Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

Spadek przyznany dwa razy. Sąd Najwyższy zdecydował

12
Podziel się:

Sąd w Biłgoraju w odstępie 11 lat dwa razy orzekł o nabyciu tego samego spadku. Ten drugi wyrok uchylił właśnie Sąd Najwyższy uznając, że naruszono prawo do dziedziczenia.

Spadek przyznany dwa razy. Sąd Najwyższy zdecydował
Sąd w Biłgoraju w odstępie 11 lat dwa razy orzekł o nabyciu tego samego spadku (Adobe Stock, Pawel Gruntowicz)

Chodzi o sprawę spadku po mężczyźnie zmarłym w lipcu 1998 r. W postępowaniu spadkowym przed biłgorajskim sądem żona i dwoje dzieci zmarłego przedstawili pozostawiony przez spadkodawcę testament. Zgodnie z jego treścią do całego spadku został powołany syn zmarłego. W grudniu 1999 r. sąd postanowił o stwierdzeniu nabycia przez tego syna całości spadku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Nowe zasady dziedziczenia. Notariusze wyjaśnią wątpliwości

Jednak prawie 11 lat później przed tym samym Sądem Rejonowym w Biłgoraju zawisło kolejne postępowanie spadkowe po tym samym zmarłym. Wniosek w tej sprawie złożyła ponownie żona mężczyzny. W konsekwencji sąd we wrześniu 2010 r. przyznał spadek jej oraz dwójce dzieci, po 1/3 części każdemu.

Z tym orzeczeniem nie zgodził się Prokurator Generalny. W rezultacie jego zastępca skierował do Sądu Najwyższego skargę nadzwyczajną od postanowienia biłgorajskiego sądu z września 2010 r., w której wniósł o jego uchylenie, odrzucenie wniosku żony zmarłego i umorzenie postępowania.

W skardze wskazano, że sąd powinien z urzędu zbadać i ustalić nie tylko faktyczny krąg spadkobierców i zakres majątku spadkowego, ale też, czy nie doszło do wcześniejszego spadkobrania. Zdaniem prokuratury uniemożliwiłoby to wydanie kolejnego orzeczenia w tej samej sprawie.

Prokuratura podkreśliła w skardze do SN, że następstwem zaniedbań biłgorajskiego sądu było wydanie kolejnego, odmiennego od pierwotnego, prawomocnego rozstrzygnięcia. W skardze podkreślono, że jest to sytuacja niedopuszczalna i naruszająca podstawowe regulacje prawne.

Sąd Najwyższy uchylił wyrok ws. spadku

SN uwzględnił skargę prokuratury i uchylił zaskarżony wyrok biłgorajskiego sądu. Oznacza to ostateczne wyeliminowanie zaskarżonego orzeczenia z obrotu prawnego i umorzenie postępowania. Z informacji przekazanych przez PK wynika, że Sąd Najwyższy uznał przeprowadzenie kolejnego postępowania spadkowego po tej samej osobie za niedopuszczalne.

Według SN sytuacja, w której "w obrocie prawnym funkcjonują dwa odmienne od siebie, prawomocne orzeczenia spadkowe, dotyczące tego samego spadkodawcy powoduje stan niepewności prawnej, bowiem uczestnicy postępowania nie uzyskali jednoznacznego potwierdzenia swych uprawnień spadkowych".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(12)
bibi
10 miesięcy temu
Nie rozumiem, dlaczego ojciec olał w testamencie żonę i drugiego syna. To jest obrzydliwe. To jest tak jakby ojciec się wyrzekł drugiego dziecka...
deded
rok temu
Pewnie orzekał sędzia z PiSowskiego nadania
asd
rok temu
Prawo zmieniane zbyt często i sędziowie z małym doświadczeniem lub z poparciem politycznym.
Kowal
rok temu
Cóż, z rodziną najlepiej jak jest daleko.
sąsiad
rok temu
KONSTYTUCJA i IUSTICJA - Rządy prawa wspólna sprawa