Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Pieniądze dla TVP i Polskiego Radia. Sejm zagłosował w sprawie 2 mld zł rekompensaty

408
Podziel się

Już po sejmowym głosowaniu dotyczącym rekompensaty dla mediów publicznych. Po tym, jak na niemal 2-miliardowy zastrzyk dla TVP i Polskiego Radia nie zgodził się Senat, posłowie przeforsowali w czwartek korzystny dla Jacka Kurskiego zapis.

Telewizja Jacka Kurskiego dostanie duży zastrzyk finansowy.
Telewizja Jacka Kurskiego dostanie duży zastrzyk finansowy. (East News, Rafal Gaglewski/REPORTER)
bDTqhIHp

Aktualizacja, godz. 7.30

Za przekazaniem pieniędzy mediom publicznym głosowało 232 posłów, przeciw było 220 parlamentarzystów. Nikt nie wstrzymał się od głosu. Teraz ustawa trafi na biurko Andrzeja Dudy. Wystarczy jego podpis, aby do mediów publicznych popłynęły ogromne pieniądze.

Przy okazji głosowania burzę wywołał obraźliwy gest posłanki PiS Joanny Lichockiej pod adresem opozycji. Sama Lichocka wypiera się jednak, że pokazała oponentom środkowy palce, twierdzi, że "przesuwała placem pod okiem". To tłumaczenie wywołało jednak tylko lawinę ironicznych komentarzy.

bDTqhIHr

Chodzi aż o 1,95 mld zł, z czego większość ma trafić do zarządzanej przez Kurskiego Telewizji Polskiej. Mają one zrekompensować mediom publicznym mizerne wpływy z abonamentu.

Przypomnijmy - pod projektem ustawy, który trafił do Sejmu w grudniu ubiegłego roku, podpisała się grupa posłów PiS. 9 stycznia Sejm "przyklepał" ten projekt, a następnie trafił on do Senatu, gdzie większość ma opozycja.

Podczas senackich prac nad ustawą w izbie wyższej pojawił się prezes TVP Jacek Kurski, który argumentował, że pieniądze z rekompensaty na pewno zostaną dobrze spożytkowane. - Kategorycznie odrzucam tezę, jakoby Telewizja Polska uprawiała propagandę - wywodził.

Zobacz także: Obejrzyj też: Jan Dworak zaskakuje. "W tym TVP spisuje się dobrze"
bDTqhIHx

- Gdyby Polacy uważali, że telewizja publiczna uprawia propagandę, toby jej nie oglądali. Tymczasem oglądalność Telewizji Polskiej za moich rządów rośnie, nawet w panelu Nielsena - mówił Kurski.

Zgodnie z przewidywaniami senatorowie zagłosowali przeciw zastrzykowi pieniężnemu dla mediów publicznych. To dlatego projekt wrócił w czwartek do Sejmu. Marszałek Senatu Tomasz Grodzki zaproponował natomiast w środę, by zamiast na telewizję i radio sprzyjające PiS, pieniądze te przeznaczyć na onkologię.

Dosadnie skomentował to na Twitterze Donald Tusk. "To bardzo subtelna różnica: opozycja chce przeznaczyć dwa miliardy na onkologię, a PiS na nowotwór" - napisał w czwartek były przewodniczący Rady Europejskiej.

bDTqhIHy

Pomysł przekazania mediom publicznym tak dużych pieniędzy nie jest nowy - już w zeszłym roku na mocy ustawy otrzymały rekompensatę, choć mniejszą (1,3 mld zł).

Podczas czwartkowego posiedzenia Sejmu posłowie zdecydowali też o odebraniu Senatowi 100 milionów złotych, które miał do wydania na działalność polonijną. Teraz pieniądze te trafią do kancelarii premiera (60 mln zł), a także do kilku ministerstw: pracy i polityki społecznej, edukacji narodowej, spraw zagranicznych i do resortu kultury (po 10 mln zł dla każdego resortu). Ustawa odbierająca Senatowi pieniądze trafi teraz do podpisu na biurko Andrzeja Dudy.

bDTqhIHz

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDTqhIHS
KOMENTARZE
(408)
ups!
rok temu
TV P OŚMIEWISKO
Ines
rok temu
Brak słów co ten pis wyprawia !!!!!! Jak się ich pozbyć ???????
Maciar
rok temu
Kreatura bez honoru, Judasz.
bDTqhIHT
Moim zdaniem
rok temu
Szkoda kasy na to prymitywne DiscoPolo Kurskiego
Jan
rok temu
gratuluje wyborcom pis, jak zachorujecie na nowotwór (czego nikomu nie zycze!) i zabraknie kasy na leki czy na chemie dla was to ....obejrzyjcie sobie wiadomosci na TVP..... i pomyslcie ze pani holecka zarabia 50 tys miesiecznie !
...
Następna strona