Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRWL
|

Solidarna Polska chce obniżenia polskiej składki do UE? Ma to zrobić ustawą

101
Podziel się:

Solidarna Polska ma pracować nad ustawą, która miałaby obniżyć składkę wpłacaną do unijnego budżetu przez Polskę - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Ma to być forma retorsji wobec Komisji Europejskiej.

Solidarna Polska chce obniżenia polskiej składki do UE? Ma to zrobić ustawą
Solidarna Polska chce obniżyć Polską skłądkę do UE (EASTNEWS, Jakub Kaminski)

Środowisko polityczne Zbigniewa Ziobry rozważa podjęcie prac nad projektem ustawy obniżającej polską składkę do unijnego budżetu – informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Ma to być odpowiedź na działania Komisji Europejskiej i kary nałożone na Polskę.

Zbigniew Ziobro pyta TK

"DGP" informuje o tym, że już 22 lutego Trybunał Konstytucyjny ma odnieść się do wniosku prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry. Szef Ministerstwa Sprawiedliwości chce zbadania m.in., czy możliwość nakładania przez TSUE kar na Polskę za niezastosowania się do orzeczonego środka tymczasowego jest zgodna z art. 2, art. 4 i art. 90 ust. 1 Konstytucji RP.

"Jeśli trybunał orzeknie po naszej myśli, będzie to dla nas pretekst do przygotowania podstawy prawnej, najpewniej w formie ustawy, na mocy której Polska obniży wysokość składki do budżetu UE" – powiedział "DGP" polityk Solidarnej Polski.
Zobacz także: Ziobro zabiera się za wolność w sieci. "To będzie prawny miszmasz"

Różnica zdań w rządzie

Zdaniem dziennikarzy "DGP" w tej kwestii jest poważna różnica zdań w rządzie. Jeden z rozmówców miał zwrócić uwagę na to, że tego rodzaju ustawa oznaczałaby uchybienie obowiązkom członkowskim i złamanie zobowiązań międzynarodowych przez niewywiązywanie się z zapisów traktatów ratyfikowanych przez Polskę.

"Uderzyłaby w wiarygodność Polski nie tylko w stosunkach z Unią, ale w ogóle w polityce zagranicznej" – zauważył.

"DGP" podaje, że Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej sprawy nie komentuje i odsyła do Centrum Informacyjnego Rządu. Do zamknięcia poniedziałkowego wydania "DGP" również stamtąd nie otrzymała żadnego stanowiska.

Dług Polski będzie narastał

W rozmowie z money.pl Artur Nowak-Far, że jeżeli wypłaty pieniędzy zostaną wstrzymane, to nie oznacza to wcale, że Polska przestanie też być płatnikiem UE.

- Będziemy nadal płatnikiem. W przypadku, jeżeli Polska nie będzie chciała wpłacać pieniędzy do UE, to będzie to naszym narastającym długiem wobec Wspólnoty – wyjaśniał prawnik.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(101)
zbynio
miesiąc temu
przestać płacić składki żadnych pieniędzy z UE przecież mamy fundusz sprawiedliwości
ekonomiczna
miesiąc temu
Prokurator generalny powinien postawić facetowi zarzuty za wystrychniecie Polski na Dudka, wyprowadzenie polaków w pole i miliardowe kary za dyktaturę nad Sądownictwem!
Miękiszony
miesiąc temu
Ludzie mają mózgi ale nie mają rozumu.
przekaz dnia
4 miesiące temu
Widać że Kaczyński na kolanach , Ziobro rządzi
Polak
4 miesiące temu
Czy ten facet ma jeszcze kontakt z rzeczywistością......?
...
Następna strona