Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Konrad Bagiński
Konrad Bagiński
|
aktualizacja

Skromny gest Polski i V4. Grupa Wyszehradzka dorzuci 3 mln euro do wartego 7,5 mld euro funduszu na walkę z wirusem

44
Podziel się:

Polska i pozostałe kraje Grupy Wyszehradzkiej (zwanej V4) zdecydowały o dorzuceniu 3 mln euro do puli pieniędzy, która ma posłużyć do przyspieszenia prac nad szczepionką i lekami na COVID-19. To niewiele: Norwegia da 1 mld euro, Niemcy i Francja po 525 i 500 mln euro.

Grupa Wyszehradzka przekaże 3 mln euro na szczepionkę na koronawirusa. To niewielka część funduszu zbieranego na ten cel
Grupa Wyszehradzka przekaże 3 mln euro na szczepionkę na koronawirusa. To niewielka część funduszu zbieranego na ten cel (Anadolu Agency via Getty Images)

- Polska i kraje Grupy Wyszehradzkiej zdecydowały o przeznaczeniu dodatkowych 3 mln euro w ramach inicjatywy na rzecz przyspieszenia opracowania szczepionki i leków na COVID-19 - poinformował premier Mateusz Morawiecki. Mowa o globalnej konferencji darczyńców zorganizowanej pod auspicjami Unii Europejskiej. Jej celem jest zebranie funduszy i opracowanie strategii globalnej walki z pandemią koronawirusa. Do konferencji darczyńców nie dołączyły Stany Zjednoczone.

Gospodarzem zorganizowanego za pośrednictwem łączy internetowych spotkania była Komisja Europejska. Jej przewodnicząca Ursula von der Leyen zapowiedziała, że KE przekaże na opracowanie szczepionki i leków okrągły miliard euro. Drugie tyle dorzuciła sama Norwegia - ten kraj nie jest członkiem UE, ale korzysta z dobrodziejstw wspólnego rynku i odpłaca za to m.in. programami pomocowymi.

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Niemcy zdecydowały o przekazaniu 525 mln euro, niewiele mniej - 500 mln do puli przekaże Francja. Hiszpania, głęboko dotknięta pandemią koronawirusa, wyasygnuje 125 mln euro.

Polska wraz z pozostałymi krajami Grupy Wyszehradzkiej (Czechami, Słowacją i Węgrami) zadeklarowała o wiele mniejsze wsparcie - łącznie 3 miliony euro.

- Mam nadzieję, że ten wkład będzie znaczącym krokiem w stronę wspólnego europejskiego zwycięstwa nad pandemią i stworzy grunt pod przyszłą współpracę w podobnych kwestiach - powiedział Morawiecki podczas konferencji.

Premier mówił też o tym, że Polska pomaga innym krajom w walce z koronawirusem. Wytłumaczył, że chodzi o wsparcie warte 3,8 mln euro, udzielone Włochom, Kirgistanowi i USA.

Zdaniem Morawieckiego, od początku pandemii "Polska wspierała silną europejską odpowiedź w walce z chorobą i jej bezpośrednimi konsekwencjami, jak również przeciwdziała wpływowi, który wszyscy odczuwają w swoich społeczeństwach i gospodarkach".

- Dlatego cieszę się z tej inicjatywy jako istotnej części tej odpowiedzi. Jestem zadowolony i dumny, że jesteśmy jej częścią. Mój kraj, jak wiele innych w Europie i poza nią, zmaga się z ogromną presją w radzeniu sobie z kryzysem pandemii. Niemniej jednak nasza determinacja nie osłabia się, by pomagać tym, którzy są w większej potrzebie - mówił premier Morawiecki na konferencji.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
WP Finanse
KOMENTARZE
(44)
Pan Felczer
3 lata temu
Az "trzy miliony Euro"? Po co sie tak osmieszac!!!
On
3 lata temu
"...Niemniej jednak nasza determinacja nie osłabia się, by pomagać tym, którzy są w większej potrzebie - mówił premier Morawiecki na konferencji. ..." - Jako duży rozwinięty gospodarczo, ekonomicznie kraj Europy, zdeterminowani sytuacją musieliśmy dać wraz z innymi krajami potężnej Grupy Wyszehradzkiej przekazać na ten szczytny cel całe 3mln Euro by jednocześnie pokazać naszą potęgę. Wstydźcie się Ci , którzy samodzielnie daliście 333 razy więcej.
zzz
3 lata temu
A jak znajdą szczepionkę to też taki procent jej weźmiemy jak daliśmy datek. W tej chwili najważniejsze jest znalezienie szczepionki, a nie szukanie winnych. Na to będzie czas później. Dziadowskie państwo przez obecnie rządzących, dziadowski datek. A Rydzykowi to ile dają, a na samolot f-35 ile pójdzie.
nierząd
3 lata temu
ale my pomagamy USA z jakiej racji rozumiem Włochom , ale USA przecież tam tyle miliarderów nie mogą pomóc! To już przekracza moje pojęcia!
Spoko
3 lata temu
Ludzie, przecież kasę dają Ci, ci mają laboratoria i firmy medyczne mogące wyprodukować szczepionkę.kto pierwszy to zrobi zarobi miliardy, a nie skromne miliony. Inwestują najwięksi gracze, bo liczą na potężne zyski.
...
Następna strona