Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|
aktualizacja

Pieniądze dla TVP i Polskiego Radia. Sejm zagłosował w sprawie 2 mld zł rekompensaty

408
Podziel się:

Już po sejmowym głosowaniu dotyczącym rekompensaty dla mediów publicznych. Po tym, jak na niemal 2-miliardowy zastrzyk dla TVP i Polskiego Radia nie zgodził się Senat, posłowie przeforsowali w czwartek korzystny dla Jacka Kurskiego zapis.

Telewizja Jacka Kurskiego dostanie duży zastrzyk finansowy.
Telewizja Jacka Kurskiego dostanie duży zastrzyk finansowy. (East News, Rafal Gaglewski/REPORTER)

Aktualizacja, godz. 7.30

Za przekazaniem pieniędzy mediom publicznym głosowało 232 posłów, przeciw było 220 parlamentarzystów. Nikt nie wstrzymał się od głosu. Teraz ustawa trafi na biurko Andrzeja Dudy. Wystarczy jego podpis, aby do mediów publicznych popłynęły ogromne pieniądze.

Przy okazji głosowania burzę wywołał obraźliwy gest posłanki PiS Joanny Lichockiej pod adresem opozycji. Sama Lichocka wypiera się jednak, że pokazała oponentom środkowy palce, twierdzi, że "przesuwała placem pod okiem". To tłumaczenie wywołało jednak tylko lawinę ironicznych komentarzy.

Chodzi aż o 1,95 mld zł, z czego większość ma trafić do zarządzanej przez Kurskiego Telewizji Polskiej. Mają one zrekompensować mediom publicznym mizerne wpływy z abonamentu.

Przypomnijmy - pod projektem ustawy, który trafił do Sejmu w grudniu ubiegłego roku, podpisała się grupa posłów PiS. 9 stycznia Sejm "przyklepał" ten projekt, a następnie trafił on do Senatu, gdzie większość ma opozycja.

Podczas senackich prac nad ustawą w izbie wyższej pojawił się prezes TVP Jacek Kurski, który argumentował, że pieniądze z rekompensaty na pewno zostaną dobrze spożytkowane. - Kategorycznie odrzucam tezę, jakoby Telewizja Polska uprawiała propagandę - wywodził.

Zobacz także: Obejrzyj też: Jan Dworak zaskakuje. "W tym TVP spisuje się dobrze"

- Gdyby Polacy uważali, że telewizja publiczna uprawia propagandę, toby jej nie oglądali. Tymczasem oglądalność Telewizji Polskiej za moich rządów rośnie, nawet w panelu Nielsena - mówił Kurski.

Zgodnie z przewidywaniami senatorowie zagłosowali przeciw zastrzykowi pieniężnemu dla mediów publicznych. To dlatego projekt wrócił w czwartek do Sejmu. Marszałek Senatu Tomasz Grodzki zaproponował natomiast w środę, by zamiast na telewizję i radio sprzyjające PiS, pieniądze te przeznaczyć na onkologię.

Dosadnie skomentował to na Twitterze Donald Tusk. "To bardzo subtelna różnica: opozycja chce przeznaczyć dwa miliardy na onkologię, a PiS na nowotwór" - napisał w czwartek były przewodniczący Rady Europejskiej.

Pomysł przekazania mediom publicznym tak dużych pieniędzy nie jest nowy - już w zeszłym roku na mocy ustawy otrzymały rekompensatę, choć mniejszą (1,3 mld zł).

Podczas czwartkowego posiedzenia Sejmu posłowie zdecydowali też o odebraniu Senatowi 100 milionów złotych, które miał do wydania na działalność polonijną. Teraz pieniądze te trafią do kancelarii premiera (60 mln zł), a także do kilku ministerstw: pracy i polityki społecznej, edukacji narodowej, spraw zagranicznych i do resortu kultury (po 10 mln zł dla każdego resortu). Ustawa odbierająca Senatowi pieniądze trafi teraz do podpisu na biurko Andrzeja Dudy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(408)
gosc xxx
4 lata temu
polska telewizja pisowska tvp w polsce 2020 dlaczego ta telewizja tvp pl milczy o malych firmach prowadzony przez osoby niepelnosprawne w polsce calej wlasnie , wiele malych firm prowadzonych przez mlodych ludzi niepelnosprawnych polsce calej 2020 ..
pod sąd
4 lata temu
https://wtv.pl/tvp-170220-mk-manipulacja-telewizji-polskiej
...
4 lata temu
hmmm. skoro za czasów zarządu Jacka Kurskiego TVP ma się co raz lepiej, to dlaczego otrzymują większą rekompensatę niż w zeszłym roku?
Obywatel
4 lata temu
Jak rozumiem, kwota 1.95 mld PLN przeznaczona dla TVP i PR jest rekompensatą za utracone wpływy z tytułu braku wpływów z abonametu RTV. Oczywiście kwota ta pochodzi z podatków obywateli. Mam tylko pytanie: "A gdzie jest rekompensata dla obywateli, którzy nadal jednak płacą ten abonament?" Przecież te osoby płacą podwójnie - raz w postaci abonamentu, a po raz drugi poprzez dotację przyznaną "lekką ręką" przez większość rządzącą.
xd
4 lata temu
Polacy ? 2 mld podobno dużo?? A te 66 miliardów co dajecie na wódę to co? może zamiast na wódę dać na szpitale???
...
Następna strona