Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|

Śledztwo przeciwko Gazpromowi. Ambasador Rosji stawia sprawę jasno

14
Podziel się:

- Apele polskiej minister Anny Moskwa o rozpoczęcie śledztwa antymonopolowego przeciwko Gazpromowi nie mają perspektyw - stwierdził w wywiadzie dla gazety "Izwiestia" ambasador Rosji w Warszawie Siergiej Andrejew. Zdaniem polskiej minister, sytuacja z cenami gazu wystarczają, by podjąć działania w stosunku do rosyjskiego koncernu.

Śledztwo przeciwko Gazpromowi. Ambasador Rosji stawia sprawę jasno
Temat relacji gazowych między Rosją a Unią Europejską jest skrajnie upolityczniony - twierdzi ambasador Rosji w Polsce (Getty Images, Getty Images)

Szefowa resortu klimatu i środowiska zaapelowała w czwartek o wszczęcie unijnego postępowania w sprawie Gazpromu. Jej zdaniem, argumenty prawne, jakie zostały już podniesione i sytuacja z cenami gazu wystarczają, by podjąć działania w stosunku do rosyjskiego koncernu.

Na reakcję Rosji nie trzeba było długo czekać. Ambasador Rosji w Warszawie Siergiej Andrejew w wywiadzie dla poniedziałkowego wydania gazety "Izwiestia" odniósł się do tych zapowiedzi w sposób jednoznaczny: rozpoczęcie śledztwa antymonopolowego przeciwko Gazpromowi "nie mają perspektyw".

Cały temat relacji gazowych między Rosją a Unią Europejską jest skrajnie upolityczniony, m.in. dzięki wysiłkom polskich urzędników. Wezwania polskiego ministra do śledztwo antymonopolowego przeciwko Gazpromowi, jeśli spróbować starannie zrozumieć sytuację, wygląda bardzo dziwnie i wydaje się nie mieć realnych podstaw, a tym samym perspektyw. Ale, jak pokazuje doświadczenie, to wcale nie oznacza, że z tego dziwnego wezwania nie wyrośnie jakaś kolejna dziwna sprawa przeciwko Rosji - powiedział gazecie ambasador Siergiej Andrejew.

W czwartek sytuacja na rynku energii i gazu była omawiana przez europejskich ministrów. Jak podkreślała wówczas szefowa polskiego resortu klimatu, w czasie posiedzenia zostały przedstawione raporty dwóch unijnych agencji – ACER, która zajmuje się rynkiem energii, oraz ESMA, zajmującej się rynkami giełdowymi – na temat przyczyn wzrostu cen energii i wpływu Gazpromu na te ceny.

Działania monopolowe

- Jedną z najistotniejszych rzeczy jest, że w tym raporcie pojawił się dominujący dostawca, czyli Gazprom, pojawiła się także analiza działań tego dominującego dostawcy. Stwierdzono tam, że magazyny są zapełnione w 45 proc., tymczasem ze względu na sytuację klimatyczną i wzrost zapotrzebowania dostawy z Norwegii i Algierii zostały zwiększone o 25 proc. – powiedziała Anna Moskwa.

Zobacz także: Podpis elektroniczny. Wygodny dodatek czy konieczność? Webinar WP i Autenti

Jej zdaniem działania Gazpromu wskazują na to, że wykorzystuje on swoją pozycję dominującego dostawcy.

- Wnioskujemy o natychmiastowe wszczęcie postępowania w stosunku do Gazpromu. Obecnie Komisja Europejska nie ma odpowiedzi i danych od Gazpromu, ale w naszym przekonaniu argumenty prawne, jakie zostały już podniesione i sytuacja z cenami gazu są wystarczające, aby podjąć działania w stosunku do Gazpromu – zapowiedziała Moskwa.

Jak wyjaśniła minister Moskwa, będzie rozmawiać o tym z komisarzem UE ds. energii i bronić tego postulatu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(14)
przykra prawd...
2 lata temu
Dostawy kontraktowe są niezakłócone - więc Rosja nie ma żadnych zobowiązań względem tych , którzy (w tym Polska) walczą z "ruskim gazem" !
antek
2 lata temu
jak nie ma pojęcia o handlu to nie powinna poruszać takiego tematu raczej do BUSKA mogła zadzwonić i zapytać
Andrusa
2 lata temu
ale żeby Moskwa była przeciwko Rosji...
jurek
2 lata temu
Zadzierają z Rosja, a naród płaci za gaz drogi! Tak samo zadzierają z Białorusia
krolgolisza
2 lata temu
Ja proponuję mieć wszystko w grocie nestle i zacząć interesy robić z Wenezuelą. Tam ropa i gaz są tańsze od wody!!! I dla tego mają embargo bo by światowe firmy paliwowe zajechali cenami!! A dla czego jak wszyscy jadą po nas to ich nie olać??