, który dwa lata temu przejął 100 proc. akcji Pesy, przekazał że ta decyzja jest niezrozumiała.

- Pesa ma już za sobą najtrudniejszy okres restrukturyzacji i pełną zdolność realizacji kontraktów, w tym tego dla SKM. Ta decyzja uderza w pracowników Pesa i jej kontrahentów. Polski Fundusz Rozwoju zapewnia, że jest zdeterminowany, aby zapewnić stabilny i długoterminowy rozwój Pesa – wskazał Michał Witkowski z PFR.

Obejrzyj: 300 km/h pociągiem w Polsce za kilka lat. Ich pomysł podoba się Elonowi Muskowi

"Ze względu na wielkość projektu, jak i kwotę dofinansowania, podlega on bezpośredniemu nadzorowi i kontroli Komisji Europejskiej w Brukseli. Harmonogram umowy przewidywał, że do końca 2019 r. Pesa powinna wyprodukować i dostarczyć 10 z 13 zamówionych przez SKM pojazdów" - napisano w oświadczeniu.

Wiceprezes Zarządu Zespołu Doradców Gospodarczych TOR Adrian Furgalski ocenił, że dla warszawiaków lepsze byłoby dostarczenie pociągów w późniejszym terminie, o który prosiła Pesa, niż zerwanie kontraktu przez SKM. Jak podkreślił, strata środków unijnych była mało prawdopodobna.

- Tu znowu musi być procedura - co do której nie ma przeciwwskazań prawnych, by wystartowała w niej Pesa - ale tak czy inaczej na całe postępowanie przetargowe możemy stracić około roku. Mieliśmy na jednej szali możliwość dostarczenia składów w połowie 2020 r., a w tej chwili mamy perspektywę gdzieś 2021-2022 r. - powiedział PAP Furgalski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: inwestycje, wiadomości, pesa, skm, pfr, adrian furgalski
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
21-10-2019

stapczArtykuł sponsorowany przez PESA ??? Nie wiem ile faktycznie będzie dostarczone w terminie do końca roku 2019. Dlaczego nie dostawca a inwestor ma … Czytaj całość

22-10-2019

ManioRozgrywki polityczne. Trzaskowski chce pokazac palec pisowcom, poprzez utarcie nosa panstwowej firmie :)

21-10-2019

oloJak nic dofinansowanie z funduszy europejskich powiązane jest z zakupami z poza Polski.

Rozwiń komentarze (22)