Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Służba zdrowia. Minister Szumowski: "Na onkologię wydajemy więcej niż w 2015 roku"

- Na onkologię wydajemy ponad 3 mld więcej niż w roku 2015 - przekonywał minister zdrowia Łukasz Szumowski na wtorkowej konferencji prasowej. W jego ocenie rząd Prawa i Sprawiedliwości zastał onkologię "w stanie, który niewątpliwie wymagał działań".

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Łukasz Szumowski przekonywał, że z budżetu idzie coraz więcej pieniędzy na onkologię. (Fot: Tomasz Jastrzebowski/REPORTER)

Minister Szumowski przypomniał, że Najwyższa Izba Kontroli oceniła negatywnie działania Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych.

- W związku z tym musieliśmy zaprosić ekspertów, pacjentów, stowarzyszenia pacjenckie do tego, żeby opracować nową strategię, dokument, wytyczne. Ale oczywiście wszystkie dokumenty, piękne plany nie są możliwe bez pieniędzy - ocenił szef MZ, cytowany przez PAP.

Szumowski wskazał, że wydatki na onkologię wzrosną w tym roku do poziomu 11 mld złotych.

Zobacz też: Podatek cukrowy. Szumowski: im więcej cukru, tym wyższa opłata. Aż do złotówki na litrze

- Oczywiście do tego jeszcze dochodzą wszystkie działania, które nie są stricte "otagowane" jako onkologiczne, choćby lekarzy pierwszego kontaktu czy innych specjalizacji, które mają do czynienia z pacjentami onkologicznymi. Ale mając te dane z Narodowego Funduszu Zdrowia, widzimy, że tak naprawdę wydajemy ponad 3 mld więcej niż w roku 2015 - podkreślił Szumowski.

Temat finansowania onkologii pojawił się na agendzie w związku z dofinansowaniem mediów publicznych na kwotę niemal 2 mld złotych. Opozycja, zamiast tego, zaproponowała, aby przekazać te pieniądze na walkę z nowotworami.

Poprawki senackie w tej kwestii przegłosował Sejm, przyznając ostatecznie miliardy na publiczne media. Dlatego też minister Szumowski musiał się zmierzyć z pytaniami, czy 2 mld przydałyby się na onkologię.

2 mld zł to znacznie więcej niż TVP jest w stanie zarobić ze sprzedaży reklam i licencji oraz ze sponsoringu
Pieniądze dla TVP. Kolejne miliardy z budżetu państwa płyną do mediów publicznych

- Pani redaktor, pyta mnie pani, czy wolałbym dysponować środkami przeznaczonymi do innych zadań budżetowych? - odpowiedział pytaniem na pytanie jednej z dziennikarek.

Wytłumaczył, że podziałem budżetu zajmują się inni członkowie rządu, a przede wszystkim premier. Dodał, że pytanie o 2 mld złotych na onkologię zamiast na media publiczne to pytanie w stylu "czy chciałbym mieć worek złota".

Prezes TVP Jacek Kurski. TVP ma być głównym beneficjentem rekompensaty
Senat przeciw rekompensacie dla mediów publicznych

Zapowiedział także wsparcie pomysłu zwiększonej obecności tematów medycznych w mediach "zarówno publicznych jak i komercyjnych".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-02-2020

weraZa rzadow PO sluzba zdrowia ledwie dychala ,Zapomnieliscie ludziska? Krotka macie pamiec .

18-02-2020

Tu i terazPanie ministrze Szumski , a ilu ludzi chorych na raka można by było uratować za te 2 miliardy ?

18-02-2020

asia ile pan minister chciałby wydawac mniej niz w 2015?

Rozwiń komentarze (67)